noniin, valmistautukaa ahkerat työntekijät maksamaan laiskojen elämää. kun urpilainen kummpaneineen pääsee nostamaan progressiivista verotusta niin jo ahkeria ja itsensä likoon panevia rangaistaan kovasta työnteosta ja yrittämisestä verottamalla kahta kauheammin. ainakin minä vähennän rehellistä työntekoa ja rupean tekemään oikein urakalla pimeää työtä niin ei tarvitse maksaa patalaiskojen ihmisten ja kaikenlaisten juoppojen elämää. kyllä se valtio voi minuakin elättää. kuinka sdp kehtaa väittää tällaista verotusta oikeudenmukaiseksi. sdp:n "robin hood" ajatus että otetaan rikkailta ja annetaan köyhille on täyttä sontaa.
vaalien jälkeen
tämä on peräaukosta
655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hiton typerys. Porvarilla on tämä köyhät kyykkyyn ajattelutapa. Jäisitpä itse esim.työttömäksi ja kokisit mitä se on, kun verotetaan törkeä summa pienestä tuestasi. Sormella vaan osoteltaisiin, että siitäs saat. Kaikki ei synny tähän maailmaan kultalusikka suussa kuten sinä, itsekäs porvari. Häpeäisit.
töitä löytäisin varmasti alle 2 kuukauden, ei sen aina tarvitse olla oman ammatin töitä, vaikka sitten siivoushommia sen ajan että mielekkäämpää työtä löytyisi, toki jos on idiootti ja jää kotiin istumaan että ei ole työtä ei ole työtä kun ei sitä omaa diplomi-insinöörin duunia juuri sillähetkellä ole tarjolla. tietenkin olen sen suhteen itsekäs jos painan yötäpäivää töitä että saisin rahaa itselleni ja sitten joutuu maksaa siitä enemmän veroa, jolla maksetaan toisten elämistä jotka ei halua etsiä töitä. veronmaksu ei ole sinällään minullemikään ongelma mutta sinulle taitaa tuo oikeudenmukaisuus tarkoittaa että jos minä tienaan 3 euroa ja kaveri tienaa 1 euron niin minun pitää antaa siitä 3 eurosta 1 euro kaverille niin että molemmille kilahtaa tilipussiin saman verran. tuo on sitä vanhaa neuvostoliittolaista ajatusta että kaikille kaikkea saman verran riippumatta siitä mitä on tehnyt, ansainnut tai saavuttanut elämässä. btw. todella kypsää haukkua täällä toisia, häpeäisit.
Joo, ei tarvii vetää tota oikeudenmukaisuutta nyt ihan överiksi. En todellakaan tarkoittanut, että esim. työttömälle ja työssä käyvälle pitää molemmille sama summa kilahtaa tilille. Mutta se työtön on joskus ollut töissä, maksanut verot ja näin palvellut yhteiskuntaa. Sitten joutuu työttömäksi ja yhteiskunta vie pienestä rahasta ison siivun. Raha ei riitä perustarpeisiin ja jätetään ihminen oman onnensa nojaan. Onko se sinusta oikein?
Sinun tekstistäsi saa käsityksen, että ihminen on patalaiska tai juoppo, jos ei ole töissä. Ei ole kovin kypsää haukkua toisia, joilla arpaonni ei ole osunut kohdalle. Vai mitä? On toki myös olemassa näitä laiskoja elämäntapaintiaaneja, mutta valtaosa työttömistä on sitä tahtomattaan.
Ja jotenkin on mahdoton uskoa, että menisit siivoamaan lähes samalla hinnalla kuin työmarkkinatukea saisit. Valtaosa töistä on osapäiväisiä. Työmarkkinatuki 400euroa, hyvällä lykyllä saat siivoamassa pari sataa enemmän. Että ootko nyt ihan tosissaa?
Kyllä minun mielestäni valtion on annettava, jos myös ottaa.
kysynpä vain että mitä vääryyttä ja pahaa on ihminen tehnyt että tätä verotetaan todella paljon rankemmin kuin toista ? minkälaisia rikoksia ja rangaistuksen arvoisia asioita on ihminen tehnyt tässä maassa kun tienaa rahaa kovalla ja ahkeralla työnteolla ? en minäkään usko että suomi on valmis tasaverotuksen kaltaiseen järjestelmään vielä mutta nykyinen raskas progressiivinen verotuskäytäntö ei kannusta työntekoon eikä yrittämiseen ylöspäin ollenkaan. se vain on väärin että joillakin veroprosentti on 55-60 ja joillakin 10-15. enkä kirjoita nyt sen takia että itselläni olisi yläpäässä koska omani taitaa heilua 20-25% kohdalla. tämä ei vain kuullosta oikeudenmukaiselta.
Itsekin olen painanut vuorotöitä niskalimassa, saanut keskiverto duunaria parempaa palkkaa sekä maksanut paljon veroja. Asiat olivat hyvin ja verotus ei itkettänyt. Kun olen ollut työtön, pienestä tuestani on viety iso siivu veroja tuloon nähden. Inhottaa, että yhteiskunta kääntää selkänsä hädässä. Tämä vetää katkeraksi.
Muistetaan myös, että verotuksella maksetaan meille kaikille yhteisiä asioita esim. ilmainen koulutus. Ei kaikki verot siis laiskoihin mene. Myös ihanaiset kansanedustajat ajelevat taksilla puolen miljoonan euron edestä vuodessa. Näin "tärkeisiin" asioihin myös verorahat hupenevat.
Työstä olisi myös saatava oikeudenmukainen palkka, jotta ihminen siitä innostuu. Monilla aloilla törkeän pieni. (En tarkoita tällä, että minimissä 3000 käteen tai en tule töihin) Kyllä ihmisellä on oikeus saada työstään riittävän suuri palkkio. Ei ihmistä saa orjuuttaa pilkkahintaan.
Asiasta voi vääntää kättä vaikka loputtomiin. :D Kansa on äänestänyt ja tilanne on vain hyväksyttävä. Itse en porvaria äänestä.
"Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa. Se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa"
Näissäkin vaaleissa vain pauhattiin kuinka tuloja pitää tasata ja kymmentä hyvää jakaa sinne ja tänne. Yhdenkään suusta en kuullut kuinka työssäkäyvää keski-ikäistä ahkeraa porukkaa motivoitaisiin vielä painamaan pitkää päivää, ottamaan sivutoöitä kun niihin kysytään, pitämään itsensä työkuntoisena ja jaksamaan maksaa nurisematta veroja, kohoavia eläkemaksuja sun muita veronluonteisia maksuja jolla kaikenlaiset etuudet kustannetaan. Ehkä sitä sitten vanhana aletaan olla saamapuolella, jos silloinkaan kun eläkkeellepääsyikä nousee ja etuuksia ja palveluita tullaan leikkaamaan. Ei ne meidän lapsetkaan taida suostua/pystyä kaikkea maksamaan.
No, jäähän tähän vielä työn ilo.