se parhaiten nauraa, joka viimeksi...

Ei persujen hallitusasema tule muuttamaan yhtään mitään Suomessa. Kaikki muut suurpuolueet vastustavat persujen näkemyksiä. Puolue ei saa mitään aikaan yksinään, varsinkin kun sen jäsenet koostuvat kaupunkijunteista ja maalaistolloista!
1189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

On mielenkiintoista odottaa mitä tulee tapaktumaan pakkoruotsista sillä 60% suurten puolueiden ehdokkaista vastustaa pakkoa, mutta kaksoset Katainen ja Stubb pitävät siitä vielä kiinni.

Eikö Suomen olisi aika erota siirtomaa asemasta.

Äänestä

Tärkeintä on, että vero-, sosiaali- ja EU-politiikassa ovt sdp:n kanssa samoilla linjoilla. Kokoomus on vähemmistönä hallitusneuvotteluissa.

Äänestä

Nyt jo leijailee ilmassa semmoinen uutinen, että Halla-ahosta on tulossa maahanmuuttoministeri.

Äänestä

Mistäs ne kokoomuksen kannattajat koostuvat :D
Pikkupäisistä idiooteista, jotka yrittävät valehdella itselleen ja muille, että kuuluvat muka johonkin "paremmin" toimeentulevien luokkaan :)

Suurin osa persuista on tavallisia keskituloisia suomalaisia, jotka ovat kurkkuaan myöten täynnä porvarihallitusten ryöstöpolitiikkaa ja lakien rikkomisia.

Äänestä

Pitää nyt katsella että kuinka puhtaana Perussuomalaiset pitävät linjansa. Joissakin puolueissa näyttää olevan hekilöitä joiden vakaumus on ettei ihminen voi täyttää ihmisille säädettyä lakia ----- vain kasvit ja eläimet eivät pysty täyttämään ihmisile säädettyä lakia ----- ja sellaiset aiheuttavat veronmaksajille jo tänään kymmenien miljoonien eurojen tappion. Veikkaisin että osasyy eri puolueiden kannustuksen vähenemiseen on k o henkilöiden läsnäolo. Uskonto joka hyväksyy että lapsia raiskataan ja murhataan ja joka pilkkaa Jumalaa ja Jeesusta on täysin laiton. Jumalan pilkkaamistahan on ettei sanantarkasti noudata Jumalan lakia eikä noudata suomen perustuslakiakaan.

Mielenkiintoista olisi nähdä konstallaatio jossa kokeneet puolueet hoitaisivat ulkomaanpolitiikassa ja perussuomalaiset sisämäänpolitiikan. Dynaaminen vuorovaikutus ja yhteistyö = laman katoaminen.

Äänestä

Mitä Soinin ja Kataisen kommentteja on kuultu vaalien jälkeen, niin kovasti vaikuttavat sovittelunhaluisilta molemmat.

Persut ja sdp ovat joka tapauksessa saman mielisiä ja enemmistönä kokoomusta vastaan hallitusneuvotteluissa.

Äänestä
  • "Yksimielisyys kumpuaa ajatuksesta että olemme kaikki suomalaisia riippumatta siitä mitä puoluetta edustamme. Nykyisessä järjestelmässä vastakkainasettelu on vanhanaikaista - turha kinastelu alkeellista ja epäsivistynyttä. Joissakin asioissa "työntekijän" on annettava periksi, kun taas toisissa "työnantajan", ja sitä kautta löytyy tasapaino ja yhteisymmärrys ja saadaan köyhyys pois päiväjärjestyksestä.

    Lasten koulutus pitää remontoida ----- lapsille opetetaan enemmän kuin mitä nuppi kestää, henkilökohtaisia lahjoja ei oteta huomioon laisinkaan j n e mikä on kokoajan kasvavan lasten huonovointisuuden lähde = miljadien eruojen tappio/vuosi. Yritykset menettävät lahjakkuuksia, kilpailukyky laskee j n e Noin 40% mitä lapsille opettaan on huuhaata, siis asioita mistä heillä ei ole minkäänlaista hyötyä yksityis ja/tai myöhemmässä työelämässä. 40% tämän päivän koulujen käyttämistä varoista on melkoinen kasa rahaa, puhumattakaan siitä että 9:stä vuodesta 4 on hukkaan heitetty lapsen elämässä. "

    Töitä riittää, ja hyvästä työstä maksetaan hyvä palkka. Perussuomalaisiahan me kaikki olemme, riippumatta siitä mitä puoluetta edustamme. :)

    Äänestä

  • pakkahuoneenkatu kirjoitti:

    "Yksimielisyys kumpuaa ajatuksesta että olemme kaikki suomalaisia riippumatta siitä mitä puoluetta edustamme. Nykyisessä järjestelmässä vastakkainasettelu on vanhanaikaista - turha kinastelu alkeellista ja epäsivistynyttä. Joissakin asioissa "työntekijän" on annettava periksi, kun taas toisissa "työnantajan", ja sitä kautta löytyy tasapaino ja yhteisymmärrys ja saadaan köyhyys pois päiväjärjestyksestä.

    Lasten koulutus pitää remontoida ----- lapsille opetetaan enemmän kuin mitä nuppi kestää, henkilökohtaisia lahjoja ei oteta huomioon laisinkaan j n e mikä on kokoajan kasvavan lasten huonovointisuuden lähde = miljadien eruojen tappio/vuosi. Yritykset menettävät lahjakkuuksia, kilpailukyky laskee j n e Noin 40% mitä lapsille opettaan on huuhaata, siis asioita mistä heillä ei ole minkäänlaista hyötyä yksityis ja/tai myöhemmässä työelämässä. 40% tämän päivän koulujen käyttämistä varoista on melkoinen kasa rahaa, puhumattakaan siitä että 9:stä vuodesta 4 on hukkaan heitetty lapsen elämässä. "

    Töitä riittää, ja hyvästä työstä maksetaan hyvä palkka. Perussuomalaisiahan me kaikki olemme, riippumatta siitä mitä puoluetta edustamme. :)

    Edelliset kirjoittavat asiaa.

    Ei pääkaupunkiseudulla olisi menestynyt yksityinen, tukiopetusta tarjoava firma, jos koulujen opetuksessa olisi kaikki ok.

    Minustakin järkyttävintä laittomuuksiin menneissä säästöissä ovat nimenomaan lapsiin kohdistuneet säästöt, joita koulun osalta on yritetty peitellä mm. huu-haa PISA-menestyksellä.

    Uusien tuulien piti päästä puhaltamaan, jo oli aikakin!

    Äänestä

Mitkä muut suurpuolueet? Kokoomus on ainoa joka kannattaa portugalilaisten elättämistä suomalaisten verorahoilla. Sdp ja persut vastustaa ajatusta. Keskusta ja muut puolueet on tällä hetkellä persujakin pienempiä. Jäikö sulla iltalääke vai vaalit, vai molemmat väliin??

Se parhaiten nauraa jolla on lääke ottamatta.

Äänestä
  • Suomessa on perinteisesti sotien jälkeen vaikuttanut kolme suurta puoluetta: Sdp, keskusta ja kokoomus.

    Nyt ensimmäisen kerran tuo asetelma murtui, kun Perussuomalaiset nousi noiden suurten puolueiden joukkoon. Ja hyvä, että nousi, uusia tuulia tässä kaivattiinkin.

    Äänestä

Väärin.
Sekä PS että SDP vastustavat (ainakin vaalipuheiden mukaan) portugalin tukipaketin maksamista, joten kokoomus taitaa olla se joka jää hallituksen ulkopuolelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iso potku kirjoitti:

Ei persujen hallitusasema tule muuttamaan yhtään mitään Suomessa. Kaikki muut suurpuolueet vastustavat persujen näkemyksiä. Puolue ei saa mitään aikaan yksinään, varsinkin kun sen jäsenet koostuvat kaupunkijunteista ja maalaistolloista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu