Hyvä PerSu-veli ja sisar.
Kirjoitetaan nyt ainakin oikein jotta ei meitä pidetä ihan 'juntteina' ja mörköinä, voitoista huolimatta!
Erisnimet ja ammatti-ja virkanimet pienellä tekstin sisällä, kuten 'ministeri' se ja se.
Siis tekstissä ministeri pienellä oli sitten pää-, puolustus-, työ-, tai opetusministeri ja maahanmuuttoministeri ym.
Samaten oikeusministeri mutta itse minisreiöiden (ovat ainutkertaisia kuten yritysten nimet) nimet suurella alkukirjaimella kuten Oikeusministeriö (OM). Maa-ja Metsätalousministeriö(MMM), Ulkoministeriö (UM) Puolustusministeriö ja Valtioneuvosto jne. Kuten kansanedustaja pienellä, mutta Eduskunta isolla. Puhemies pienellä esim. 'puhemies Soini' etc.
ja (tekstin, eli lauseen ym. sisällä), sihteeri pienellä, ja vahtimestari samoin ym. ammatit.
Timo Soini ja Perussuomalaiset (puolueena) suurella kirjaimella. Kokoomus , Keskusta, Sosiaalidemokraattinen puolue, Vihreä liitto, jne.
Suomi isolla suomalainen muuten pienellä jne. Helsinki isolla mutta helsinkiläinen pienellä alkukirjaimelle (lauseen sisällä jne.).
Eurooppa ja eurooppalainen, Saksa ja saksalainen, - koira ja kissa ja lehmä ja hevonen pienellä, samoin lentokone ja hävittäjälentokone, mies ja nainen pienellä kirjaimella.
Ruotsi isolla mutta ruotslainen pienellä, Rkp- näin mutta Ruotsalainen kansanpuolue, rkp-läinen.... jne.
PerSu veli; Harjoitellaan oikeinkirjoitusta!:)
Muista Eduskunnassa!
2
159
Vastaukset
- kokoomuslaisille
Mitä, jos ihan oikeasti pysyisitte siellä oman puolueenne pastalla...
Jookos! - Vapaus nääks?
Eeii eii, väärin!
Kuulun kannattajiin, ja sananvapauskin meillä kuten James Hirvisaarella ja Jussi Halla-aholla ym.! Jookos?! ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713115
- 922885
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301- 181280
Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232