Saako työtön julkaista omakustannekirjan ilman mitään rangaistuksia? Vai seuraako omakustanteesta se, että työtöntä pidetään taiteilijana tai yksityisyrittäjänä joka ei enää ole oikeutettu työttömyyskorvaukseen? Kiitos!
Omakustanteen seuraukset?
4
202
Vastaukset
- nnnnnnnnnnnnnnnnnnn'
Taitaapi käydä hullusti. Ainakin asiasi menee pitkäksi aikaa jumiin, kun selvittävät työkkärissä sitä, miten suhtautuvat.
- kela
Hei,
kiitos kysymyksestäsi. Työ- ja elinkeinotoimisto tutkii, onko omakustannekirjan julkaisulla työvoimapoliittista estettä työttömyysetuuden maksamiselle.
Mikäli työ- ja elinkeinotoimisto on todennut, ettei omakustannekirjan julkaisu ole työvoimapoliittinen este, voit jatkaa työttömyysetuuden hakemista. Mahdolliset kirjasta saatavat tulot otetaan huomioon soviteltavana tulona. Perussääntö on, että jokainen palkkaeuro vähentää Kelan työttömyysetuutta 50 senttiä. Työtuloa ovat rahapalkka, palkkiot, verolliset kulukorvaukset, luontoisedut jne.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta - tyokkari
Hei!
Kiitos kysymyksestäsi.
Sinun tulee ilmoittaa työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) omakustannekirjan tekemisestä. TE-toimisto pyytää sinulta kirjallista selvitystä kirjan tekemisen vaatimasta työmäärästä ja antamasi selvityksen perusteella ratkaisee, pidetäänkö sinua työttömyysturvalaissa tarkoitettuna yrittäjänä tai omassa työssä työllistyvänä sekä sen, onko työllistyminen pää- vai sivutoimista.
Pelkästään se, että henkilö työllistyy omassa työssään tai yrittäjänä, ei ole esteenä työttömyysetuuden saamiselle. Jos työllistyminen on päätoimista, oikeutta työttömyysetuuteen ei ole.
terveisin Teppo työkkäristä - Toista kautta
wanna-be -kirjailija, kuten huomaat, työkkäriltä ei saa nyhtämälläkään irti mitään sellaista, jonka perusteella voisit SUUNNITELLA omaa toimintaasi tulevaisuuteen ja optimoida. Vastaukset ovat pääsääntöisesti tyyliin "ota yhteyttä.... jossa tutkitaan..."
Neokas keino sinjällään hajautta ja hallita, pitää epätietoisuudessa, kunnes "tuomio" laskeutuu päällesi kerettiläisestä toiminnasta.
No niin, asiaan: Työkkärin suuntaan ei kannata moisia suunnitelmia väläytellä. Tulkinnat, joita siis kaikki kyselijät tälläkin palstalla turhaan saada, ovat laidasta laitaan toimistosta ja tekijästä riippuen.
Ota sanktioiden ulkopuolinen (=ei-työtön) ystäväsi mukaan, julkaisette kirjan salanimellä, mikä on aiika yleinen käytäntö muutenkin ja byrokratia menee ystäväsi kautta, jonka kanssa sovitte tulonjaon.
Tulet itse esiin vasta kun taloudelliset edellytykset häipyä työkkäristä ovat olemassa. Todennäköisesti kirjailijan ohdakkeisella uralla ei aivan äkkiä tapahdu.
Muutenkin suosittelen, että niin kauan kuin olet työkkärin almuista riippuvainen, hharkitset KAIKKI toimesi tarkkaan ennen kuin toteutat ja yrität olla mahdollisimman hajuton, mauton ja näkymätön. Juuri tämän äärettömän ennakoimattomuuden takia. Pieni vainoharhaisuus auttaa aina ja muutaman vuoden työttömyyden jälkeen sinua ei kuseta enää kukaan, jos olet oppivaista sorttia.
Onnea!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t887141- 353791
- 453360
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402532- 412262
- 2062259
- 1222192
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292119Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401749