Hurtig on to-

Johanna Hurtig luulee olevansa jotakin.

Luin Hesarin jutun 17.4.2011. Heräsi seuraavanlaisia kysymyksiä ja ajatuksia:

- Neljän vuosikymmenen aikana hyväksikäyttäjiä vanhoillislestadiolaisessa herätysliikkeessä on ollut yli sata. Eli ehkä noin 3 henkilöä per vuosi on syyllistynyt ns. hyväksikäyttöön.

- Jos vanhoillislestadiolaisia aikuisia on esimerkiksi 30.000 - 40.000 henkilöä, olisi Hurtigin pitänyt ottaa vastaavansuuruinen vertailuryhmä esimerkiksi helluntailaisista, perussuomalaisista/vennamolaisista, kokoomuslaisista tai mistä tahansa, vaikkapa satunnaisotannalla, jotta olisi ollut vertailuaineistoa sen suhteen, kuinka yleistä hyväksikäyttö ylipäätänsä on. Luonnollisesti tämä tällainen olisi työlästä, mutta jos sitä ei viitsitä tehdä, kyse on oman pesän likaamisesta eli Hurtig on raatelevainen susi. Tutkimuksen lähtökohdaksi on otettu, että vanhoillislestadiolaisuudessa on hyväksikäyttöä ja se on nostettava esille ja elämöitävä sillä.

- Hyväksikäyttötapaukset ovat erilaisia. Esimerkiksi 13-vuotiaasta naapurin tytöstä kiinnostunut on aivan eri juttu kuin omasta 7-vuotiaasta lapsestaan kiinnostunut. Tuosta on toisaalla paljon kirjoitettu, joten enpä toista.

- Miten rajataan vanhoillislestadiolaisuus? On paljon ihmisiä, jotka syntymästään saakka koko elämänsä ajan ovat olleet ns. vanhoillislestadiolaisia kristittyjä, vaikka eivät koskaan ole kuuluneet esim. jäsenenä mihinkään rauhanyhdistykseen.

- Kokosivun kuvassa Hurtigilta puuttuivat vain sarvet. Näinhän siinä aina käy kun luulee olevansa jotakin eikä ymmärrä, että on vain tomua ja tuhkaa.
1421366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 142

Vanhimmat

Voi sua kateellista raukkaa. Voidakseen kunnioittaa toista - jopa parempaansa, siis tässä tapauksessa hurjasti parempaansa - tarvitaan hyvä itsetunto. Kirjoituksesi on ala-arvoinen.

Äänestä

Olen samaa mieltä. Toisen ihmisen alaspainaminen ei kyllä yhtään tilannettamme paranna, päinvastoin!

Äänestä

Ymmärrätkö, että sinun laskukaavalla on tekijöitä 3 per vuosi. Vl-liikkeessä rehottanut pedofilia ei kuitenkaan ole noin vähäistä kuin annat ymmärtää. Laskepa aikasi kuluksi vaikka niin, että montako kertaa vl-liikkeessä on vuodessa käytetty lapsia hyväksi. Annan vinkin. Minua vl-pedofiili käytti hyväksi 8 vuotta. Välillä noin viikon välein, välillä noin kuukauden välein, välillä noin puolen vuoden välein. Uhreja oli neljä. Toisten kohdalla teot jatkuivat pidempään kuin toisten. Joillakin vl-pedofiileillä uhreja on ollut kymmeniä ja hyväksikäyttövuosia on voinut olla lähemmäs kymmenen. Montako vl-pedofiilin tekemää hyväksikäyttöä saat vuodessa?

Äänestä
  • Voimia Sinulle!

    VL-pedofilian tekee erittäin tuomittavaksi ja vaaralliseksi juuri se, että vl-pedofiililla on kokonainen herätysliikkeen organisaatio johdon ja puhujien sekä maallikko-rippi-isien kera salaamassa rikosta!

    Lisäksi kuvaamasi tapaus on surullinen esimerkki sitä, että vl-pedofiileilla uhreja on useita ja hyväksikäyttö tosiaan jopa kahdeksan vuoden mittaista! (Tämä 8 vuotta on muuten pisin aika, jonka olen kuullut vl-pedofiilin hyväksikäyttäneen hriaan.)

    SRK:n tahallista vääristelyä ja vähättelyä kuvaa se, että viime vuonna ilmi tullut vl-pedofiliarikollisuustapaus laskettiin SRK:ssa YHDEKSI tapaukseksi, vaikka vl-pedofiileja oli kaksi ja uhrejakin kaksi. Toisella yksi ja toisella kaksi uhria joista yksi uhri oli sama henkilö molemmilla. Millä tavalla tahansa laskettuna tapauksia on siinä kolme. Ja sitten se pitkäkestoisuus! Kun "evankeliumilla" on aina jokaisen raiskaamisen jälkeen nollattu tilanne, nin tulee taas uusi tapaus kun raiskaaja tekee rikoksensa!

    Olethan jaksanut ilmiantaa hyväksikäyttäjäsi poliisille?

    Äänestä

Tällaiset kirjoitukset "ymmärtää" tällä hetkellä hätähuudoksi paljastumisvaaran vuoksi. Yhteisössä vallinnut mykkä ilmapiiri ja puhumisen kieltäminen niiltä, joiden elämää on syvästi loukattu, on nyt ohitse. Sellaista ei koskaan olisi kenellekään saanut tapahtua. Väärintekijät esiin! Keskustelua ja lisää vain keskustelua - sitä toivovat kaikki rehelliset. Sinullakin tuntuu olevan salattavaa ja tunnollasi on ties kuinka likaisia tekoja. Yritätkö saada täältä sympatiaa puolellesi - sitä tuskin heltiää täältä eikä muualta. Toisen ihmisen elämän vahingoittaminen on mitä hirvein asia. Ja siihen ovat syyllisiä yliseksuaaliset, kiimaansa tyydyttäneet "horiskot", jotka eivät kykene hillitsemään tekojaan. Minulla on kokemuksia myös seksuaalisesti ylivirittyneestä/kiimasesta naisesta, jonka seksuaalisen häirinnän kohteeksi jouduin naisena - yäk.

Äänestä
  • Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö vahingoittaa aina uhria, eli se on PERUUTTAMATON!

    Lakupötkön varastamisen aiheuttama vahinko kuitataan maksamalla lakupötkö kauppiaalle. Mutta rikottua lasta ei saa enää mitenkään täysin ennalleen! Hän kantaa törkeeä rikosta jonka uhriksi on joutunut, mukanaan koko loppuelämän.

    Ja tähän SRK:n johto suhtautuu suorastaan kevytmielisesti. Minusta sellainen on lähinnä sairasta suhtautumista.

    Äänestä

Kateutesi loistaa! Älykkyys ja kauneus ovat kadehdittavia - eikö niin. Nyt on älykäs ihminen todella tärkeän asia puolestapuhujana. Sinulle - kadehtijan tulee kuitenkin aina muistaa, ettei hän koskaan tule toimillaan saavuttamaan itselleen niitä avuja, joita kateuden kohteella on.

Äänestä

Valheet eivät valkoisiksi muutu!

Äänestä

Lasten suojelu on meidän aikuisten tehtävä. Oletko nähnyt yhdenkään lapsiuhrin itse puolustavan itseään, osaisivatko edes? Onko heidät kenties vaiennettu? Pystytkö kuvittelemaan insestissä tai pedofiliassa olevaa aikuisen ja lapsen välistä valtasuhdetta, kenties teon aiheuttamaa kipua, siihen liittyvää pelkoa, häpeää tai muita seuraamuksia myöhemmässä elämässä? Lue huviksesi pedofiliaan ja insestiin liittyviä tutkimuksia ja tapauskertomuksia, jos pystyt. Harvinaisen rankkaa ja ahdistavaa luettavaa. Tämänkin tutkijan työn hyötynä on ollut avata meidän aikuisten silmiä tunnistaa myös uskonyhteisössämme olevia mekanismeja ja käytäntöjä, jotka ovat mahdollistaneet pedofiliatapausten vaientamisen.Näihin ongelmallisiin käytäntöihin ja rakenteisiin vaikuttaminen on mielestäni todellista uhrien auttamista. Näiden vaiettujen ja häpeällisten asioiden esiintuomisen hengellistäminen Jumalan valtakuntaa vastaan nousemiseksi on aika raju viesti uhreille. Miten mustasta tulee valkoista, valkoisesta mustaa! Uhri itse voisi kokea, että Jumala on vihdoinkin auttanut - tunnistamaan ja puhumaan vaikeista kokemuksista. Ja käytännössä näinhän on tapahtunut. Kaunis kiitos tutkijalle vastuullisesta ja oikeasta lähimmäisenrakkaudesta nousevasta työstä!

Äänestä
  • Asia on juuri kuten kirjoitat.

    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on erittäin vakava ja peruuttamaton rikos, joka ei missään tapauksessa saa jäädä kotipsykologien ja maallikkosaarnaajien hoidettavaksi, vaan se on ehdottomasti saatava viranomaisten käsittelyyn ja oikeslaitoksen tuomittavaksi. Mutta tärkein kuitenkin on viaton lapsiuhri, jonka rikoksen aiheuttama trauma vaatii ehdottomasti ammattimaista hoitoa. Myöskään lapsen raiskaamisesta jääneet fyysiset vammat eivät saa jäädä vaille lääkärinhoitoa.

    Kun alapäästään verta vuotanut tyttölapsi vain "hoidetaan evankeliumilla", jäävät kaikki välttämättömät lääkärintarkastuksetkin tietenkin hoitamatta.

    Vakavan rikoksen salaamiseen, rikollisen suojeluun ja uhrin "rippisalaisuudella" vaientamiseen syyllistyneet ovat pedofiliarikollisen muassa kanssarikollisia, jotka täytyy saada edesvastuuseen.

    Te yhteisön sisällä olevat lainkuuliaiset kansalaiset, puuttukaa julmaan rikosten hengellistämisoppiin ja painostakaa puhujanne ilmiantamaan kaikki rikolliset poliisille! "Maallikkorippisalaisuus" ei todellakaan oikeuta salaamaan vakavia rikoksia!

    Äänestä

Tutkijat on tehneet uhrautuvasti työtä, ilman niitä kauheudet jatkuisi, nyt on toivoa paremmasta.

Äänestä

Sinäkö et ole tomua ja tuhkaa ....niin sinähän oletkin itse itsensä kkorkottaneita lahkolaisia...no tomua sinustakin tulee vaikkaa muita parjaat..

Äänestä
  • SRK, joka on rikostensalaamisen primus motor, ei ole edes tomua ja tuhkaa, vaan pelkkä kasa rahaa, jonka päällä viattomista lapsiuhreista piittaamaton johtotroikka istuu!

    Äänestä

Älykkäät ja rehelliset menestyvät elämässään!

Äänestä
  • VL-yhteisön kehittämä rikostensalaamis- ja uhrienvaientamisjärjestelmäkin eli ja voi hyvin aikansa. Mutta se on nyt tullut tiensä päähän tai ainakin sen täytyy painia entistä syvemmälle maan alle poliisien ulottumattomiin ja tutkijoiden saavuttamattomiin.

    On sitä ehkä mahdollisuus pyörittää vielä aiempaakin tiukemmin salattuna, mutta uhrien toetoisuuden lissäntyminen omista oikeuksistaan on entistä suurempi riski.

    VL:ien pääsiäismatkailu on varmasti nostanut uhseiden vl-pedofilian uhrien mieleen ne saastaiset kokemukset kun ovat nähneet isiään, setiään, enojaan ja muita pedofiliarikollisia.

    Nyt olisi ihan mukava tietää, että onko viimeaikaisen kampanjan tuloksena yhtään vl-pedofiilia tai salaajasaarnamiestä ilmoittautunut itse poliisille, vai ovatko kaikki tapaukset tulleet ilmi uhrien kautta. Eli kuinka "hyvin" SRK:n opettama Jumalan terveellisen armon vaikutus toimii?

    Äänestä

  • Tähän voisi vielä lisätä, että hyvin elämässään menestyvät itseään ja ennen kaikkea toisia ja toisten elämää kunnioittavat, hyvin käyttäytyvät ihmiset.

    Äänestä

  • Toisten kunnioitus kirjoitti:

    Tähän voisi vielä lisätä, että hyvin elämässään menestyvät itseään ja ennen kaikkea toisia ja toisten elämää kunnioittavat, hyvin käyttäytyvät ihmiset.

    VL-yhteisössä menestyvät häikäilemättömät toisten alistajat ja nöyryyttäjät. Tästä kummallisesta yhtälöstä kumpuaa myös vl-yhteisössä valtoimenaan riehuva lasten seksuaalinen hyväksikäyttö. Toisen täydellisestä alistamisesta omaan valtaansa.

    Äänestä

  • Alistajat:( kirjoitti:

    VL-yhteisössä menestyvät häikäilemättömät toisten alistajat ja nöyryyttäjät. Tästä kummallisesta yhtälöstä kumpuaa myös vl-yhteisössä valtoimenaan riehuva lasten seksuaalinen hyväksikäyttö. Toisen täydellisestä alistamisesta omaan valtaansa.

    "VL-yhteisössä menestyvät häikäilemättömät toisten alistajat ja nöyryyttäjät. Tästä kummallisesta yhtälöstä kumpuaa myös vl-yhteisössä valtoimenaan riehuva lasten seksuaalinen hyväksikäyttö. Toisen täydellisestä alistamisesta omaan valtaansa. "

    Valitettavasti kun maailmaa katsoo, aivan liian usein täällä menestyvät nimenomaan häikäilemättömät ja toisten alistajat ja nöyryyttäjät. PALJON ON VÄÄRYYTTÄ, PALJON.
    Uskovaisen tehtävä on kuitenkin taistella tätä vastaan aina ja tinkimättömästi. Vaikkei se helppoa ole, eikä tuloksia paljoa näy.

    "Älykkäät ja rehelliset menestyvät elämässään!"
    Ehkä keskimääräisesti hieman paremmin, ainakin "tyhmiä" paremmin. Mutta tyhmyyshän ei ole synti välttämättä, vaan sydämettömyys, joka ei johdu koskaan pelkästään tyhmyydestä. Tyhmä voi olla myös hyvä ihminen. Usein onkin - kun ei osaa taistella riittävästi omien etujensa puolesta.

    Äänestä

###Miten rajataan vanhoillislestadiolaisuus?###

Ne ovat pikkuperkeleitä, joiden sydämeen SRK on leimannut "vain me" -leiman.

Äänestä

Se mikä tekee SRK:n pedofiliaskandaalista ainutlaatuisen on vertailu muiden uskonnollisten liikkeiden sisällä ilmenneisiin tapauksiin. Tässä täytyy muistaa se tosiasia, että uskonnollista taustaa ei mainita julkisuuteen, ellei teikijä ole selkeästi vaikutusvaltainen uskonnollisen yhteisönsä sisällä. Jos näinollen Vl-liikkeen tapaukset edustavat 50% Luterilaisen kirkon sisällä ilmitulleita tapauksia, niin on suhdeluku moninkertainen verrattuna kaikkiin muihin uskonnollisiin liikkeisiin ja tavalliseen kansaan. Tämä on vaan kylmä fakta.

Se, mistä itse olen huolissani, on se että leima lyödään kaikkien vl:ien päälle, vaikka aivan varmasti suurin osa heistä on järkyttyneitä aiheen tiimoilta ilmitulleista uutisista. Kaikenlainen vähättely, esim. tämän avauksen kaltaiset matemaattiset, ym. selittely-yritykset vain pahentavat tilannetta, koska niiden tarkoitushakuisuus on niin ilmeinen :(

Äänestä
  • Arvostan kommentointiasi omalla nimelläsi ja kuvallasi, se tuo uskottavuutta, kommenttien vilpittömyyttä ja asiansa takana seisomista.

    Olen samaa mieltä kanssasi, on turha matemaattisesti lähteä vertailemaan lukuja, matetmaattisestikin ajatellen yksikin rikos ja väärinteko on liikaa. Mikä on keskivertoa, ei ole siltikään sallittua ja on täysin totta, että tiivis yhteisö luo helpommin edellytyksiä vääryyksiin, sanoipa kuka tahansa, mitä tahansa, olen sitä mieltä.

    On huomionarvoista myös se, että kaikki VL:t eivät ole hyväksikäyttäjiä ja siksi on tärkeää muistaa, että liikkeeseen kuuluminen ei tee ihmisestä rikollista tai hyväksikäyttäjää. Liikkeeseen kuuluu paljon vastuuntuntoisia ja asemansa tuntevia vanhempia, antakaamme arvostuksemme heille.

    Olen myös sitä mieltä, että kaikki tapaukset, joissa syyllinen saadaan tietoon, on tuomittavia ja lain eteen vietävä. Armon meri on pohjaton, mutta rikoksia se ei hautaa, ei peitä, eikä salaa, pelkästään syntejä sinne hukutetaan.

    Parahin terveisin: vlm

    Äänestä

  • Hei Admata, itse pidän koko vl-pedofiliavyyhdin ongelmakohtana maallikkosaarnaajia, joille on annettu "jumalallinen valta", kaikilla elämän osa-alueilla. He näitä rikoksista julmimpia ovat olleet "upottamassa armonmereen", vastoin Suomen rikosilakia. Olipa kysymys mistä ongelmasta tahansa, vl-uskovainen pyytää apua ja "jumalallista" mielipidettä asiaan puhujalta, eli maallikkosaarnaajalta, jolla ei välttämättä (kuten esim. vl-pedofiliatapauksissa) ole asiasta mitään käsitystä. He sitten "väärin SRK:n rippisalaisuuden ymmärtäen" hoitavat asian päin helevettiä.

    Ja suurin kärsijä on vl-pedofilian uhri.

    Äänestä

  • Oikeutta uhreille! kirjoitti:

    Hei Admata, itse pidän koko vl-pedofiliavyyhdin ongelmakohtana maallikkosaarnaajia, joille on annettu "jumalallinen valta", kaikilla elämän osa-alueilla. He näitä rikoksista julmimpia ovat olleet "upottamassa armonmereen", vastoin Suomen rikosilakia. Olipa kysymys mistä ongelmasta tahansa, vl-uskovainen pyytää apua ja "jumalallista" mielipidettä asiaan puhujalta, eli maallikkosaarnaajalta, jolla ei välttämättä (kuten esim. vl-pedofiliatapauksissa) ole asiasta mitään käsitystä. He sitten "väärin SRK:n rippisalaisuuden ymmärtäen" hoitavat asian päin helevettiä.

    Ja suurin kärsijä on vl-pedofilian uhri.

    Niin mahdollisesti epärehellisesti esiintyvät hoitajina ja hoitavat, vaikka ovat itse syyllistyneet samaan tekoon.

    Äänestä

  • Vahva usko kirjoitti:

    Niin mahdollisesti epärehellisesti esiintyvät hoitajina ja hoitavat, vaikka ovat itse syyllistyneet samaan tekoon.

    SRK on tarkoituksellisesti sekoittanut synnit ja rikokset toisiinsa sekä luokitellut kaikki synnit samanarvoisiksi, siis salatakseen vl-pedofilian. Tavallisen vl:n näkökulmasta katsottuna kaikki on yhtä sekametelisoppaa. Lakuvarkaus on syntinä yhtä suuri kuin oman lapsensa raiskaaminen. Ehkä myös rikoksena samanarvoinen? Eikä lapsen törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö ole syntinä yhtään sen pahempi kuin se mihin me jokainen olemme sydämessämme valmiit. (T.Hänninen)

    Kumpikin poistuu ikuisiksi ajoiksi kun se upotetaan armonmereen. Mutta oliko se nyt niin, että piti se lakuvarkaus käydä maksamassa kauppiaalle ja unohtaa raiskaus, vai toisinpäin? Ei kai se kauppias nyt yhden lakupötkön perään niin kovin paljoa haikaile, joten unohdetaan koko oikeudellinen puoli -molemmista samanarvoisista synneistä samantien! Kyllähän se riittää kun on armonmereen upotettu ja näin se naapurin maanviljelijäsaarnaajakin sanoi...

    Kun lukee ja kuulee SRK:n "totuuksia" julistavia vl-maallikoita, voi vaan todeta asioiden olevan juuri näin sekaisin...

    Äänestä

  • "Jos näinollen Vl-liikkeen tapaukset edustavat 50% Luterilaisen kirkon sisällä ilmitulleita tapauksia, niin on suhdeluku moninkertainen verrattuna kaikkiin muihin uskonnollisiin liikkeisiin ja tavalliseen kansaan. Tämä on vaan kylmä fakta."

    Laitaisitko näkyviin lähteen, mistä tuo faktatieto on peräisin?

    Äänestä

  • Näyttää sinun "prosentti- ja vertailumatematiikan kylmät faktat" tuottavan tuloksen, että valtaosa(n. 70-90 %) Suomen maassa tehdyistä lasten hyväksikäyttörikoksista ovat vl:n tekemiä. Tuntuuko uskottavalta?

    Tämän hetken kylmä fakta on "matematiikkasi" tuloksista se, että ne ovat vain sinun "admata-tilastoa" niin kauan, kunnes pystyt niiden tueksi osoittamaan muutakin kuin oman arviosi.

    Äänestä

  • Usein (ei aina) entiset vl:t ovat kiukkuisempia vl:ille vl-uskosta kuin muiden uskonliikkeiden eksät vanhalle suolalleen.

    Pidän mahdollisena, että vl-tapauksia on tuotu julki paremmalla prosentilla kuin muiden uskonliikkeiden tapauksia.

    Evankelis-luterilaisessa perheessä hyväksikäytetyksi joutunut lapsi ei välttämättä miellä, että häntä hyväksikäyttäneen isän vakaumuksella olisi mitään tekemistä hyväksikäytön kanssa.

    Vl-perheessä hyväksikäytetyksi joutunut ent. vl kokee lähes varmasti uskon olevan jollain tavalla syyllinen hyväksikäyttöön, vaikka sillä ei tosiasiallisesti olisi mitään tekemistä uskon kanssa.

    Jokainen tietää silti, että eniten (suhteellisestikin eniten) hyväksikäyttäjiä on evankelisluterilaisissa. Toki heidän uskonnollinen aktiivisuutensa voi olla useimmiten vaatimatonta.

    Vl:issakin on tapakristittyjä. Tapakristillisyydessä usko ei ole kovin syvällistä, on pelkkä tapa elää niin kuin on kotona opittu.

    Äänestä

  • Yksi huomio: kirjoitti:

    Usein (ei aina) entiset vl:t ovat kiukkuisempia vl:ille vl-uskosta kuin muiden uskonliikkeiden eksät vanhalle suolalleen.

    Pidän mahdollisena, että vl-tapauksia on tuotu julki paremmalla prosentilla kuin muiden uskonliikkeiden tapauksia.

    Evankelis-luterilaisessa perheessä hyväksikäytetyksi joutunut lapsi ei välttämättä miellä, että häntä hyväksikäyttäneen isän vakaumuksella olisi mitään tekemistä hyväksikäytön kanssa.

    Vl-perheessä hyväksikäytetyksi joutunut ent. vl kokee lähes varmasti uskon olevan jollain tavalla syyllinen hyväksikäyttöön, vaikka sillä ei tosiasiallisesti olisi mitään tekemistä uskon kanssa.

    Jokainen tietää silti, että eniten (suhteellisestikin eniten) hyväksikäyttäjiä on evankelisluterilaisissa. Toki heidän uskonnollinen aktiivisuutensa voi olla useimmiten vaatimatonta.

    Vl:issakin on tapakristittyjä. Tapakristillisyydessä usko ei ole kovin syvällistä, on pelkkä tapa elää niin kuin on kotona opittu.

    "Kirkkouskovaisella" pedofiililla ei ole turvanaan vl-maallikko-rippisalailu-oppia, sillä se on ylhäältä (Oulusta) annettu vain vl-uskovaisille. Kun vl-pedofiliarikos salataan, rikollista suojellaan ja uhri vaiennetaan vl-uskonnon mukaisella rippisalailulla maallikkosaarnaajan opastuksella, voisi jopa sanoa, että uskonnolla on osuutensa asiaan...

    Äänestä

>> "Jos näinollen Vl-liikkeen tapaukset edustavat 50% Luterilaisen kirkon sisällä ilmitulleita tapauksia, niin on suhdeluku moninkertainen verrattuna kaikkiin muihin uskonnollisiin liikkeisiin ja tavalliseen kansaan. Tämä on vaan kylmä fakta."

Laitaisitko näkyviin lähteen, mistä tuo faktatieto on peräisin?

Äänestä
  • Ei asiaa ole kiistettykään. Ryöpytys vain on ollut kohtuutonta mittasuhteet huomioon ottaen. Sinunkin matematiikka tuntuu jotenkin tarkoitushakuiselta. Ikäänkuin kuin käytössä olisi taktiikka 'hyökkäys on paras puolustus'.
    Mihinkä viiteryhmään luulet sitten sijoittuvan ne loput 16000 tapausta 80 luvulta laskien.

    Äänestä

  • XXXXXXX_Y kirjoitti:

    Ei asiaa ole kiistettykään. Ryöpytys vain on ollut kohtuutonta mittasuhteet huomioon ottaen. Sinunkin matematiikka tuntuu jotenkin tarkoitushakuiselta. Ikäänkuin kuin käytössä olisi taktiikka 'hyökkäys on paras puolustus'.
    Mihinkä viiteryhmään luulet sitten sijoittuvan ne loput 16000 tapausta 80 luvulta laskien.

    VL-maallikkorippisalailu-opin ulkopuolisia heidän täytyy olla (siis ei-vl-uskovaisia), sillä salailupakon alaisethan eivät juuri uskalla asioita poliisille viedä. Ja uhritkin on vaiennettu laajennetulla rippisalailulla, kuten Johanna Hurtig tutkimustensa perusteella totesi. Ei tämän ymmärtämiseen matematiikkaa juuri tarvita.

    Äänestä

  • Sivusta seurannut kirjoitti:

    VL-maallikkorippisalailu-opin ulkopuolisia heidän täytyy olla (siis ei-vl-uskovaisia), sillä salailupakon alaisethan eivät juuri uskalla asioita poliisille viedä. Ja uhritkin on vaiennettu laajennetulla rippisalailulla, kuten Johanna Hurtig tutkimustensa perusteella totesi. Ei tämän ymmärtämiseen matematiikkaa juuri tarvita.

    Hyvä että myönsit näiden oleva vl-liikkeen ulkopuolisia.
    Nyt olisi sitten kymmenille tutkijoille käyttöä, kun työmaata riittää.

    Äänestä

  • XXXXXXX_Y kirjoitti:

    Ei asiaa ole kiistettykään. Ryöpytys vain on ollut kohtuutonta mittasuhteet huomioon ottaen. Sinunkin matematiikka tuntuu jotenkin tarkoitushakuiselta. Ikäänkuin kuin käytössä olisi taktiikka 'hyökkäys on paras puolustus'.
    Mihinkä viiteryhmään luulet sitten sijoittuvan ne loput 16000 tapausta 80 luvulta laskien.

    >> Ryöpytys vain on ollut kohtuutonta mittasuhteet huomioon ottaen. Sinunkin matematiikka tuntuu jotenkin tarkoitushakuiselta. Ikäänkuin kuin käytössä olisi taktiikka 'hyökkäys on paras puolustus'. > Mihinkä viiteryhmään luulet sitten sijoittuvan ne loput 16000 tapausta 80 luvulta laskien.

    Äänestä

  • D111111 kirjoitti:

    Hyvä että myönsit näiden oleva vl-liikkeen ulkopuolisia.
    Nyt olisi sitten kymmenille tutkijoille käyttöä, kun työmaata riittää.

    Kukaan ei ole väittänytkään, että kaikki maamme lasten hyväksikäyttäjät olisivat vl-pedofiileja. Nyt vaan lähdet hankkimaan rahoitusta tutkimuksillesi. Mutta vl-pedofilian vakavuutta ja laajuutta nämä eivät poista.

    Onnea yrityksellesi!

    Äänestä

  • old_profile_16572 kirjoitti:

    >> Ryöpytys vain on ollut kohtuutonta mittasuhteet huomioon ottaen. Sinunkin matematiikka tuntuu jotenkin tarkoitushakuiselta. Ikäänkuin kuin käytössä olisi taktiikka 'hyökkäys on paras puolustus'. > Mihinkä viiteryhmään luulet sitten sijoittuvan ne loput 16000 tapausta 80 luvulta laskien.

    Mihin vedät rajan, että jokin tapaus kuuluu esim. ev.lut kirkon piiriin? Suurin osa kansasta kuuluu luterilaiseen kirkkoon.

    Yleisesti vois kait sanoa ,että jostain syystä lestadiolaisten tekemät rikkeet ilmoitetaan uskonnollisen taustan kera.

    Tätä pedofiliaongelmaa ei vl-joukossa kiistetä eikä vähätellä, ja ongelmat toivottavasti saadaan korjattua.

    Mutta mitenkähän mahtaa käydä liikkeen ulkopuolella? Tuntuu kuin siellä sitä ongelmaa vähätellään 'Ne täytyy olla niitä lestojen tekemiä'. Riittääkö se, että näitä nyt vaan tapahtuu, kun ei kukaan ole osoittanut sormella mitään ryhmää? Tapahtuuko näitä ateistien joukossa vai jossain urheiluseurassa vai missä ? Vaikka karkotettaisiin koko vl-joukko pois, niin suurin osa tapauksista jäisi jäljelle.

    Ongelman täytyy olla tässä suomalaisessa yhteiskunnassa, eikä ole uskonnollinen.

    Äänestä

  • XXXXXX_Y kirjoitti:

    Mihin vedät rajan, että jokin tapaus kuuluu esim. ev.lut kirkon piiriin? Suurin osa kansasta kuuluu luterilaiseen kirkkoon.

    Yleisesti vois kait sanoa ,että jostain syystä lestadiolaisten tekemät rikkeet ilmoitetaan uskonnollisen taustan kera.

    Tätä pedofiliaongelmaa ei vl-joukossa kiistetä eikä vähätellä, ja ongelmat toivottavasti saadaan korjattua.

    Mutta mitenkähän mahtaa käydä liikkeen ulkopuolella? Tuntuu kuin siellä sitä ongelmaa vähätellään 'Ne täytyy olla niitä lestojen tekemiä'. Riittääkö se, että näitä nyt vaan tapahtuu, kun ei kukaan ole osoittanut sormella mitään ryhmää? Tapahtuuko näitä ateistien joukossa vai jossain urheiluseurassa vai missä ? Vaikka karkotettaisiin koko vl-joukko pois, niin suurin osa tapauksista jäisi jäljelle.

    Ongelman täytyy olla tässä suomalaisessa yhteiskunnassa, eikä ole uskonnollinen.

    >> Yleisesti vois kait sanoa ,että jostain syystä lestadiolaisten tekemät rikkeet ilmoitetaan uskonnollisen taustan kera.

    Äänestä

  • old_profile_16572 kirjoitti:

    >> Ryöpytys vain on ollut kohtuutonta mittasuhteet huomioon ottaen. Sinunkin matematiikka tuntuu jotenkin tarkoitushakuiselta. Ikäänkuin kuin käytössä olisi taktiikka 'hyökkäys on paras puolustus'. > Mihinkä viiteryhmään luulet sitten sijoittuvan ne loput 16000 tapausta 80 luvulta laskien.

    "Sitä yritin juuri viestittää "vl-matemaatikoille", että vanhoillislestadiolaisten osuus suurimmasta osasta tapauksia, ei ole tullut ilmi."

    "Jos näinollen Vl-liikkeen tapaukset edustavat 50% Luterilaisen kirkon sisällä ilmitulleita tapauksia, niin on suhdeluku moninkertainen verrattuna kaikkiin muihin uskonnollisiin liikkeisiin ja tavalliseen kansaan. Tämä on vaan kylmä fakta.”

    50 % määrälle et löytänyt faktaa, mutta voisitko nyt kertoa, mikä on vuosien 1980-2010 poliisin tietoon tulleista koko kansan 16238 tapauksista(Tilastokeskus) vl:n osuus? Sehän on faktatietojesi mukaan moninkertainen muihin uskonnollisiin liikkeisiin ja tavalliseen kansaan nähden? Luku 16238 on Tilastokeskuksen tietoja ja kerroit sinulla olevan myös faktaa vl:n osuudesta, ei siis oma mielipiteesi.

    Löytyisikö lähdettä faktalle tuohon moninkertaiseen määrään muihin uskonnollisiin liikkeisiin ja tavalliseen kansaan verrattuna?

    Äänestä

  • old_profile_16572 kirjoitti:

    >> Yleisesti vois kait sanoa ,että jostain syystä lestadiolaisten tekemät rikkeet ilmoitetaan uskonnollisen taustan kera.

    En tiedä oletko kuulunut vl-joukkoon, mutta semmoinen joka on kuulunut tietää, että joka paikassa vl-tausta tulee esiin.
    Se on ollut selvää jo koulun ensimmäisiltä luokilta lähtien. 'Lestat' ovat lähes ainoa ryhmittymä, joita esim. koulumaailmassa ivataan poikkeuksetta. En muista koulu ajoilta, että esim. helluntailaisia, jehovia tai herännäisiä tai jotain muuta ryhmittymää olisi samalla tavalla kohdeltu. Tämä sama asia jatkuu myös työelämässä peitellympänä, mutta siihen törmää vääjäämättä säännöllisesti.
    Mitä tässä yritän sanoa on se, että vl-tausta on puskaradion kautta aina yleisesti tiedossa. On jotenkin yleisesti hyväksyttyä, että vl-joukkoa voi ivata, kun ne ei siitä isoa numeroa kuitenkaan nosta.
    Lehdessä on ollut otsikoita esim 'Lestadiolainen ajoi kännissä'. Oletko nähnyt vastaavanlaisia otsikoita jostan toisesta joukosta ?

    Mutta jos palataan pedofiliaongelmaan, niin edelleen olen sitä mieltä että se on tämän yhteiskunnan ongelma. Asia on niin arkaluontoinen ja häpeällinen uhrille, tekijälle ja lähipiirille, että jossain tapauksissa ne on salattu niin vl-joukossa kuin sen ulkopuolella. En näe sitä uskonnollisena , vaan kulttuurisena ongelmana.

    Se että asia tulee julkiseen keskusteluun toki auttaa tulevaisuudessa toimimaan oikein, niin vl-piireissä kuin sen ulkopuolella. Toivottavasti tämä keskustelu lähtee käyntiin myös muissa piireissä, että ongelma tiedostetaan sielläkin.

    Äänestä

  • XXXXXX_Y kirjoitti:

    En tiedä oletko kuulunut vl-joukkoon, mutta semmoinen joka on kuulunut tietää, että joka paikassa vl-tausta tulee esiin.
    Se on ollut selvää jo koulun ensimmäisiltä luokilta lähtien. 'Lestat' ovat lähes ainoa ryhmittymä, joita esim. koulumaailmassa ivataan poikkeuksetta. En muista koulu ajoilta, että esim. helluntailaisia, jehovia tai herännäisiä tai jotain muuta ryhmittymää olisi samalla tavalla kohdeltu. Tämä sama asia jatkuu myös työelämässä peitellympänä, mutta siihen törmää vääjäämättä säännöllisesti.
    Mitä tässä yritän sanoa on se, että vl-tausta on puskaradion kautta aina yleisesti tiedossa. On jotenkin yleisesti hyväksyttyä, että vl-joukkoa voi ivata, kun ne ei siitä isoa numeroa kuitenkaan nosta.
    Lehdessä on ollut otsikoita esim 'Lestadiolainen ajoi kännissä'. Oletko nähnyt vastaavanlaisia otsikoita jostan toisesta joukosta ?

    Mutta jos palataan pedofiliaongelmaan, niin edelleen olen sitä mieltä että se on tämän yhteiskunnan ongelma. Asia on niin arkaluontoinen ja häpeällinen uhrille, tekijälle ja lähipiirille, että jossain tapauksissa ne on salattu niin vl-joukossa kuin sen ulkopuolella. En näe sitä uskonnollisena , vaan kulttuurisena ongelmana.

    Se että asia tulee julkiseen keskusteluun toki auttaa tulevaisuudessa toimimaan oikein, niin vl-piireissä kuin sen ulkopuolella. Toivottavasti tämä keskustelu lähtee käyntiin myös muissa piireissä, että ongelma tiedostetaan sielläkin.

    >> En tiedä oletko kuulunut vl-joukkoon

    Äänestä

  • old_profile_16572 kirjoitti:

    >> En tiedä oletko kuulunut vl-joukkoon

    >>Itse olen sitä mieltä, että uskonnolliset dogmit ovat edesauttaneet sitä, että vl-pedofiileilla on ollut hyvät oltavat. Autoritäärisyys, ripin ehdottomuus ja syntien tasapäistäminen (ei ole isoa, eikä pientä syntiä) on omiaan luomaan pedofilin paratiisin :(

    Oppia ja opetuksia on tietysti vaikea muuttaa, koska yksi dogmi on että Pyhä Henki opettaa seurakuntansa kautta "aina oikein". Erehtymätön on kuitenkin jälleen tunnustanut erehtyneensä, joten toivon että noita pedofiileja suosivia dogmejakin voisi pikkuhiljaa alkaa muuttamaan...

    Äänestä

  • Moi.

    >>>Eräässä näistä todettiin, että ilmitulleista tapauksista puolet on vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä. (En tätä kuitenkaan pikaisella googlauksella löytänyt, enkä tämän palstan vuoksi enempää aikaa siihen satsaa)

    Äänestä

  • XXXXXX_Y kirjoitti:

    >>Itse olen sitä mieltä, että uskonnolliset dogmit ovat edesauttaneet sitä, että vl-pedofiileilla on ollut hyvät oltavat. Autoritäärisyys, ripin ehdottomuus ja syntien tasapäistäminen (ei ole isoa, eikä pientä syntiä) on omiaan luomaan pedofilin paratiisin :(

    Oppia ja opetuksia on tietysti vaikea muuttaa, koska yksi dogmi on että Pyhä Henki opettaa seurakuntansa kautta "aina oikein". Erehtymätön on kuitenkin jälleen tunnustanut erehtyneensä, joten toivon että noita pedofiileja suosivia dogmejakin voisi pikkuhiljaa alkaa muuttamaan...

    >> Aika oudolta (jopa sairaalta) kuulostaa, että olisi opetettu pedofiileja suojelemaan.
    Aina on opetettu synti korjaamaan niin maallisen lain edessä kuin jumalankin edessä.> Millälailla sinä panisit synnit järjestykseen ? Löytyykö siihen raamatusta joku ohje ?

    Äänestä

  • Taikajousi. kirjoitti:

    Moi.

    >>>Eräässä näistä todettiin, että ilmitulleista tapauksista puolet on vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä. (En tätä kuitenkaan pikaisella googlauksella löytänyt, enkä tämän palstan vuoksi enempää aikaa siihen satsaa)

    Ai täältäkö?

    http://ranneliike.net/teema/saarnaaja-kaytti-hyvakseen-poikia-pietarsaaressa?srt=2&cid=31&aid=3542

    http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Pietarsaaren insestitapaus kiristää valvontaa kirkossa/1135252313031

    http://yle.fi/alueet/teksti/keski-pohjanmaa/2010/01/pedofiliaskandaali_myrskyaa_lestadiolaisyhteisossa_1352328.html

    http://www.kirkkojakaupunki.fi/search?b_start:int=30&SearchableText=hyväksikäyttö*

    http://www.kirkkojakaupunki.fi/search?SearchableText=hyväksikäyttö*

    Ehkäpä? Rauhanyhdistykseltä luvattiin tutkia ? Just. Just.

    Kiitos viestistäsi. Yhdistyksiä sekoitetaan. (?)

    Äänestä

  • old_profile_16572 kirjoitti:

    >> Aika oudolta (jopa sairaalta) kuulostaa, että olisi opetettu pedofiileja suojelemaan.
    Aina on opetettu synti korjaamaan niin maallisen lain edessä kuin jumalankin edessä.> Millälailla sinä panisit synnit järjestykseen ? Löytyykö siihen raamatusta joku ohje ?

    Pedofiilia on vakava rikos. Päävastuu kuuluu yhteiskunnalle, että tieto ja ymmärrys on ihmisillä, eikä vl-oppilla.

    >>Seurapuheissa on kyllä opetettu, että synti pitää korjata myös maallisen lain edessä. Kovin hyvin ei kuitenkaan tuo opetus ole tuntunut menevän perille, sillä lehdistä saa lukea että usein yrittävät kiistää viimeiseen asti ja esim. HS:ssä olleessa "Minnan tapauksessa"

    Äänestä

  • old_profile_16572 kirjoitti:

    >> Aika oudolta (jopa sairaalta) kuulostaa, että olisi opetettu pedofiileja suojelemaan.
    Aina on opetettu synti korjaamaan niin maallisen lain edessä kuin jumalankin edessä.> Millälailla sinä panisit synnit järjestykseen ? Löytyykö siihen raamatusta joku ohje ?

    Ongelma on se, että mistään mitään tietämättömille maallikkosaarnaajiajille on annettu "jumalallinen valta" ikäänkuin kaikkien alojen asiantuntijoina olla tohtoroimassa mitä sattuu ja miten sattuu.

    Saarnamies kun jotain sanoo, niin sitähän ei vl-uskovainen voi kyseenalaistaa sillä "kun saarnamies suunsa aukaisee, Jumala sen sopivilla sanoilla täyttää".

    Tätä satoa nyt korjataan...

    Äänestä

  • vai sekoitetaanko ? kirjoitti:

    harrastuksia riittää! laadukasta elämää?

    Äänestä

  • Kaikkien pitäisi vaieta kuten me Ry:llä teemme.

    Tuolla eräs vl-kirjoittelija sanoi, ettei SRK:n puhujain ja seurakuntavanhinten kokouksessa ole KOSKAAN puhuttu sanaakaan vl-pedofiliasta!

    Siitä meidän kaikkien pitäisi ottaa mallia ja olla vaan hiljaa.

    Äänestä

"Jos vanhoillislestadiolaisia aikuisia on esimerkiksi 30.000 - 40.000 henkilöä, olisi Hurtigin pitänyt ottaa vastaavansuuruinen vertailuryhmä esimerkiksi helluntailaisista, perussuomalaisista/vennamolaisista, kokoomuslaisista tai mistä tahansa, vaikkapa satunnaisotannalla, jotta olisi ollut vertailuaineistoa sen suhteen, kuinka yleistä hyväksikäyttö ylipäätänsä on. Luonnollisesti tämä tällainen olisi työlästä, mutta jos sitä ei viitsitä tehdä, kyse on oman pesän likaamisesta eli Hurtig on raatelevainen susi. Tutkimuksen lähtökohdaksi on otettu, että vanhoillislestadiolaisuudessa on hyväksikäyttöä ja se on nostettava esille ja elämöitävä sillä."

Ei ole yhden ihmisen mahdollista tutkia kaikkia mahdollisia yhteisöjä. Minusta tähän koko touhuun on syytä suhtautua rakentavasti. En ole nähnyt Hurtigin haastatteluja, mutta on hienoa, että ongelma on tullut esille, että tätä tosiaan esiintyy kaikissa yhteisöissä. En tiedä, onko painottunut liikaa se, että kyse olisi jotenkin vain vl:ien ongelmasta, mitä se ei tietenkään ole. Mutta tietoisuus asiasta on lisääntynyt ja ihmisten silmät auenneet. Se on hyvä se. Niille, jotka vl:iä inhoavat, tämä toki tarjoaa unelmatilaisuuden yleistää ja puhua nimenomaan vl-pedofiliasta, vaikka ko. sairaus ja rikollisuus eivät mitenkään liity mihinkään yhteisöön. Mutta niiden, jotka ovat tekoja tehneet tai niitä salailleet, kuuluu tietysti joutua vastuuseen riippumatta siitä, mihin yhteisöön kuuluvat tai eivät kuulu. Lastensuojelua tämä edistää joka tapauksessa ja se on pääasia.

Äänestä
  • Kuten YTT Johanna Hurtig on todennut, on vl-yhteisössä ja opetuksessa paljon elementtejä, jotka edesauttavat vl-pedofiliaa. Esimerkiksi maallikko-rippisalaisuus, joka on vuosikymmenien aikana laajennettu koskemaan rippi-isän lisäksi myös uhria ja sen avulla vl-pedofilian uhri on vaiennettu loppuiäkseen. Lisäksi uhrille on lastattu uskonnollisia uhkauksia, kuten "tämä on sinun ristisi, kanna se" tai "uskovaisen elässä on vaivoja ja vastuksia, tämä on sinun osasi, ole siis hiljaa"...

    Näistä vääristyneistä kristinuskon tuliknnoista ja rikosten salamisesta kun päästään eroon, vl-yhteö puhdituu, kuten maineensakin. Tämä johdon ja saarnamiesten oppisekoilu on saattanut aivan rehelliset ja sydämestään uskovat vanhoillislestadiolaiset ikävään asemaan. Siksi on tärkeää saada tämä mätäpaise puhkaistua ja kaavittua pois pohjamutia myöten.

    Äänestä

  • Tutkijan tuttu kirjoitti:

    Kuten YTT Johanna Hurtig on todennut, on vl-yhteisössä ja opetuksessa paljon elementtejä, jotka edesauttavat vl-pedofiliaa. Esimerkiksi maallikko-rippisalaisuus, joka on vuosikymmenien aikana laajennettu koskemaan rippi-isän lisäksi myös uhria ja sen avulla vl-pedofilian uhri on vaiennettu loppuiäkseen. Lisäksi uhrille on lastattu uskonnollisia uhkauksia, kuten "tämä on sinun ristisi, kanna se" tai "uskovaisen elässä on vaivoja ja vastuksia, tämä on sinun osasi, ole siis hiljaa"...

    Näistä vääristyneistä kristinuskon tuliknnoista ja rikosten salamisesta kun päästään eroon, vl-yhteö puhdituu, kuten maineensakin. Tämä johdon ja saarnamiesten oppisekoilu on saattanut aivan rehelliset ja sydämestään uskovat vanhoillislestadiolaiset ikävään asemaan. Siksi on tärkeää saada tämä mätäpaise puhkaistua ja kaavittua pois pohjamutia myöten.

    Niiltä osin, kun rippisalaisuuden väärinkäyttö pitää piilossa pedofiliarikoksia, siihen on totta kai puututtava. Puhutaan aivan hirveistä asioista lasten kannalta. Tästä olemme varmasti samaa mieltä.

    Vieroksun kuitenkin sitä, että nettikeskustelun sävyn perusteella voisi kuvitella pedofiliarikosten olevan 5-10 kertaa yleisempiä vl-yhteisössä kuin muualla, ja tässä ei ole päätä eikä häntää.

    Hankalaa on se, että miten asioihin puuttuminen hoidetaan aiheettomasti leimaamatta. Tehtävä se silti on, lasten parhaaksi, vaikka tämä aiheuttaa lisäkärsimyksiä monelle täysin sivulliselle. Lasten edun vuoksi voi kuitenkin kärsiä, vaikka ei yhteisän jäsenenä aiheeton syytöksien kohteena oleminen houkutakaan.

    Niin tai näin, Hurtigin tarkoitus on mielestäni oikea ja nostan hänelle hattua.

    Äänestä

  • Open Eyes kirjoitti:

    Niiltä osin, kun rippisalaisuuden väärinkäyttö pitää piilossa pedofiliarikoksia, siihen on totta kai puututtava. Puhutaan aivan hirveistä asioista lasten kannalta. Tästä olemme varmasti samaa mieltä.

    Vieroksun kuitenkin sitä, että nettikeskustelun sävyn perusteella voisi kuvitella pedofiliarikosten olevan 5-10 kertaa yleisempiä vl-yhteisössä kuin muualla, ja tässä ei ole päätä eikä häntää.

    Hankalaa on se, että miten asioihin puuttuminen hoidetaan aiheettomasti leimaamatta. Tehtävä se silti on, lasten parhaaksi, vaikka tämä aiheuttaa lisäkärsimyksiä monelle täysin sivulliselle. Lasten edun vuoksi voi kuitenkin kärsiä, vaikka ei yhteisän jäsenenä aiheeton syytöksien kohteena oleminen houkutakaan.

    Niin tai näin, Hurtigin tarkoitus on mielestäni oikea ja nostan hänelle hattua.

    Tämän rippi asian toinen puoli on se, että kuinka pajon tapauksia on tullut ilmi juuri tämän ripin kautta. Opetus on ollut, että asiat sovitetaan myös maallisen lain edessä. Tämä puoli ei ole tullut esiin ollenkaan.

    Kuinkahan se tunnustus toimii semmoisessa joukossa, missä ei anteeksi ole totuttu pyytämään eikä rötöksiä tunnustamaan?
    Joudutaanko vastuuseen ainoastaan, jos poliisi saa tietää rötöksestä? Mitä oppia syytetään sitten, kun asia salataan?

    Sitä en puolustele, että asia on jäänyt puolitiehen eikä sitä ole selvitetty lain edessä. Näin se ei saa olla, eikä näin vl-joukossa ole koskaan opetettu.

    Äänestä

  • W123498 kirjoitti:

    Tämän rippi asian toinen puoli on se, että kuinka pajon tapauksia on tullut ilmi juuri tämän ripin kautta. Opetus on ollut, että asiat sovitetaan myös maallisen lain edessä. Tämä puoli ei ole tullut esiin ollenkaan.

    Kuinkahan se tunnustus toimii semmoisessa joukossa, missä ei anteeksi ole totuttu pyytämään eikä rötöksiä tunnustamaan?
    Joudutaanko vastuuseen ainoastaan, jos poliisi saa tietää rötöksestä? Mitä oppia syytetään sitten, kun asia salataan?

    Sitä en puolustele, että asia on jäänyt puolitiehen eikä sitä ole selvitetty lain edessä. Näin se ei saa olla, eikä näin vl-joukossa ole koskaan opetettu.

    Ne, joilla ei ole käytettävänään ylhäältä annettua rippisalailuoppia, ovat tottuneet kääntymään rikoksissa poliisin puoleen, eikä suinkaan minkään itseoppineen maallikkosaarnaajan!

    VL-yhteisöön kuulumaton, tavallinen lainkuuliainen ihminen ei edes kuvittele,että joku maanviljelijäsaarnaaja voisi rikoksen kuitata "Jeesuksen nimessä ja veressä". Siinä on se ero!

    Äänestä

  • ISO ERO! kirjoitti:

    Ne, joilla ei ole käytettävänään ylhäältä annettua rippisalailuoppia, ovat tottuneet kääntymään rikoksissa poliisin puoleen, eikä suinkaan minkään itseoppineen maallikkosaarnaajan!

    VL-yhteisöön kuulumaton, tavallinen lainkuuliainen ihminen ei edes kuvittele,että joku maanviljelijäsaarnaaja voisi rikoksen kuitata "Jeesuksen nimessä ja veressä". Siinä on se ero!

    >>Ne, joilla ei ole käytettävänään ylhäältä annettua rippisalailuoppia, ovat tottuneet kääntymään rikoksissa poliisin puoleen, eikä suinkaan minkään itseoppineen maallikkosaarnaajan!

    VL-yhteisöön kuulumaton, tavallinen lainkuuliainen ihminen ei edes kuvittele,että joku maanviljelijäsaarnaaja voisi rikoksen kuitata "Jeesuksen nimessä ja veressä". Siinä on se ero!

    Äänestä

  • Ihmetys_?? kirjoitti:

    >>Ne, joilla ei ole käytettävänään ylhäältä annettua rippisalailuoppia, ovat tottuneet kääntymään rikoksissa poliisin puoleen, eikä suinkaan minkään itseoppineen maallikkosaarnaajan!

    VL-yhteisöön kuulumaton, tavallinen lainkuuliainen ihminen ei edes kuvittele,että joku maanviljelijäsaarnaaja voisi rikoksen kuitata "Jeesuksen nimessä ja veressä". Siinä on se ero!

    Tehokkaasti olette ainakin vl-pedofilian salanneet vl-maallikkorippisalailuopillanne ja vaientaneet uhritkin laajentamalla rippisalailua myös heihin!

    Oletko hyvinkin ylpeä keksinnöstänne?

    Äänestä

  • Salataan salataan! kirjoitti:

    Tehokkaasti olette ainakin vl-pedofilian salanneet vl-maallikkorippisalailuopillanne ja vaientaneet uhritkin laajentamalla rippisalailua myös heihin!

    Oletko hyvinkin ylpeä keksinnöstänne?

    >>> Tehokkaasti olette ainakin vl-pedofilian salanneet vl-maallikkorippisalailuopillanne ja vaientaneet uhritkin laajentamalla rippisalailua myös heihin!

    Oletko hyvinkin ylpeä keksinnöstänne?

    Äänestä

  • Ihmetys_?? kirjoitti:

    >>> Tehokkaasti olette ainakin vl-pedofilian salanneet vl-maallikkorippisalailuopillanne ja vaientaneet uhritkin laajentamalla rippisalailua myös heihin!

    Oletko hyvinkin ylpeä keksinnöstänne?

    Kautta linjan ympäri Suomen on SRK:n opetus ymmärretty väärin? Sadat saarnamiehetkin? Ihan väärinymmärrystä koko rikostensalailu- ja uhrienvaientamiskulttuurinne?

    Älä naurata, kyllä tarkoituksenne on ollut koko ajan salata rikoksia hengellistämällä vakavatkin rikokset uskonasioiksi!

    Äänestä

  • ISO ERO! kirjoitti:

    Ne, joilla ei ole käytettävänään ylhäältä annettua rippisalailuoppia, ovat tottuneet kääntymään rikoksissa poliisin puoleen, eikä suinkaan minkään itseoppineen maallikkosaarnaajan!

    VL-yhteisöön kuulumaton, tavallinen lainkuuliainen ihminen ei edes kuvittele,että joku maanviljelijäsaarnaaja voisi rikoksen kuitata "Jeesuksen nimessä ja veressä". Siinä on se ero!

    Kuuleppas.
    On se vaan iso ero siinä, että rikoksissa käännytään poliisin puoleen. Tottumusta ei tähän ikään mennessä ole vielä siitä tullut. Sen verran harvoin tällainen normaali, törmää rikollisuuteen.

    http://ranneliike.net/teema/saarnaaja-kaytti-hyvakseen-poikia-pietarsaaressa?srt=2&cid=31&aid=3542

    Kuhan tutkit tuotakin linkkiä, niin Ry.n ja Vl-.n sekahedelmäsoppa on valmista.

    Hyvää päivänjatkoa.

    Äänestä

  • Rusinasoppa. kirjoitti:

    Kuuleppas.
    On se vaan iso ero siinä, että rikoksissa käännytään poliisin puoleen. Tottumusta ei tähän ikään mennessä ole vielä siitä tullut. Sen verran harvoin tällainen normaali, törmää rikollisuuteen.

    http://ranneliike.net/teema/saarnaaja-kaytti-hyvakseen-poikia-pietarsaaressa?srt=2&cid=31&aid=3542

    Kuhan tutkit tuotakin linkkiä, niin Ry.n ja Vl-.n sekahedelmäsoppa on valmista.

    Hyvää päivänjatkoa.

    >>> http://ranneliike.net/teema/saarnaaja-kaytti-hyvakseen-poikia-pietarsaaressa?srt=2&cid=31&aid=3542

    Kuhan tutkit tuotakin linkkiä, niin Ry.n ja Vl-.n sekahedelmäsoppa on valmista.

    Äänestä

  • Ihmetys_?? kirjoitti:

    >>> http://ranneliike.net/teema/saarnaaja-kaytti-hyvakseen-poikia-pietarsaaressa?srt=2&cid=31&aid=3542

    Kuhan tutkit tuotakin linkkiä, niin Ry.n ja Vl-.n sekahedelmäsoppa on valmista.

    Hetkinen. Eipä ole kauan kun äiti ilmoitti poikansa poliisille, rattijuopumuksesta. Oli muuten sellaisessa kuin Satakunnan Kansassa.
    Poika tuli kotii humalassa, aika uusi auto ajettu päin puuta tai pylvästä.
    Äiti otti pojan ja vei poliisikamarille. Tuomiokin tuli. Mieti vähän, äiti TIESI menettävänsä vakuutuskorvaukset, mutta vei poikansa poliisille.

    Että silleen. Sinun väitteeesi ei pidä paikkaansa. Kotiväki on se, joka yleisimmin ilmoittaa rattijuopoista poliisille.

    Äänestä

  • Ihmetys_?? kirjoitti:

    >>> http://ranneliike.net/teema/saarnaaja-kaytti-hyvakseen-poikia-pietarsaaressa?srt=2&cid=31&aid=3542

    Kuhan tutkit tuotakin linkkiä, niin Ry.n ja Vl-.n sekahedelmäsoppa on valmista.

    >>>>29.12.2009 0:36 | Kommentit
    A A

    STT–HS

    Pohjanmaalla vaikuttaneen lestadiolaisen maallikkosaarnaajan epäillään käyttäneen seksuaalisesti hyväkseen useita lapsia, kirjoittaa sanomalehti Österbottens Tidning tiistaina. Miehen uhrit olivat nuoria poikia.

    "Sain tietää tapahtuneesta pari kolme viikkoa sitten", sanoo rauhanyhdistyksen edustaja lehdessä. Hänen mukaansa asia tutkitaan perin pohjin.

    Äänestä

  • Tarkista kantaasi kirjoitti:

    Hetkinen. Eipä ole kauan kun äiti ilmoitti poikansa poliisille, rattijuopumuksesta. Oli muuten sellaisessa kuin Satakunnan Kansassa.
    Poika tuli kotii humalassa, aika uusi auto ajettu päin puuta tai pylvästä.
    Äiti otti pojan ja vei poliisikamarille. Tuomiokin tuli. Mieti vähän, äiti TIESI menettävänsä vakuutuskorvaukset, mutta vei poikansa poliisille.

    Että silleen. Sinun väitteeesi ei pidä paikkaansa. Kotiväki on se, joka yleisimmin ilmoittaa rattijuopoista poliisille.

    Vl-joukossa on insesti tapaus ilmoitettu poliisille välittömästi tapahtuneen jälkeen.
    Pitäiskö sinunkin tarkistaa kantasi.

    Huomaat varmaan, että tämän tasoisella kinaamisella ei saavuteta mitään rakentavaa.
    Rattijuopumuksia tietoni mukaan yli yksi vuodessa.

    Äänestä

  • Vai mitä? kirjoitti:

    >>>>29.12.2009 0:36 | Kommentit
    A A

    STT–HS

    Pohjanmaalla vaikuttaneen lestadiolaisen maallikkosaarnaajan epäillään käyttäneen seksuaalisesti hyväkseen useita lapsia, kirjoittaa sanomalehti Österbottens Tidning tiistaina. Miehen uhrit olivat nuoria poikia.

    "Sain tietää tapahtuneesta pari kolme viikkoa sitten", sanoo rauhanyhdistyksen edustaja lehdessä. Hänen mukaansa asia tutkitaan perin pohjin.

    Otappa vielä selvää, onko vanhoillislestadiolaisesta rauhanyhdistyksestä kyse.

    Esim. kristillisdemokraatit ja sosiaalidemokraatit lienevät eri rymittymiä.

    Äänestä

  • Väitätkö oikeasti SRK:n olleen niin naiivi, ettei se ole koskaan tiennyt kuin yhden ainoan tapauksen eikä ole tajunnut, että opetus menee päin helevettiä?

    Näkeehän tuon jo sokea Reettakin...

    Äänestä

  • TARKISTETTU ON kirjoitti:

    Vl-joukossa on insesti tapaus ilmoitettu poliisille välittömästi tapahtuneen jälkeen.
    Pitäiskö sinunkin tarkistaa kantasi.

    Huomaat varmaan, että tämän tasoisella kinaamisella ei saavuteta mitään rakentavaa.
    Rattijuopumuksia tietoni mukaan yli yksi vuodessa.

    Kehtaatkin puhua puhdasta paskaa!

    Johanna Hurtigille on ilmoittautunut viime kesäkuuhun mennessä yli 80 vl-pedofiilin uhria...

    Valehtelun aika loppui jo, Voittonen!

    Äänestä

  • Paskanpuhujat... kirjoitti:

    Väitätkö oikeasti SRK:n olleen niin naiivi, ettei se ole koskaan tiennyt kuin yhden ainoan tapauksen eikä ole tajunnut, että opetus menee päin helevettiä?

    Näkeehän tuon jo sokea Reettakin...

    Ei kai kukaan väitäkään, että SRK tiesi yhden ainoan tapauksen?

    Tuossa yllä on lisäksi tyypillinen liioittelu: "sadat saarnamiehet". Kymmenetkin on jo paljon (=liikaa).

    KAIKKI jotka ovat salailleet ja peitelleet ovat toimineet VASTOIN vl-oppia.

    Oikea vl-opetus on yksiselitteinen. Synnin annetaan anteeksi ja rikosten käsitteleminen on viranomaisten asia.

    Äänestä

  • synti ja rikos kirjoitti:

    Ei kai kukaan väitäkään, että SRK tiesi yhden ainoan tapauksen?

    Tuossa yllä on lisäksi tyypillinen liioittelu: "sadat saarnamiehet". Kymmenetkin on jo paljon (=liikaa).

    KAIKKI jotka ovat salailleet ja peitelleet ovat toimineet VASTOIN vl-oppia.

    Oikea vl-opetus on yksiselitteinen. Synnin annetaan anteeksi ja rikosten käsitteleminen on viranomaisten asia.

    Lue Hesarista 17.4. D-osiosta YTT Johanna Hurtigin haastattelu. Palataan sen jälkeen asiaan.

    Äänestä

  • Salaisuuksien kammio kirjoitti:

    Kautta linjan ympäri Suomen on SRK:n opetus ymmärretty väärin? Sadat saarnamiehetkin? Ihan väärinymmärrystä koko rikostensalailu- ja uhrienvaientamiskulttuurinne?

    Älä naurata, kyllä tarkoituksenne on ollut koko ajan salata rikoksia hengellistämällä vakavatkin rikokset uskonasioiksi!

    "Älä naurata, kyllä tarkoituksenne on ollut koko ajan salata rikoksia hengellistämällä vakavatkin rikokset uskonasioiksi!"

    Tuo on tosiaan paskapuhetta. (En ole tällaista kommenttia varmaan koskaan aiemmin kirjoittanut, mutta ihan selvä tapaus).

    Äänestä

  • Palataan... kirjoitti:

    Lue Hesarista 17.4. D-osiosta YTT Johanna Hurtigin haastattelu. Palataan sen jälkeen asiaan.

    Olen lukenut.

    - JH ei väitä että "SRK tiesi yhden ainoan" tapauksen".
    - JH ei puhu sadoista saarnamiehistä.
    - JH ei väitä että salailuun johtava opetus olisi oikeaa vl-opetusta (huom! hän kuuluu itse yhteisöön, ei kai kuuluisi jos pitäisi sellaista oikena!)

    Mikä oli asiasi?

    Äänestä

  • synti ja rikos kirjoitti:

    Olen lukenut.

    - JH ei väitä että "SRK tiesi yhden ainoan" tapauksen".
    - JH ei puhu sadoista saarnamiehistä.
    - JH ei väitä että salailuun johtava opetus olisi oikeaa vl-opetusta (huom! hän kuuluu itse yhteisöön, ei kai kuuluisi jos pitäisi sellaista oikena!)

    Mikä oli asiasi?

    Rajoittuuko sinun tietosi vl-pedofiliasta todellakin yhteen lehtijuttuun?

    Ei kannata sitten jatkaa keskustelua.

    Äänestä

  • Valehtelijat! kirjoitti:

    Kehtaatkin puhua puhdasta paskaa!

    Johanna Hurtigille on ilmoittautunut viime kesäkuuhun mennessä yli 80 vl-pedofiilin uhria...

    Valehtelun aika loppui jo, Voittonen!

    Niinpä. Valehtelun juna meni jo!

    Osa vl-pedofilian puolustelijoista on jäänyt asemalle vänkäämään...

    asia lauksei jo SRK:n reisille, enää ei kannata valehdella!

    Äänestä

  • Jatka tarkistusta kirjoitti:

    Otappa vielä selvää, onko vanhoillislestadiolaisesta rauhanyhdistyksestä kyse.

    Esim. kristillisdemokraatit ja sosiaalidemokraatit lienevät eri rymittymiä.

    Se on ihan sama mikä rauhanyhdistys on kyseessä. Kukaan heistä/teistä ulkopuolisista ei yhdistä tätä pikkuesikoisten soppaa, kuin vl-n. ja piste. SRK.n piikkiin menee suuressa yleisössä.
    Kyllä se niin on.

    Äänestä

  • synti ja rikos kirjoitti:

    Olen lukenut.

    - JH ei väitä että "SRK tiesi yhden ainoan" tapauksen".
    - JH ei puhu sadoista saarnamiehistä.
    - JH ei väitä että salailuun johtava opetus olisi oikeaa vl-opetusta (huom! hän kuuluu itse yhteisöön, ei kai kuuluisi jos pitäisi sellaista oikena!)

    Mikä oli asiasi?

    SRK:n Pääjumala Olavi Voittonen valehteli viime kesän A-studion haastattelussaan tietävänsä vain yhden tapauksen.

    Paljonko tarvitsette vl-saarnaajien lisäksi salaamaan satoja vl-pedofiliatapauksia? Jo pelkästään saaramiehiänne on jäänyt jo nyt kiinni 15 kpl ja sadat muutkin ovat olleet rippi-isinä tai muuten salaamassa vl-pedofiliaa.

    Johanna Hurtig vastuuttaa SRK:n sekavasta synti-rikos-salaamis-vaientamis-opistaan. Hurtig kyllä on havainnut opin sekavuuden tms. aiheuttavan tämäntyyppisen ongelman.

    Luin tuosta alempaa, ettet tiedä koko asiasta muuta kuin tämän HS:n jutun verran että kannattaisi hieman perehtyä ennen kuin alat vänkäämään. Ihan vaan neuvoksi.

    Äänestä

  • VL.................. kirjoitti:

    "Älä naurata, kyllä tarkoituksenne on ollut koko ajan salata rikoksia hengellistämällä vakavatkin rikokset uskonasioiksi!"

    Tuo on tosiaan paskapuhetta. (En ole tällaista kommenttia varmaan koskaan aiemmin kirjoittanut, mutta ihan selvä tapaus).

    SRK:n rikostenhengellistämisoppi yhdessä vl-maallikko-rippisalailu-opin kanssa on toiminut erinomaisesti jo vuosikymmeniä!

    Nyt toki harmittaa kun joutuu muuttamaan ja jopa lakkauttamaan osan hyviksi havaituista toimintatavoista julkisuuden ja "raatelevien susien" vuoksi...

    Äänestä

  • Mikä vänkääjä? kirjoitti:

    SRK:n Pääjumala Olavi Voittonen valehteli viime kesän A-studion haastattelussaan tietävänsä vain yhden tapauksen.

    Paljonko tarvitsette vl-saarnaajien lisäksi salaamaan satoja vl-pedofiliatapauksia? Jo pelkästään saaramiehiänne on jäänyt jo nyt kiinni 15 kpl ja sadat muutkin ovat olleet rippi-isinä tai muuten salaamassa vl-pedofiliaa.

    Johanna Hurtig vastuuttaa SRK:n sekavasta synti-rikos-salaamis-vaientamis-opistaan. Hurtig kyllä on havainnut opin sekavuuden tms. aiheuttavan tämäntyyppisen ongelman.

    Luin tuosta alempaa, ettet tiedä koko asiasta muuta kuin tämän HS:n jutun verran että kannattaisi hieman perehtyä ennen kuin alat vänkäämään. Ihan vaan neuvoksi.

    Mistä kohtaa mahdoit lukea, "etten tiedä koko asiasta muuta kuin HS:n jutun verran"?

    Esität koko ajan paikkansapitämättömiä väitteitä, ja kun osoitan sen, siirryt seuraavaan väitteeseen...

    1) Voittonen vastaa itse puheistaan - ja sinä tulkinnoista, joita niistä teet.

    2) Jokainen salailuun syyllistynyt on toiminut väärin, oli puhuja tai ei.

    3) Vika ei edelleenkään ole oikeassa vl-opissa vaan sen vääristymisessä. Oikeaa oppia on yksinkertaisesti se mitä on yllä: "Oikea vl-opetus on yksiselitteinen. Synnin annetaan anteeksi ja rikosten käsitteleminen on viranomaisten asia."

    Ihan vaan neuvoksi sinne päin: kannattaa pitäytyä faktoissa, välttää omia tulkintoja ja kaikkien vl:ien syyllistämistä.

    Äänestä

  • synti ja rikos kirjoitti:

    Mistä kohtaa mahdoit lukea, "etten tiedä koko asiasta muuta kuin HS:n jutun verran"?

    Esität koko ajan paikkansapitämättömiä väitteitä, ja kun osoitan sen, siirryt seuraavaan väitteeseen...

    1) Voittonen vastaa itse puheistaan - ja sinä tulkinnoista, joita niistä teet.

    2) Jokainen salailuun syyllistynyt on toiminut väärin, oli puhuja tai ei.

    3) Vika ei edelleenkään ole oikeassa vl-opissa vaan sen vääristymisessä. Oikeaa oppia on yksinkertaisesti se mitä on yllä: "Oikea vl-opetus on yksiselitteinen. Synnin annetaan anteeksi ja rikosten käsitteleminen on viranomaisten asia."

    Ihan vaan neuvoksi sinne päin: kannattaa pitäytyä faktoissa, välttää omia tulkintoja ja kaikkien vl:ien syyllistämistä.

    Kuinka monella tavalla vl-uskonnossa sana YKSI voidaan tulkita?

    Jokainen rippisalailuoppianne noudattanut on rikollinen.

    Miksi vääristelette omaa oppianne? Voiko syitä olla muita kuin rikosten salaaminen ja uhrien vaientaminen?

    Ensin rikos täytyy käsitellä RIKOKSENA, sen jälkeen voitte pitää rippiseurojanne niin paljon kui huvittaa.

    Äänestä

  • RIKOS! kirjoitti:

    Kuinka monella tavalla vl-uskonnossa sana YKSI voidaan tulkita?

    Jokainen rippisalailuoppianne noudattanut on rikollinen.

    Miksi vääristelette omaa oppianne? Voiko syitä olla muita kuin rikosten salaaminen ja uhrien vaientaminen?

    Ensin rikos täytyy käsitellä RIKOKSENA, sen jälkeen voitte pitää rippiseurojanne niin paljon kui huvittaa.

    Mihin "yksi"-sanan tulkintaan viittaat?

    Jokainen rippisalaisuutta noudattanut ei ole rikollinen, ei tietenkään. Väärin ovat tehneet ne, jotka ovat rippisalaisuutta väärikäyttäen salailleet rikoksia.

    Käytät väärää persoonamuotoa: minä ja me emme vääristele omaa oppia. Vl-oppia ovat vääristelleet ja käyttäneet väärin ne, jotka ovat syyllistyneet rikoksiin ja salanneet niitä ja olleet osallisia uhrien vaientamiseen.

    Ensin voidaan antaa synti anteeksi ja sen jälkeen ottaa yhteyttä viranomaiseen. Se on oikea, laillinen ja hyvä menettely. Kumpaakaan ei voida jättää tekemättä: synti annetaan anteeksi, rikos käsitellään rikoksena viranomaisten toimesta.

    Äänestä

  • synti ja rikos kirjoitti:

    Mihin "yksi"-sanan tulkintaan viittaat?

    Jokainen rippisalaisuutta noudattanut ei ole rikollinen, ei tietenkään. Väärin ovat tehneet ne, jotka ovat rippisalaisuutta väärikäyttäen salailleet rikoksia.

    Käytät väärää persoonamuotoa: minä ja me emme vääristele omaa oppia. Vl-oppia ovat vääristelleet ja käyttäneet väärin ne, jotka ovat syyllistyneet rikoksiin ja salanneet niitä ja olleet osallisia uhrien vaientamiseen.

    Ensin voidaan antaa synti anteeksi ja sen jälkeen ottaa yhteyttä viranomaiseen. Se on oikea, laillinen ja hyvä menettely. Kumpaakaan ei voida jättää tekemättä: synti annetaan anteeksi, rikos käsitellään rikoksena viranomaisten toimesta.

    Pitääkö kaikki vääntää rautalangasta? Jos näitä asioita käsittelevät oikeasti noin tyhmät ihmiset SRK:ssa ja muualla vl-yhteisössä, ei ihme että menee päin helevettiä. Katso Voittosen A-Studion haastattelu.

    Miksi sitten ette ole ottaneet yhteyttä poliisiin, vaan olette salanneet vakavia rikoksia, suojelleet rikollisia ja vaientaneet vl-pedofilian uhreja järjestelmällisesti vuosikymmeniä?

    Onhan se väärin, mutta sellaista sattuu? Miksi pitää sattua lähes jokaisessa vl-pedofliatapauksessa?

    Äänestä

  • Tyhmä vai näyttelijä kirjoitti:

    Pitääkö kaikki vääntää rautalangasta? Jos näitä asioita käsittelevät oikeasti noin tyhmät ihmiset SRK:ssa ja muualla vl-yhteisössä, ei ihme että menee päin helevettiä. Katso Voittosen A-Studion haastattelu.

    Miksi sitten ette ole ottaneet yhteyttä poliisiin, vaan olette salanneet vakavia rikoksia, suojelleet rikollisia ja vaientaneet vl-pedofilian uhreja järjestelmällisesti vuosikymmeniä?

    Onhan se väärin, mutta sellaista sattuu? Miksi pitää sattua lähes jokaisessa vl-pedofliatapauksessa?

    Mitä sanoo laki?

    Äänestä

  • Toinen tyhmä. kirjoitti:

    Mitä sanoo laki?

    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on RIKOS. Kaiken lisäksi erittäin vakava. Laki on tässä asiassa yksiselitteinen.

    Äänestä

Mikähän luulet olevasi itse? VL yhtäkuin ValheLiitto. Aakkoja jotka eivät osaa pitää edes lapsiensa tai edes omaa puoltansa. Sääliittää pahasti

Äänestä
  • tuhkaa. Niinhän me kaikki. Sitä ennen on mukavaa herkutella toisten synneillä ja rikoksilla varsinkin kun itse kokee olevansa syytön ja synnitön. Noinhan se menee.

    Äänestä

  • Tomua ja kirjoitti:

    tuhkaa. Niinhän me kaikki. Sitä ennen on mukavaa herkutella toisten synneillä ja rikoksilla varsinkin kun itse kokee olevansa syytön ja synnitön. Noinhan se menee.

    Olette ihan itse aiheuttaneet ahdinkonne, siitä on turha muita syyttää!

    Äänestä

  • Oma vikanne. kirjoitti:

    Olette ihan itse aiheuttaneet ahdinkonne, siitä on turha muita syyttää!

    yksi täydellinen: SINÄ.

    Äänestä

  • Onneksi on kirjoitti:

    yksi täydellinen: SINÄ.

    Jos tarkoitat etten ole syyllistynyt enkä tunne edes houkutusta "pedofilian syntiin", niin oikeassa olet!

    Äänestä

  • Pedofiliasynnitön kirjoitti:

    Jos tarkoitat etten ole syyllistynyt enkä tunne edes houkutusta "pedofilian syntiin", niin oikeassa olet!

    Tunnetko houkutusta ja oletko syyllistynyt "pankkiryöstön syntiin"?

    Äänestä

  • Samoja syntejä? kirjoitti:

    Tunnetko houkutusta ja oletko syyllistynyt "pankkiryöstön syntiin"?

    Kyllä "lakupötkönvarastamissynnin" lisäksi olen ollut lähellä langeta "joukkomurhansyntiin", mutta toistaiseksi olen syyllistynyt vasta "lakupötkönvarastamissyntiin" ja "joukkomurhansynti" on jäänyt toteuttamatta, vaikka ne samanarvoisia SRK:n syntilistalla ovatkin!

    Äänestä

  • Hullu uskonto! kirjoitti:

    Kyllä "lakupötkönvarastamissynnin" lisäksi olen ollut lähellä langeta "joukkomurhansyntiin", mutta toistaiseksi olen syyllistynyt vasta "lakupötkönvarastamissyntiin" ja "joukkomurhansynti" on jäänyt toteuttamatta, vaikka ne samanarvoisia SRK:n syntilistalla ovatkin!

    Syntien vertailu on omaa keksintöäsi. Älä syyllistä siitä vl:iä!

    Äänestä

  • katokkun kirjoitti:

    Syntien vertailu on omaa keksintöäsi. Älä syyllistä siitä vl:iä!

    Eikö Tuomas Hänninen ole vl?

    Äänestä

  • Valehtelija! kirjoitti:

    Eikö Tuomas Hänninen ole vl?

    Hän taisi olla sitä mieltä että syntejä ei voi verrata?

    Äänestä

  • Todenpuhuja! kirjoitti:

    Hän taisi olla sitä mieltä että syntejä ei voi verrata?

    Kesraus on opintojen äiti. Hänninen Lahden Ry:llä Kodin illassa: "Lapsen törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö EI OLE SEN PAHEMPI SYNTI, kuin se mihinme jokainen sydämessämme olemme valmiit."

    Äänestä

  • Lakupötkösynnintekij kirjoitti:

    Kesraus on opintojen äiti. Hänninen Lahden Ry:llä Kodin illassa: "Lapsen törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö EI OLE SEN PAHEMPI SYNTI, kuin se mihinme jokainen sydämessämme olemme valmiit."

    Nii-in. Koska ei voida verrata, se ei ole pahempi. Vain siksi. Totta kai se on törkeä rikos ja törkeä synti. TOTTA kai on vaarallista sanoa kuten TH(?) on sanonut (mikä tuohon on lähde?). Johanna Hurtig on puuttunut aivan oikeaan asiaan.

    Pointti on siinä että kaikki tarvitsevat Jumalan armoa. Sinäkin, vaikka et olisi lakuakaan varastanut. Ilman Jumalan armo Kristuksessa olemme kaikki kadotuksen omia.

    Äänestä

  • Armahdettu syntinen kirjoitti:

    Nii-in. Koska ei voida verrata, se ei ole pahempi. Vain siksi. Totta kai se on törkeä rikos ja törkeä synti. TOTTA kai on vaarallista sanoa kuten TH(?) on sanonut (mikä tuohon on lähde?). Johanna Hurtig on puuttunut aivan oikeaan asiaan.

    Pointti on siinä että kaikki tarvitsevat Jumalan armoa. Sinäkin, vaikka et olisi lakuakaan varastanut. Ilman Jumalan armo Kristuksessa olemme kaikki kadotuksen omia.

    RIKOLLINEN tarvitsee oikeudenmukaisen tuomion.

    On aivan sama, uskooko hän SRK:n syntilistoihin vai ei, mutta tuomio pitää tulla.

    Äänestä

No hän on ainakin tehnyt jotakin todellista pedofilian kitkemiseksi, vaikka kuinka olis tomua ja tuhkaa, niinhän me kaikki jossain vaiheessa. Vilpitön ihailuni ja kunnioitukseni rohkeaa ja oikeamielistä henkilöä kohtaan. Hänen aurassaan on hyvä henki.

Äänestä
  • Samaa mieltä: &&Hänen aurassaan on hyvä henki. && - toisin kuin aloittajan, jota harmittaa kun rikokset ja synnit tulevat päivänvallon. Noin aloittajan kaltaiset pimeyden lapset haluavat.

    Äänestä

  • Osoittaa Johanna Hurtigilta todellista rohkeutta tehdä työtä, josta saa oman yhteisönsä vihat päälleen. Hesarin haastattelussakin Johanna kertoo tulleensa leimatuksi "raatelevaksi sudeksi" ja "Jumalanvaltakunnan viholliseksi" työnsä vuoksi.

    Ilman Johanna Hurtigin uhrautuvaa työtä vl-pedofilia ja sen salaaminen sekä uhrien järjestelmällinen vaientaminen olisivat edelleen salattuina ja uhrit kärsisivät kuten tähänkin saakka. Uhrien kärsimys ei toki raiskaamisen vähentymisen myötä vl-yhteisössä kokonaan poistu, mutta vähenee ja uhrit pääsevät ammattiavun piiriin.

    Itse tunnen varsin paljon vl-pedofilian uhreja ja rikoksen jättämä trauma on useilla lähes invalidisoiva. Taas tänään jouduin kuulemaan ikäviä uutisia eräästä vl-pedofilian uhrista, joka ei ole saanut elämäänsä koskaan raiteilleen. Vaikka tapahtumista on kohta pari vuosikymmentä, joka ikinen päivä ne ovat edelleen mielessään. Viinasta toki saa lohtua, mutta juomalla asiat eivät parane koskaan. Nämä samat kysymykset vilistävät uhrin mielessä vuodesta toiseen; miksi äitini ei puuttunut asiaan, miksi yhteisö hyljeksi kun olisin tarvinnut tukea, jne...

    Uhrin ongelmat kuitataan helposti, että tietysti se juo tai ei pärjää työpaikoissaan kun se on kieltänyt uskonsa... Näitä kun kuulee, tekisi mieli vetää turpaan.

    Äänestä

  • Minusta on kertakaikkiaan käsittämätöntä, ettei vl-yhteisössä käsitetä, kuinka suurta vahinkoa lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö aiheuttaa! Varsinkin törkeä ja pitkäkestoinen, kuten vl-pedofiliatapaukset ikävä kyllä tuppaavat olemaan.

    Maallikkosaarnaajan synninpäästö ja uhrin vaientaminen uskontopaskalla vain pahentaa asiaa, kuten myös Johanna Hurtig mm Hesarin haastattelussa kertoi. Rikki revityt sukuelimet kyllä saadaan yleensä korjattua, mutta trauman parantumisennuste on ikävä kyllä erittäin huono näissä tapauksissa, joissa rikos on jatkunut vuosikausia ja salailu sekä vaientaminen siihen päälle. Kuten olen aiemminkin todennut, on vl-yhteisössä käytetty uhrin vaientaminen rippisalailulla niin tehokas salaamisen keino, että uhri uskaltaa tehdä rikosilmoituksen vasta aikuisena, erottuaan vl-yhteisöstä!

    Kun rikosta on toistuvasti vuosien varrella "hoidettu evankeliumilla", on trauma ehtinyt jäytää niin suuren vamman uhrin mieleen, ettei siitä helposti toivu. Pakkoanteeksianto ja jatkuva raiskaamisen pelossa eläminen on asia, mitä ei kenellekään lapselle toivo. Mutta näin nämä on "perinteisesti" vl-yhteisössä yksinkertaisten maallikkosaarnaajien myötävaikutuksella hoidettu!

    Äänestä

  • 19+19 kirjoitti:

    Samaa mieltä: &&Hänen aurassaan on hyvä henki. && - toisin kuin aloittajan, jota harmittaa kun rikokset ja synnit tulevat päivänvallon. Noin aloittajan kaltaiset pimeyden lapset haluavat.

    SRK onnistui salaamaan vl-pedofilian vuosikymmeniä ja tuhoamaan luultavasti tuhansien ihmisten elämän, joten vituttaahan se näitä pedofilianihailijoita kun kaikki tulee ilmi!

    Äänestä

  • Oikeutta uhreille! kirjoitti:

    Minusta on kertakaikkiaan käsittämätöntä, ettei vl-yhteisössä käsitetä, kuinka suurta vahinkoa lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö aiheuttaa! Varsinkin törkeä ja pitkäkestoinen, kuten vl-pedofiliatapaukset ikävä kyllä tuppaavat olemaan.

    Maallikkosaarnaajan synninpäästö ja uhrin vaientaminen uskontopaskalla vain pahentaa asiaa, kuten myös Johanna Hurtig mm Hesarin haastattelussa kertoi. Rikki revityt sukuelimet kyllä saadaan yleensä korjattua, mutta trauman parantumisennuste on ikävä kyllä erittäin huono näissä tapauksissa, joissa rikos on jatkunut vuosikausia ja salailu sekä vaientaminen siihen päälle. Kuten olen aiemminkin todennut, on vl-yhteisössä käytetty uhrin vaientaminen rippisalailulla niin tehokas salaamisen keino, että uhri uskaltaa tehdä rikosilmoituksen vasta aikuisena, erottuaan vl-yhteisöstä!

    Kun rikosta on toistuvasti vuosien varrella "hoidettu evankeliumilla", on trauma ehtinyt jäytää niin suuren vamman uhrin mieleen, ettei siitä helposti toivu. Pakkoanteeksianto ja jatkuva raiskaamisen pelossa eläminen on asia, mitä ei kenellekään lapselle toivo. Mutta näin nämä on "perinteisesti" vl-yhteisössä yksinkertaisten maallikkosaarnaajien myötävaikutuksella hoidettu!

    Usko vaan, että Sinullakin on joku trauma. Päivästä toiseen, vanhempi mies jaksaa kirjoittaa täällä, uhrien sukuelimistä.

    Sanoista miestä, sarvista härkää.

    Tämän ajaan olisi voinut käyttää uhrien auttamiseen, ennemmin kuin SRK.n mustamaalaamiseen. Se kai on traumasi syy. SRK. vaan ei niinkään pedot.

    Äänestä

  • Oikeutta uhreille! kirjoitti:

    Minusta on kertakaikkiaan käsittämätöntä, ettei vl-yhteisössä käsitetä, kuinka suurta vahinkoa lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö aiheuttaa! Varsinkin törkeä ja pitkäkestoinen, kuten vl-pedofiliatapaukset ikävä kyllä tuppaavat olemaan.

    Maallikkosaarnaajan synninpäästö ja uhrin vaientaminen uskontopaskalla vain pahentaa asiaa, kuten myös Johanna Hurtig mm Hesarin haastattelussa kertoi. Rikki revityt sukuelimet kyllä saadaan yleensä korjattua, mutta trauman parantumisennuste on ikävä kyllä erittäin huono näissä tapauksissa, joissa rikos on jatkunut vuosikausia ja salailu sekä vaientaminen siihen päälle. Kuten olen aiemminkin todennut, on vl-yhteisössä käytetty uhrin vaientaminen rippisalailulla niin tehokas salaamisen keino, että uhri uskaltaa tehdä rikosilmoituksen vasta aikuisena, erottuaan vl-yhteisöstä!

    Kun rikosta on toistuvasti vuosien varrella "hoidettu evankeliumilla", on trauma ehtinyt jäytää niin suuren vamman uhrin mieleen, ettei siitä helposti toivu. Pakkoanteeksianto ja jatkuva raiskaamisen pelossa eläminen on asia, mitä ei kenellekään lapselle toivo. Mutta näin nämä on "perinteisesti" vl-yhteisössä yksinkertaisten maallikkosaarnaajien myötävaikutuksella hoidettu!

    Olemme huomanneet että sinulle on moni asia käsittämätöntä.

    Hieman hirtehistä huumoria, se piristää! Vetää suupielet ylös!

    Tee, nm. oikeutta uh. parannus nii omatunto rauhottuu!
    Huomaat et eihän täs mitään hätää...ihan vaan!

    Srk, vl yms lopettavat kummittelun sinulle.

    Äänestä

  • Kongreettisia tekoja kirjoitti:

    Usko vaan, että Sinullakin on joku trauma. Päivästä toiseen, vanhempi mies jaksaa kirjoittaa täällä, uhrien sukuelimistä.

    Sanoista miestä, sarvista härkää.

    Tämän ajaan olisi voinut käyttää uhrien auttamiseen, ennemmin kuin SRK.n mustamaalaamiseen. Se kai on traumasi syy. SRK. vaan ei niinkään pedot.

    En osaa vl-vaikenemista ja tapanani on puhua asiat suoraan. Tämä vaikenemisen kulttuurissa kasvaneelle vaikenijalle saattaa olla järkytys.

    Siitä älä kanna huolta, teen paljon muutakin lasten auttamiseksi.

    SRK, Ry:iden johto ja puhujat ovat asian keskiössä.

    Äänestä

  • Kongreettisia tekoja kirjoitti:

    Usko vaan, että Sinullakin on joku trauma. Päivästä toiseen, vanhempi mies jaksaa kirjoittaa täällä, uhrien sukuelimistä.

    Sanoista miestä, sarvista härkää.

    Tämän ajaan olisi voinut käyttää uhrien auttamiseen, ennemmin kuin SRK.n mustamaalaamiseen. Se kai on traumasi syy. SRK. vaan ei niinkään pedot.

    Tuo mykkyys juuri teidät on ahdinkoon ajanut. Ei osata eikä uskalleta puhua asioista niiden oikeilla nimillään edes asian paikalla. Tuolla olette mahdollistaneet vuosikymmenien salaamisen ja uhrien vaientamisen!

    Äänestä

  • rauhoittavaajaäkkiä kirjoitti:

    Olemme huomanneet että sinulle on moni asia käsittämätöntä.

    Hieman hirtehistä huumoria, se piristää! Vetää suupielet ylös!

    Tee, nm. oikeutta uh. parannus nii omatunto rauhottuu!
    Huomaat et eihän täs mitään hätää...ihan vaan!

    Srk, vl yms lopettavat kummittelun sinulle.

    Hienoa! VL-pedofilia ja uhrien kärsimykset häipyvät vaan johonkin kun tekee vl-parannuksen ja vaikenee kuten muutkin vl:t!

    Voi pyhä yksinkertaisuus.

    Äänestä

  • On maailmassa monta ihmeellistä asiaa, ne hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.

    Itseksesi ihan epäilet. Mutta epäilykset saa uskoa etulahjana anteeksi.

    Äänestä

  • Oikeutta uhreille! kirjoitti:

    Osoittaa Johanna Hurtigilta todellista rohkeutta tehdä työtä, josta saa oman yhteisönsä vihat päälleen. Hesarin haastattelussakin Johanna kertoo tulleensa leimatuksi "raatelevaksi sudeksi" ja "Jumalanvaltakunnan viholliseksi" työnsä vuoksi.

    Ilman Johanna Hurtigin uhrautuvaa työtä vl-pedofilia ja sen salaaminen sekä uhrien järjestelmällinen vaientaminen olisivat edelleen salattuina ja uhrit kärsisivät kuten tähänkin saakka. Uhrien kärsimys ei toki raiskaamisen vähentymisen myötä vl-yhteisössä kokonaan poistu, mutta vähenee ja uhrit pääsevät ammattiavun piiriin.

    Itse tunnen varsin paljon vl-pedofilian uhreja ja rikoksen jättämä trauma on useilla lähes invalidisoiva. Taas tänään jouduin kuulemaan ikäviä uutisia eräästä vl-pedofilian uhrista, joka ei ole saanut elämäänsä koskaan raiteilleen. Vaikka tapahtumista on kohta pari vuosikymmentä, joka ikinen päivä ne ovat edelleen mielessään. Viinasta toki saa lohtua, mutta juomalla asiat eivät parane koskaan. Nämä samat kysymykset vilistävät uhrin mielessä vuodesta toiseen; miksi äitini ei puuttunut asiaan, miksi yhteisö hyljeksi kun olisin tarvinnut tukea, jne...

    Uhrin ongelmat kuitataan helposti, että tietysti se juo tai ei pärjää työpaikoissaan kun se on kieltänyt uskonsa... Näitä kun kuulee, tekisi mieli vetää turpaan.

    >>>>>On uhrien edun mukaista, että oikeuden pöytäkirjat julistetaan salaisiksi jopa 60 vuodeksi. Mutta vl-pedofiilit eivät joudu koskaan oikeuteen vastaamaan teoistaan jos asioita ei pidetä esillä. Sen jälkeen kun poliisi on ottanut asian tutkittavakseen, se on hyvässä hoidossa!

    Jos saadaan yksikin viaton, vaiennettu vl-pedofilian uhri ilmiantamaan hyväksikäyttäjänsä ja pääsemään välttämättömän ammattiavun piiriin, on oltava tyytyväinen.

    Äänestä

  • Ei minuttiaikataulua kirjoitti:

    >>>>>On uhrien edun mukaista, että oikeuden pöytäkirjat julistetaan salaisiksi jopa 60 vuodeksi. Mutta vl-pedofiilit eivät joudu koskaan oikeuteen vastaamaan teoistaan jos asioita ei pidetä esillä. Sen jälkeen kun poliisi on ottanut asian tutkittavakseen, se on hyvässä hoidossa!

    Jos saadaan yksikin viaton, vaiennettu vl-pedofilian uhri ilmiantamaan hyväksikäyttäjänsä ja pääsemään välttämättömän ammattiavun piiriin, on oltava tyytyväinen.

    Siis vl-pedofiilin uhri on mielestäsi paremmissa käsissä rikos salattuna, rikollinen suojeltuna ja uhri vaiennettuna "uskonystävien" keskellä kuin asia viranomaisten hoidettavana!

    Nouseekohan hissisi ihan vintille saakka?

    Äänestä

  • Ei minuttiaikataulua kirjoitti:

    >>>>>On uhrien edun mukaista, että oikeuden pöytäkirjat julistetaan salaisiksi jopa 60 vuodeksi. Mutta vl-pedofiilit eivät joudu koskaan oikeuteen vastaamaan teoistaan jos asioita ei pidetä esillä. Sen jälkeen kun poliisi on ottanut asian tutkittavakseen, se on hyvässä hoidossa!

    Jos saadaan yksikin viaton, vaiennettu vl-pedofilian uhri ilmiantamaan hyväksikäyttäjänsä ja pääsemään välttämättömän ammattiavun piiriin, on oltava tyytyväinen.

    rippioppi-"isänä" maksaisi uhrien terapiat!

    Äänestä

  • Ei minuttiaikataulua kirjoitti:

    >>>>>On uhrien edun mukaista, että oikeuden pöytäkirjat julistetaan salaisiksi jopa 60 vuodeksi. Mutta vl-pedofiilit eivät joudu koskaan oikeuteen vastaamaan teoistaan jos asioita ei pidetä esillä. Sen jälkeen kun poliisi on ottanut asian tutkittavakseen, se on hyvässä hoidossa!

    Jos saadaan yksikin viaton, vaiennettu vl-pedofilian uhri ilmiantamaan hyväksikäyttäjänsä ja pääsemään välttämättömän ammattiavun piiriin, on oltava tyytyväinen.

    Ihan pakko on näin sivusta ihmetellä, että kuinka ihmeessä tuollaisia väitteitä voit esittää oikeutta uhreile -nimimerkin kirjoituksesta? Hänhän nimenomaan kirjoittaa, että uhreille on tärkeää päästä välttämättömän ammattiavun piiriin. Tottakai uhri saa palata halutessaan hänet pettäneeseen vl-yhteisöön, mutta miksi hän niin tekisi? Taas. Jokin ihmeellinen vänkäystarve sinulla on, että kun joku yrittää tosissaan auttaa, niin käyt kimppuun kuin kiljuva jalopeura. Eihän kukaan ole minun käsittääkseni väittänyt, että vl-pedofilian uhrille kuuluu tavata vain poliisi, virkavalta ja kovuus. Onko teitä luki- ja ymmärryshäiriöisiä vl-yhteisössä enemmänkin, vai ihanko itseksesi et ymmärrä lukemaasi?

    Äänestä

  • jospa SRK kirjoitti:

    rippioppi-"isänä" maksaisi uhrien terapiat!

    No just samaa ihmettelin kun tämä SRK:n vänkääjä yrittää saada vl-pedofilian uhrin takaisin yhteisöönsä vaikka yhteisö on jo hänet kerran pettänyt ja jättänyt oman onnensa nojaan halveksittuna vl-pedofilian uhrina ja "isänsä rahastajana". Onko ihme jos uhri ei enää halua siihen yhteisöön takaisin hyljeksittäväksi? Kaiken maailman keittiöpsykologit ja maallikkosaarnaajat sitäkin yhteisöä hallitsevat. Eikä kukaan ota mitään vastuuta. Mitä muutamalla tuhannella rikotulla ihmisellä on väliä, kunhan saamme hurskaana esitellä lehdistölle 10.000 hengen ehtoollisjonoa suviseuroissa?

    Äänestä

  • Ihme arvomaailma! kirjoitti:

    Siis vl-pedofiilin uhri on mielestäsi paremmissa käsissä rikos salattuna, rikollinen suojeltuna ja uhri vaiennettuna "uskonystävien" keskellä kuin asia viranomaisten hoidettavana!

    Nouseekohan hissisi ihan vintille saakka?

    Älä vääristele. Lue uudelleen. >>>Kyllä minä korostasin tämän lisäksi sitä seikkaa

    Äänestä

  • sivusta seuraaja. kirjoitti:

    Ihan pakko on näin sivusta ihmetellä, että kuinka ihmeessä tuollaisia väitteitä voit esittää oikeutta uhreile -nimimerkin kirjoituksesta? Hänhän nimenomaan kirjoittaa, että uhreille on tärkeää päästä välttämättömän ammattiavun piiriin. Tottakai uhri saa palata halutessaan hänet pettäneeseen vl-yhteisöön, mutta miksi hän niin tekisi? Taas. Jokin ihmeellinen vänkäystarve sinulla on, että kun joku yrittää tosissaan auttaa, niin käyt kimppuun kuin kiljuva jalopeura. Eihän kukaan ole minun käsittääkseni väittänyt, että vl-pedofilian uhrille kuuluu tavata vain poliisi, virkavalta ja kovuus. Onko teitä luki- ja ymmärryshäiriöisiä vl-yhteisössä enemmänkin, vai ihanko itseksesi et ymmärrä lukemaasi?

    Kerro miten yhteisö pettää - jos se ei tiedä?

    T Y H M Ä .

    >>>Kyllä minä korostasin tämän lisäksi sitä seikkaa

    Äänestä

  • sivusta seurannut kirjoitti:

    No just samaa ihmettelin kun tämä SRK:n vänkääjä yrittää saada vl-pedofilian uhrin takaisin yhteisöönsä vaikka yhteisö on jo hänet kerran pettänyt ja jättänyt oman onnensa nojaan halveksittuna vl-pedofilian uhrina ja "isänsä rahastajana". Onko ihme jos uhri ei enää halua siihen yhteisöön takaisin hyljeksittäväksi? Kaiken maailman keittiöpsykologit ja maallikkosaarnaajat sitäkin yhteisöä hallitsevat. Eikä kukaan ota mitään vastuuta. Mitä muutamalla tuhannella rikotulla ihmisellä on väliä, kunhan saamme hurskaana esitellä lehdistölle 10.000 hengen ehtoollisjonoa suviseuroissa?

    Kerro miten esim. kahdeksanvuotias tyttö pärjää yksin yhteiskunnan ympyröissä.
    Kerro mitä lastensuojelulaki sanoo.
    Pedo perheestä lähtee vankilaan. Ja uhri yhteiskunnan laitoksiinko? Sitäkö tässä haetaan?

    Ei. Koti on koti lapselle, aina.
    Siinä asiassa minä olen asiantuntija. Vaikka se koti olisi minkälainen tahansa, se on lapselle koti, ja hänen mielestään maailman paras paikka.

    Tänä aamulla olen viimeksi keskustellut huostaanotetun lapsen kanssa. "Mihin sinä sitten haluaisit mennä? " Kun ei suostunut lähtemään kouluun. "Omaan kotiin, Tietysti."
    Laitospaikat pedofilian uhreille ei kyllä ole "maailman paras paikka", eikä niitä sen vuoksi laitoksiin otetakkaan!

    Äänestä

  • Ei minuttiaikataulua kirjoitti:

    Älä vääristele. Lue uudelleen. >>>Kyllä minä korostasin tämän lisäksi sitä seikkaa

    Ottaako koville?

    Mikä on ongelmasi, kerro siitä avoimesti niin ohjaamme sinut sopivaan hoitoon.

    Äänestä

  • Avaimet taskussa. kirjoitti:

    Kerro miten esim. kahdeksanvuotias tyttö pärjää yksin yhteiskunnan ympyröissä.
    Kerro mitä lastensuojelulaki sanoo.
    Pedo perheestä lähtee vankilaan. Ja uhri yhteiskunnan laitoksiinko? Sitäkö tässä haetaan?

    Ei. Koti on koti lapselle, aina.
    Siinä asiassa minä olen asiantuntija. Vaikka se koti olisi minkälainen tahansa, se on lapselle koti, ja hänen mielestään maailman paras paikka.

    Tänä aamulla olen viimeksi keskustellut huostaanotetun lapsen kanssa. "Mihin sinä sitten haluaisit mennä? " Kun ei suostunut lähtemään kouluun. "Omaan kotiin, Tietysti."
    Laitospaikat pedofilian uhreille ei kyllä ole "maailman paras paikka", eikä niitä sen vuoksi laitoksiin otetakkaan!

    Miksi kenenkään lapsen pitäisi asia ihailemasi vl-pedofiilin kanssa.

    MIKÄ TAHANSA sijoituskoti on parempi paikka kuin asua hyväksikäytettynä.

    Taidat olla ihan idiootti sittenkin. Kuka terve ihminen haluaisi lapsen asuvan hyväksikäytettynä?

    Äänestä

  • Ei minuttiaikataulua kirjoitti:

    Kerro miten yhteisö pettää - jos se ei tiedä?

    T Y H M Ä .

    >>>Kyllä minä korostasin tämän lisäksi sitä seikkaa

    VL-pedofiilin siis pitäisi saada raiskata lastaan jatkuvasti?

    Nyt alkaa riittää, kiitos.

    Toivottavasti tuo ei ole periytyvää (kuten kuitenkin pelkään), koska olet ilmeisesti sikiävää sorttia (vl)!

    Äänestä

  • Ei minuttiaikataulua kirjoitti:

    Kerro miten yhteisö pettää - jos se ei tiedä?

    T Y H M Ä .

    >>>Kyllä minä korostasin tämän lisäksi sitä seikkaa

    Mistä näitä hulluja sikiää?

    Että lapsi pakotetaan asumaan vl-pedofiilin kanssa raiskattavana koko lapsuus- ja nuoruusikänsä?!?!?

    Herra meitä näiltä vl-maallikko-asiantuntijoilta hyvästi varjelkoon. Herra varjelkoon!

    Äänestä

  • Mitä helevettiä? kirjoitti:

    Mistä näitä hulluja sikiää?

    Että lapsi pakotetaan asumaan vl-pedofiilin kanssa raiskattavana koko lapsuus- ja nuoruusikänsä?!?!?

    Herra meitä näiltä vl-maallikko-asiantuntijoilta hyvästi varjelkoon. Herra varjelkoon!

    Ei siitä ollut kyse.
    Ensin rikosilmoitus.
    Oikeudenkäynti / tuomiot ja pedo, on se äiti tai isä, vankilaan.

    AINA Tuomion yhteydessä tulee loppuelämän kestävä lähestymiskielto pedolle, jos uhrit ovat pieniä lapsia. Se tulee yleensä laajennettuna koskemaan koko perheen lapsia sekä mahdollisia lastenlapsia.

    Kuinka pitkä lähestymiskielto tulee, aikuistuneelle uhrille, sitä en tiedä.

    Nähdäkseni Oikeutta Uhreille on korostanut juuri pienten lasten asemaa uhreina. On totta että ilmoitus poliisille ei ole uhrille, mikäli kyseessä on pieni lapsi, vielä olemista "hyvässä hoidossa." Siihen tarvitaan sen lisäksi se ammattiauttajan minuuttiaikataulu ja paljon muuta.
    Siihen tarvitaan ne ystävät, (jotka EI ole pedoja) sukulaiset, (jotka EI ole pedoja) lapsen kaverit, (jotka EI ole pedoja). Siihen tarvitaan tukea, rinnalla kulkemista, kuuntelemista, saattaa tulla kysymykseen ihan taloudellinen apukin.
    Se vaan on totta ettei pelkkä yhteiskunnan minuttihoito riitä.

    Yllättävää oli että näin positiivinen asia käsitetään täällä väärin ja tunteet nousee.
    Ja yllätys oli se että ns. "Huutosakki" haluaa uhrin kylmän yhteikunnan hoiviin, vailla minkäälaista inhimillistä lähimmäisenrakkautta.

    Äänestä

  • Avaimet taskussa. kirjoitti:

    Kerro miten esim. kahdeksanvuotias tyttö pärjää yksin yhteiskunnan ympyröissä.
    Kerro mitä lastensuojelulaki sanoo.
    Pedo perheestä lähtee vankilaan. Ja uhri yhteiskunnan laitoksiinko? Sitäkö tässä haetaan?

    Ei. Koti on koti lapselle, aina.
    Siinä asiassa minä olen asiantuntija. Vaikka se koti olisi minkälainen tahansa, se on lapselle koti, ja hänen mielestään maailman paras paikka.

    Tänä aamulla olen viimeksi keskustellut huostaanotetun lapsen kanssa. "Mihin sinä sitten haluaisit mennä? " Kun ei suostunut lähtemään kouluun. "Omaan kotiin, Tietysti."
    Laitospaikat pedofilian uhreille ei kyllä ole "maailman paras paikka", eikä niitä sen vuoksi laitoksiin otetakkaan!

    Pelottavaa, että on tuollaisia "asiantuntijoita".

    Äänestä

  • Kovuus tekee pahaa! kirjoitti:

    Ei siitä ollut kyse.
    Ensin rikosilmoitus.
    Oikeudenkäynti / tuomiot ja pedo, on se äiti tai isä, vankilaan.

    AINA Tuomion yhteydessä tulee loppuelämän kestävä lähestymiskielto pedolle, jos uhrit ovat pieniä lapsia. Se tulee yleensä laajennettuna koskemaan koko perheen lapsia sekä mahdollisia lastenlapsia.

    Kuinka pitkä lähestymiskielto tulee, aikuistuneelle uhrille, sitä en tiedä.

    Nähdäkseni Oikeutta Uhreille on korostanut juuri pienten lasten asemaa uhreina. On totta että ilmoitus poliisille ei ole uhrille, mikäli kyseessä on pieni lapsi, vielä olemista "hyvässä hoidossa." Siihen tarvitaan sen lisäksi se ammattiauttajan minuuttiaikataulu ja paljon muuta.
    Siihen tarvitaan ne ystävät, (jotka EI ole pedoja) sukulaiset, (jotka EI ole pedoja) lapsen kaverit, (jotka EI ole pedoja). Siihen tarvitaan tukea, rinnalla kulkemista, kuuntelemista, saattaa tulla kysymykseen ihan taloudellinen apukin.
    Se vaan on totta ettei pelkkä yhteiskunnan minuttihoito riitä.

    Yllättävää oli että näin positiivinen asia käsitetään täällä väärin ja tunteet nousee.
    Ja yllätys oli se että ns. "Huutosakki" haluaa uhrin kylmän yhteikunnan hoiviin, vailla minkäälaista inhimillistä lähimmäisenrakkautta.

    No, vahinkohan on jo tapahtunut kun vl-pedofiili-isä on raiskannut lastaan vuosikausia. Ja lapselle on parempi, että rikollinen joutuu vankilaan ja lasta ei enää raiskata. Vaikka uhri olisi aikuinen on oikein, että rikollinen joutuu vastaamaan teoistaan. Kun vl-yhteisö on torjunut ja halveksinut vl-pedofiliin uhria joka on "erehtynyt" tekemään rikosilmoituksen on oikein, ettei uhri enää ole heidän silmissään halveksittavana.

    Äänestä

  • Oulun mies. kirjoitti:

    Hienoa! VL-pedofilia ja uhrien kärsimykset häipyvät vaan johonkin kun tekee vl-parannuksen ja vaikenee kuten muutkin vl:t!

    Voi pyhä yksinkertaisuus.

    Oulun poika, se oli myös sinulle tarkoitettu.


    Tältä palstalta ei kukaan saa apua.

    Äänestä

  • rauhoittavaajaäkkiä kirjoitti:

    Oulun poika, se oli myös sinulle tarkoitettu.


    Tältä palstalta ei kukaan saa apua.

    VL-parannuksen jälkeen rikoksia salaamaan. Sallikaa mun nauraa!

    Äänestä

Kongreettiset teot taitavat olla juuri tämän palstan aiheena, mutta nyt tarvittaisiin konkreettisia tekoja! SRK:n johto uusiksi ja lisää valvontaa luottamustoimien haltijoille. Vanhempi mies kirjoittelee, koska on niin järkyttynyt siitä, miten saastaisia asioita tapahtuu julkisivujen takana, ja miten vaikea ihmisten on uskoa, että tällaista voi tapahtua meillä eikä jossain maapallon toisella puolella.

Suljetut, autoritäärisesti johdetut yhteisöt ovat vaarallisia, tuntuu että kaikki riviseurakuntalaiset vanhoillislestadiolaisyhteisöissä ovat jonkinlaisia uhreja. Siksi totuutta ei haluta eikä voida nähdä, oma maailma romahtaisi.

Äänestä
  • SRK:n koko johto ja johtokunta ensimmäiseksi vaihtoon. Yhdistyksen johtokunnan tulisi nauttia jäsenistönsä luottamusta. Onko SRK:n johto johtanut kovinkaan luottamusta herättävästi?

    SRK on vuosikymmeniä jatkuneella rikostensalailulla ajanut myös yhteisössään elävät, rehelliset rydämstään uskovat ihmiset aivan erikoiseen tilanteeseen. Yhteisössä on SRK:n johdon lisäksi paikallisjohto (Ry:t) sekä maallikkosaarnaajat, jotka ovat yhteistuumin rikoksia salanneet. Rikostensalailijasaarnamiehet kaikki vaihtoon. Johtokunnan puhuttelu ja joku ulkopuolinen asiantuntija mukaan ja kaikki salaajapuhujat pois hommista!

    Puhdistuksen pitää olla perusteellinen, sillä jos rikollista ainesta jää esimerkiksi puhujiin tai johtokuntiin, salaaminen on taas kohta arkipäivää!

    Äänestä

Jopa on

Äänestä

Vastaisin vain tuohon alkuperäiseen toteamukseen tällä palstalla, että Hurtig on vain tomua ja tuhkaa. Kukapa meistä itse kustakin muutakaan voi sanoa. On hyvä, että on olemassa Johanna Hurtig, joka haluaa pelastaa totuudellisella, Jeesuksen mukaisella totuudellisuudella, mitä vielä pelastattavissa on liikkeessämme salassaolevat ja hengellistä kasvua hidastavat synnit ja väärinkäytökset, jotta voisimme vielä kirkkain sydämin kertoa alkuperäisen Jumalan antaman herätyksen innoittamina, että Jeesus Kristus on tullut maailmaan pelastamaan SYNTISIÄ, niin että JOKAINEN, JOKA USKOO HÄNEEN, Raamatun sanan mukaan (Joh. 3:16) , ei hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä. USKO JEESUKSEEN KRISTUKSEEN SOVITTAJANA JA HERRANA PELASTAA SINUT JA SINUN PERHEKUNTASI!!!!.

Äänestä

>>> hengellistä kasvua >>>

Moinen kasvu on antarasti kielletty!

Äänestä

Hengellinen kasvu Jeesuksessa Kristuksessa oli apostoleille tärkeää ja niin pitäisi se olla meillekin, tärkeämpää kuin kasvu johonkin tiettyyn seurakuntaan ja sen määrittelemiin oppeihin. Apostolit eivät pitäneet niinkään tiukasti kiinni seurakuntiensa opista kuin siitä, että saivat kasvaa kiinni Herraansa Jeesukseen Kristukseen, jolla on kaikki valta taivaassa ja maan päällä ja joka antaa sitä elämän vettä janoaville, jota ei erehtyväinen seurakunta varsinkaan eksytysten aikoina pysty omista lähteistään ammentamaan ja antamaan, vaan joutuu itsekin janoavana nöyrtymään ja pyytämään sitä vettä itse ELÄMÄN VEDEN LÄHTEELTÄ: KRISTUKSELTA.

Äänestä
  • " Kasvakaa armossa ja Kristuksen tuntemisessa"

    Äänestä

kaan hyvä loppu sillä, joka omalla viisaudellaan ja opppineisuudellasan nousee Jumalan valtakuntaa vastaan. Maallista kunniaa sillä saa.

Miksei Hurtti voisi muistaa ja ymmärtää, että uskovaiset ihmiset ovat syntisiuä, lankeileiveiaisia ja rikoksentekijöitä siin äkuin muutkin ihmiset,

Äänestä
  • Mutta tuomitaanhan "epäuskoisetkin" rikolliset ilman mitään naurettavia päänsilittelyjä.

    Äänestä

  • Johann Hurtig ei ole noussut Jumalan valtakuntaa vastaan.

    JH puolustaa vl-hyväksikäytettyjä lapsia ja on noussut VALHEELLISTA ja PEDOFIILIEN täyttämää KÄÄRMEENPESÄÄ (= vl-herätysliike) vastaan.

    Äänestä

  • Jopa olet tyhmä vl sinä, joka Hurtiksi ivaat Johanna Hurtigia.

    Äänestä

  • Mistä näitä idiootteja piisaa?

    Haluaisitko jatkaa lastesi raiskaamista ilman "raatelevien susien" häirintää?

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    Mutta tuomitaanhan "epäuskoisetkin" rikolliset ilman mitään naurettavia päänsilittelyjä.

    Koko käsite "uskovainen lastenraiskaaja" jo pelkästään kuulostaakin niin kornilta, ettei sitä voi lausuakaan:(

    Äänestä

  • IDIOOTTI! kirjoitti:

    Mistä näitä idiootteja piisaa?

    Haluaisitko jatkaa lastesi raiskaamista ilman "raatelevien susien" häirintää?

    Jo-hoo.

    Äänestä

Näistä keskusteluista nousee aivan karmea epäily, että koko vl-liike on on sairasta joittenkin seksuaalisesti vinksahtaneiden, omaa egoaan pönkittävien vallanhimoisten ukkojen sirkus, ja tavalliset ns. nöyrät ja huono-egoiset ihmiset on koukutettu johonkin kaameaan soppaan, josta voi lukea joskus ulkomaisen lahkon edesottamuksina jossakin vuorilla, jossa joku pedoukko hallitsee kaikkea, kunnes kaikki romahtaa, kun maailmanloppua ei tulekaan. Voisiko meillä Suomen perukoilla olla vastaava lahko valloillaan?

Äänestä
  • Tätä kyllä pitää miettiä iltapuhteella...

    Äänestä

  • loppuhan on edessäpäin.

    Äänestä

karmea lahkoko?
Ajattelen aivan samalla tavalla, tuntuu ettei kristillisyydellä ole mitään tekemistä tässä.

Äänestä

jotakin!

Äänestä

Me kaikki olemme vain tomua ja tuhkaa.

Äänestä
  • Miten onkaan?

    Jos kaikki materia erotellaan alkuaineiksi. Myös ihmiset.
    Alkuaineesta vapautetaan energia.

    Mitä jää jäljelle?

    Tieoto jää.

    Mihin se jää?

    Äänestä

  • Mihin se muuten jää? kirjoitti:

    Miten onkaan?

    Jos kaikki materia erotellaan alkuaineiksi. Myös ihmiset.
    Alkuaineesta vapautetaan energia.

    Mitä jää jäljelle?

    Tieoto jää.

    Mihin se jää?

    >>Tieoto jää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mua ja tuhkaa vain: kirjoitti:

Johanna Hurtig luulee olevansa jotakin.

Luin Hesarin jutun 17.4.2011. Heräsi seuraavanlaisia kysymyksiä ja ajatuksia:

- Neljän vuosikymmenen aikana hyväksikäyttäjiä vanhoillislestadiolaisessa herätysliikkeessä on ollut yli sata. Eli ehkä noin 3 henkilöä per vuosi on syyllistynyt ns. hyväksikäyttöön.

- Jos vanhoillislestadiolaisia aikuisia on esimerkiksi 30.000 - 40.000 henkilöä, olisi Hurtigin pitänyt ottaa vastaavansuuruinen vertailuryhmä esimerkiksi helluntailaisista, perussuomalaisista/vennamolaisista, kokoomuslaisista tai mistä tahansa, vaikkapa satunnaisotannalla, jotta olisi ollut vertailuaineistoa sen suhteen, kuinka yleistä hyväksikäyttö ylipäätänsä on. Luonnollisesti tämä tällainen olisi työlästä, mutta jos sitä ei viitsitä tehdä, kyse on oman pesän likaamisesta eli Hurtig on raatelevainen susi. Tutkimuksen lähtökohdaksi on otettu, että vanhoillislestadiolaisuudessa on hyväksikäyttöä ja se on nostettava esille ja elämöitävä sillä.

- Hyväksikäyttötapaukset ovat erilaisia. Esimerkiksi 13-vuotiaasta naapurin tytöstä kiinnostunut on aivan eri juttu kuin omasta 7-vuotiaasta lapsestaan kiinnostunut. Tuosta on toisaalla paljon kirjoitettu, joten enpä toista.

- Miten rajataan vanhoillislestadiolaisuus? On paljon ihmisiä, jotka syntymästään saakka koko elämänsä ajan ovat olleet ns. vanhoillislestadiolaisia kristittyjä, vaikka eivät koskaan ole kuuluneet esim. jäsenenä mihinkään rauhanyhdistykseen.

- Kokosivun kuvassa Hurtigilta puuttuivat vain sarvet. Näinhän siinä aina käy kun luulee olevansa jotakin eikä ymmärrä, että on vain tomua ja tuhkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu