Muutama juttu jota luulisi jokaisen kannattavan, mutta joka on laitonta.
Minulla on dvd missä ei ole minkäänlaista tekstitystä. Haluan katsoa sen suomalaisella tekstityksellä, koska perheen pienimmillä ei ole sujuvaa englanninkielen taitoa. Rippaan ostamani alkuperäisen dvdn koneelle ja etsin siihen netistä suomalaisen tekstityksen. Laitonta koska ei saa murtaa suojauksia edes omaan käyttöön.
Teen tekstityksen johonkin filmiin, mutta en saa laittaa sitä jakoon niin että muutkin saisivat nauttia harvinaisesta filmistä suomenkielisellä tekstityksellä.
Haluan katsoa vanhan suosikkisarjani mitä ei ole dvdllä koskaan julkaistukaan. Joku on laittanut siitä nettiin televisiosta kopioimansa version. Laitonta kopioida sitä vaikka oikeuksien haltijalla ei ole tuotetta tarjolla.
Tai edellisestä vaihtoehto että sarja olisi digitaalisena versiona ostettavissa Usan Amazonista. Yritän ostaa sen, mutta saan eteeni tekstin missä kerrotaan etteivät saa myydä sarjaa Region 1 alueen ulkopuolelle. Eli regionkoodit estävät vapaata kaupankäyntiä, ne pitäisi saada pois.
Parturissa tai taksissa ei saa kuunnella radiota koska siitäkin joutuisi maksamaan RIAA:lle.
Ostan tyhjiä dvd:tä, kiintolevyjä ym. ja joudun maksamaan niiden hinnassa kasettimaksun vaikka käyttö olisi aivan muuhun kuin elokuvien kopioimiseen.
Järjettömät korvausvaatimukset jos jää kiinni filmin laittomasta kopioinnista. Loppuelämä ulosotossa siitä hyvästä että kopioi muutaman leffan? Onko järkeä? Mitäs jos kopioija joutuu maksamaan ensin korvaukset, sitten otetaan levittäjä kiinni ja hänelle korvaukset samasta. Tuplakorvaus elokuvasta mitä käytännössä ei häviä yhtään kappaletta.
Mikä tekijänoikeuslainsäädännössä mättää
9
182
Vastaukset
- 600 000 €
Onko karpela vielä "kansanedustaja"?
- muusikko--
Niinpä niin.
1) Mikset ostanut DVD:stäsi Suomen markkinoille tehtyä versiota?
2) Saat laittaa teksityksesi jakoon, jos olet sopinut käännöksen tekemisestä ohjelman tekijän kanssa
3) suosikkisarjasi kopiointi olisi laitonta vaikka oikeuksien haltijalla olisikin siitä olemassa myytävä tuote
4) jotkin tuotteet on tarkoitettu vain tietylle markkina-alueelle, yleensä tällaisia rajoituksia on Yhdysvalloissa
5) julkisissa tiloissa radion yms. soitosta maksetaan Suomessa Teostolle
6) ns. kasettimaksun maksavat kaikki, samaan tapaan kuin kaikki maksavat veroja, vaikka käyttäisivätkin verovaroilla tuotettuja palveluita vähemmän kuin jotkut toiset
7) Muutaman leffan kopioinnista saa sakkoja, jotka menevät ulosottoon, jos et maksa niitä. Loppuelämäksesi niitä tuskin riittää.- Pelle Peloton
Oho, tännehän oli joku ihan vastannutkin.
1) Mikset ostanut DVD:stäsi Suomen markkinoille tehtyä versiota?
Kyseessä oli siis Babylon 5 sarja, väsättiin porukalla addressia ja laitettiin se suomen levittäjälle että julkaisisivat sen suomessa ja tuli kieltävä vastaus. Fanit hommasivat sarjansa saksasta. Sitten viisi vuotta myöhemmin se päätettiinkin julkaista suomessa.. eli "vähän" turhan myöhään. Ja on paljon sellaisia sarjoja ja filmejä jota ei koskaan tule näkemään mikäli suomijulkaisuja odottaa. Puhumattakaan siitä että jossain play.comissa ovat hinnat monesti puolet suomen kauppoja halvempia.
3) suosikkisarjasi kopiointi olisi laitonta vaikka oikeuksien haltijalla olisikin siitä olemassa myytävä tuote
4) jotkin tuotteet on tarkoitettu vain tietylle markkina-alueelle, yleensä tällaisia rajoituksia on Yhdysvalloissa
Eli tässä on juuri yksi tärkeä syy miksi torrentit ym. laittomat palvelut hakkaavat lailliset mennen tullen. Tarjolla on paljon tavaraa mitä muuten ei saisi mistään. Ja sen saa viikon odottelun sijaan illan aikana.
Olen ensimmäisenä liittymässä kunhan oikeuksien haltijat saavat väsättyä laillisen palvelun mistä saa kiinteällä kuukausimaksulla ladata katsottavaksi niin paljon kuin jaksaa (käytännössä korkeintaan 1-2 filmiä päivässä) ja tarjolla ovat kaikki maailman filmit ja tv-sarjat. Mutta kun dinosauruksien on pakko rajoittaa kaupankäyntiä aluekoodeilla ja vanhanaikaisella dvd/blue-ray jakelusysteemillä niin menee aikaa ennenkuin moiseen päästään. Musiikin puolella alkaa olla jo parempi tilanne kun on spotify ja musiikkia saa siirtää mp3-soittimiin ja vastaaviin mutta elokuvapuolella on vielä kivikautinen marssijärjestys.
5) julkisissa tiloissa radion yms. soitosta maksetaan Suomessa Teostolle
6) ns. kasettimaksun maksavat kaikki, samaan tapaan kuin kaikki maksavat veroja, vaikka käyttäisivätkin verovaroilla tuotettuja palveluita vähemmän kuin jotkut toiset
Nämä kaksi ovat loistavia esimerkkejä rajattomasta ahneudesta, kaikkea kokeillaan ajaa läpi mitä vaan keksitään ja joskus poliitikot sortuvat lobbaukseen. Teosto varmaan tykkäisi jos saisi hengitysverotkin kaikilta, saattaahan siinä jokunen nuotti tulla vahingossa kun ilma sihahtaa hampaiden välistä.
7) Muutaman leffan kopioinnista saa sakkoja, jotka menevät ulosottoon, jos et maksa niitä. Loppuelämäksesi niitä tuskin riittää.
Jos vuokran ja muiden pakollisten maksujen jälkeen on 100-200e kuussa käyttörahaa ja jokaisesta elokuvasta vaaditaan kymmenkertaista korvausta oikeaan hintaa verrattuna niin äkkiähän siitä tulisi vuosikymmenien maksutaakka. No, suomessa nuo korvaukset tuntuvat sentään olevan vähän realistisemmalla tasolla kuin jenkeissä.
Olen 98 vuodesta lähtien laittanut likimain kaikki liikenevät rahat elokuvien ostelemiseen ja dvd:tä onkin kertynyt liki 15 000e edestä. Eli siitäkin voi jo laskea että moisen laskun maksamiseen menisi toiset kymmenen vuotta meikäläisen pienillä tuloilla. Laittaisi jo miettimään että kannattaako tässä mitään töitä enää tehdäkkään kun kaikki kuitenkin menee.
Monesti luullaan että nettipiraatit ovat peeloja jotka vain haluavat kaiken ilmaiseksi, ei se niin ole, ainakaan kaikkien suhteen. Olen kuullut tutkimuksista joissa vahvistetaan käsitys että ne jotka lataavat paljon myös ostavat paljon. Ainakaan itselleni nettileffat ovat vain lisänä. Sieltä löytyy harvinaisuuksia mitä muuten ei koskaan saisi. Se ei ole keltään pois jos joskus jonkun neverheard leffan kopsin. Kaikki hyvät tulee kyllä ostettua alkuperäisenä, vuoden viiveellä kunhan hinta on laskenut 4-8 euroon/leffa.
- Pekka piraatti
http://www.stara.fi/2011/03/29/tuomarikin-nauroi-levy-yhtiot-vaativat-nettipiraateilta-75-000-000-000-000-dollarin-korvauksia/
Tuollaisestahan se TTVK:kin näkee märkiä päiväunia...
Ainut hyvä puoli kohtuuttomissa tuomioissa on että sen jälkeen voi tehdä aivan mitä huvittaa, kun uhkaus korvausvastuusta ei tunnu enää missään. - antipirat.
Johnny Depp alias Jack Sparrow (käyttäkää ensimmäistä).
Ihme jengiä olette; luulette saavanne kaiken ilmaiseksi.
Toiset maksaa verot joka hiton huvituksesta ja se on oikein.
Mikäli te piraatit saisitte imuroida yms miten päin vain, niin kohta ei enää olisi
mistä tehdä pitaatteja.
Joudutte/saatte hoitaa viihdeteollisuuden itse, epäilen, että tieto taito
ei riitä.
Fasun kerhoihin MARS! - Turbaaniin vaan
Haista paska.
- Äly hoi...
Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää, että jos teet vaikka oman leffan niin silloin sinulla on siihen leffaan tekijänoikeudet eli kenelläkään muulla ei ole ilman sinun lupaa oikeutta mennä muuttamaan sitä tai jaella sitä ympäriinsä?
- kommari.
>Mikä siinä on niin vaikea ymmärtää, että niin ei pitäisi kaikkien
>mielestä olla?
Ai että ei pitäisi olla oikeuksia omiin töihinsä? Teetkö itse mitään? Kopioit vain muilta. Jos kopioit, niin teet itse toisen leffan sen tilalle - jota muut voivat kopioida. Sitten meno on ihan kunnon kommunistista. Kaikki osallistuvat kekkereihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205054
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23092Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1001278
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17893viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35742