Mihin Suomi tarvitsee 18 puoluetta, kun esimerkiksi USA pärjää kahdella puolueella, siellä ihmisiä on vain kahta lajia: demokraatteja ja republikaaneja ???
Kansallinen Kokoomus 20,4 %
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 19,1 %
Suomen Keskusta 15,8 %
Vasemmistoliitto 8,1 %
Vihreä liitto 7,2 %
Suomen ruotsalainen kansanpuolue 4,3 %
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) 4,0 %
Piraattipuolue 0,5 %
Suomen Kommunistinen Puolue 0,3 %
Muutos 2011 0,3 %
Vapauspuolue (VP) 0,1 %
Suomen tulevaisuus 0,1 %
Itsenäisyyspuolue 0,1 %
Suomen Senioripuolue 0,1 %
Suomen Työväenpuolue STP 0,1 %
Kommunistinen Työväenpuolue 0,1%
Rauhan ja Sosialismin puolesta 0,1 %
Köyhien Asialla 0,0 %
Tuohan on valtavaa tuhlausta pitää yllä noin monta aivan hyödytöntä organisaatiota.
18 puoluetta, MIKSI ?
3
<50
Vastaukset
- ei ihan noin
Omillaan toimivat sillä mitään tukia ei saa alle 3% kannatuksella ja nyt muuttuu 5% tai ei saa edes kutsua itseään puolueeksi ensi vaaleissa:=)
- Väärin väitetty
Myös Yhdysvalloissa on useita puolueita, on vihreitä ja on jopa kaksi kommunistipuoluettakin, senaatissa on jopa puolueisiin sitoutumaton sosialisti Bernie Sanders Vermontista, mutta kuten tuossa jo on muutamassa viestissä palstalla todettu suomalaisten poliittinen tietämys on vähäistä...
Se taas on sitten eri asia, keitä rahoittajat ja äänestävä väki siellä suosii, se on pitkälle sama asia. Greg Palast kirjoittikin kyseisestä maasta nimeltään asiaa kuvaavan kirjan joitain vuosia sitten, "The Best Democracy Money Can Buy" ;-)Juuri näin. Jotkut suomalaiset ovat käsittämättömän sivistymättömiä...
Yhdysvalloissa on edelleen tominnassa vuonna 1869 perustettu Kieltolakipuolue (Prohibition Party). Sillä oli myös viime presidentinvaaleissa (2008) oma ehdokas, joka sai koko valtakunnassa yhteensä 643 ääntä :)
Wikipediasta saa nopeasti laskettua, että maassa on yli 50 toimivaa valtakunnallista puoluetta. Lisäksi tulevat paikalliset puolueet.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_political_parties_in_the_United_States
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121919Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2471394Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724