Valvontaan kiinnitetty useita partioita ympärivuorokautisesti peltipoliisien lisäksi. Pohjois-Savon kuntakeskuksissa rajoitukset ja ajonopeuksien valvonta lakkautettu täysin.
Valvonnasta vastaava poliisi ei joko kykene, tai halua perustella miksi kuntakeskuksissa ajotapavalvonta on lakkautettu täysin ja miksi vähäiset reurssit keskitetään yhdelle ja samalle tieosuudelle, jonka varrella on useita poliisilaitoksia ja valvontayksikköjä.
Milloin viimeksi pohjois-Savon poliisi on sakottanut pahaäänistä korttelirallaajaa, milloin yhyttänyt keskusta-kaahaajan itse teosta muualla kuin Iisalmen keskustassa?
Valvonnasta vastaava poliisi ei joko kykene, tai halua perustella miksi kuntakeskuksissa ajotapavalvonta on lakkautettu täysin ja miksi vähäiset reurssit keskitetään yhdelle ja samalle tieosuudelle, jonka varrella on useita poliisilaitoksia ja valvontayksikköjä.
Milloin viimeksi pohjois-Savon poliisi on sakottanut pahaäänistä korttelirallaajaa, milloin yhyttänyt keskusta-kaahaajan itse teosta muualla kuin Iisalmen keskustassa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Arpajaistoimikunnasta on mukava liikkua porukalla.
Hyötyä siinä on se, että saadaan kolmannella peräkkäisellä tutkalla
todella piittaamattomat taparikolliset samalta keikalta taksin tilaajiksi.
Se on kuin lottovoittojen jakoa. Ärsyke pitää säilyttää, kansa varpaillaan.
Tasaista tai oikeudenmukaista jakoa ei voi odottaa.
Peltipoliisille hiljennetään, mutta puskakyttä ottaa väliltä kiinni.
Lainkuuliaisuus ei ole vain lasisilmän (=kameran) palvontaa.
Tärkeämpää, kuin kuunnella TomtTomin tolpanvaroituspiippausta,
on opetella tunnistamaan nopeusrajoitusmerkit.
Helsingissä poliisi on myötämielinen sakotustoiminnan
laajemmalle siirtämiselle kaupungin vastuulle.
Iisalmen tehokkaat pysäköinninvalvojat osaisivat tehdä tiliä,
kun laajennettaisiin aluetta ja annettaisiin luvat ja melumittarit.
Parhaat rankkurit. Sen vuoksi, kun eivät näytä polliisilta.
He osaavat yllättää. Poliisi pelottaa jo kaukaa kylän vaisuksi.
Lain muutos on paikallaan Euroopan malliin.
Siellä kameravalvonnasta ei pidä varoittaa erillisellä liikennemerkillä.
Ne saavat olla naamioituja ja siirrettäviä.
Se opettaa.
Iisalmen kaupungilta puuttuu rahaa ja sakotus tuottaa. Eikös iisalmi aikonut nostaa pysäköintivirhemaksua.
Sitä se tietättää jaetaan rahat köyhille euroopan etelävaltioille ja otetaan sitten lisää suomen kansalta.
Kreikassa oli kamerat mutta ne oli ammuttu tuusan paskak samoin liikennemerkit reikiä täynnä.
Suotta niistä varotella. Tyhjänpäivänen niuhotus nopeuksista on todella saivartelua ja TODELLA tarkotuksen mukaista rahastusta.
Jos ylität 2-5 km/h satunaisesti niin ei ole sakon paikka.
Muutoksen kaipaaja pysy kotonas ei natsejakaan kaivata
Valvonta rupes heti vaalien jälkeen toimimaan. Nyt on semmoset voimat tässä maassa, että pitää tehä töitä. Ennen ei tarvinnu, että eräs puolue sai tehä mitä halus. Nyt on uus komento ja vaaleissa hävinneet rötöstelijät ja dementikot on vapaalla jalalla. Ottakee vain kiinni ja siru nilikkaan, meinasivat ryöstee välittäjien välityksellä koko muan.Nyt alko uus elämä...
Poliisi myönsi radiossa peräti kahden yksikön taholta että liikenne 5-tiellä sujuu rauhallisesti ja että sakkoja ei ole juuri tarvinnut kirjata. Ilmeisesti pientä kalaa kannattaa pyytää isolla laivastolla, vaikka mitään ei saisikaan. Ralliajot ja kaahaus taajamissa jatkuu.
Kyllä totta haastat nim:"ei tullut jytkyä"
Ihmetellä täytyy miten Iisalmessa saa tuo REUHOTTAMINEN jatkua noiden moottori kulkuneuvojen suhteen.
Varsinkin noilla pienillä kaduilla ei näytä olevan mitään rajoitusta millekkään ajoneuvolle.
Kielto ym merkkejä kyllä on, mutta mutta niitä ei nodateta, valvontaa ei juuri ole nimeksikään.
Tai sitten jos valvotaan, niin se jää kuulemma vain siihen että varoitetetaan ja puhutaan kohteliaasti rikkojalle.
Rikkojat nauravat takanapäin paskasen naurun saamalleen kohtelulle.
Olisiko syytä "koventaa kuria" ?
Kyllä kai vuokran / veronmaksun vastineeksi kuulunee edes jonkunlainen rauha asuma alueelleen ?
Oilisikohan
Nyt loppuu rahastus sakoilla . Säästetään eu maksuista. Saamme suomen taas jaloillen. Suomi loi aikoinaan kunnon koulujärjästelmän jota koko maailma ihmettelee. Nyt suomi politikoi taas positiivisesti maailman kartalle.
Siksi luoja loi 5 miljoonaisen älykkään suomen. Nostetaan hattua suomelle