Korkea alkoholivero on turhaa!

Lahtelainen

Olen alkoholiveron korottamista vastaan.
En osta mitään väkevää viinaa alkosta, jos alkoholivero nousee taas.
Miksi valtio haluaa ahmia liikaa rahaa meiltä?
Korkea alkoholivero menee hukkaan, jos alko menettää asiakkaita. Valtio ei saa paljon rahaa, jos vähän ihmisiä menee alkoon. Sille on tulossa miinuksia.
Uskon, että halpaa viinaa tuodaan salassa tänne.
Se on suuri ongelma Suomelle.
Jos alkoholivero nousee, niin salakuljettajilla on riittävästi töitä halpojen viinojen salakuljetukseen.
.. En ole mikään alkoholisti... Epäilen, että alkon korkea-arvoiset työläiset ansaitsevat paremmin korkean alkoholiveron ansiosta..
En tykkää kun Suomen alkoholipolitiikka on tiukka ja valtio valvoo tiukasti meidän alkoholikulutusta.. Alkoholikulutus on oma asiani.
Mitä hyötyä on korkeasta alkoholiverosta???
Halpa viina ei ole haitaksi minulle, mutta tiedän ,että puliukoilla on ongelmaa, kun himoitsevat viinaa. Valtio haluaa vähentää heidän alkoholikulutusta nostamalla alkoholiveroa, MUTTA en halua maksaa liian korkeaa alkoholiveroa heidän takiaan.. Osaan käyttäytyä sivistyneesti, kun juon..
Jos olisimme muslimeja, puliukkoja ei näkyisi kadulla.
Huume on pahempi kuin alkoholi.

10

702

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavisTANE

      Mitä järkiä sitä on ensin laskia ja sitte nostaa? nostamalla alkoholiveroa varmasti muiden päihteiden käyttö lisääntyy! ja jos me kerta olemme eu:ssa nii eikö sillon kaikilla eu:ssa olevilla mailla kuuluisi olla samat pelisäännöt. Sillainhan meijät saatiin huijattua euhun mukaan ku sanottiin että kaikki euroopan maat on samalla lähtöviivalla esim: alkoholivero, autovero, arvonlisävero yms. mutta näin ei todellakaan ole suomi on jälessä kaikista asioista.. täälä ei päättäjät ei ajattele kuin oma napaa!

      • kommentinjättäjä

        "jos me kerta olemme eu:ssa nii eikö sillon kaikilla eu:ssa olevilla mailla kuuluisi olla samat pelisäännöt."

        Ei kuulu - ainoastaan EU:n pärjäämiselle maailmantaloudessa tärkeissä asioissa on.

        EU on liitto, ei valtio.

        Jopa USA:n eri osavaltioissa on alkoholin suhteen oma lainsäädäntönsä. Sieltäkin löytyy alkoholimonopoleja. Ja USA on sentään liittovaltio, mitä EU ei ole.


    • Puli666

      jatkuva alkoholiveron nostaminen ei johda mihinkään muuhun kuin kotipolttoisen tekemiseen ja rajan yli alkaa tulemaan viinaa tuplaten nykyistä enemmän... tarpeeks kun erehtyvät nostamaan alkoholiveroa niin kohta on jokaisella pannut porisemassa.. ei moinen verojen nostaminen saa ketään juomista lopettamaan eikä edes vähentämään sitä aletaan vaan ehtiä muualta halvemmalla

    • veronosto=ulos EUsta

      Joo, jos nousee alkoholivero niin tarttee alkaa hakeen eroa Eeuusta koska sitte o sama tilanne ku rajojen kiinniollessa muutenki.,

      • hoitoonohjaaja

        "Joo, jos nousee alkoholivero niin tarttee alkaa hakeen eroa Eeuusta koska sitte o sama tilanne ku rajojen kiinniollessa muutenki., "

        Jos sinulle viinan saanti (halvalla) on niin tärkeä asia, että jopa EU:ssa oleminen on siitä kiinni, niin ehkä sinun kannattaisi hakeutua katkaisuhoitoon.

        Eiköhän Suomen EU:iin liittymiselle ollut monia paljon tärkeämpiä syitä kuin viinan hinta - itse asiassa sillä ei liittymistä puolusteltu ollenkaan.


      • 19+7
        hoitoonohjaaja kirjoitti:

        "Joo, jos nousee alkoholivero niin tarttee alkaa hakeen eroa Eeuusta koska sitte o sama tilanne ku rajojen kiinniollessa muutenki., "

        Jos sinulle viinan saanti (halvalla) on niin tärkeä asia, että jopa EU:ssa oleminen on siitä kiinni, niin ehkä sinun kannattaisi hakeutua katkaisuhoitoon.

        Eiköhän Suomen EU:iin liittymiselle ollut monia paljon tärkeämpiä syitä kuin viinan hinta - itse asiassa sillä ei liittymistä puolusteltu ollenkaan.

        Juuri näin. Sen sortin rapajuoppoa tännekin kirjoittelee että kieltolaki vaan päälle vaikka vuodeksi


    • ei raitis

      Valtio tarvitsee verotuloja. Kolme ikuista maksajaa ovat tupakoivat, alkon asiakkaat sekä autoilijat. Tupakat ja viinan saa muualtakin - polttoaine on hankalampi asia jos ei asu rajan lähellä.

      Jokainen tekee valintansa, joku ostaa alkosta tai ei. Suurin osa ostaa ja sen takia veroja voi nostaa liki pilviin. Jos myynti ja sen tulot kääntyvät selvään laskuun - voi olla, että harkitsevat uudelleen verotusta. Veron ainoa tarkoitus on tuottaa valtiolle tuloja - ei ratistaa kansaa.

    • Trokasinko turhaan

      Alkoholi vero on kuin viiva vedessä. Jos nostat sitä häviää valtion kassasta selvää rahaa. Transpoteering ilegala spriit niinsanottu pimeän viinan vapaa kuljetus lisääntty siinämäärin että tuloksellinen tuotanto on miinusta valtiolle Jos viinan todellinen hinta puolitetaan kansantadoudellinen tilanne paranee ja viinan myynnin todellinen kontrolli säilytetään..............Esimerkki tilanne...... Jos kossupullo maksaa 8.5euro on sesilloin likimain samoissa hinnoissa kuin Tanskasta.....Saksasta tuodun viinan hinta.Jos kansa saa viinaa samalla hinnalla ALKOST voittoprosentti ylittää kansantadoudelliset normit. Kysymykseen tulee sanonta ei kvalitet vaan kvanttiteet. Viinan myynnin tuloksellinen kannattavuus kasvaa ALKOSSA 45% Kontrolli säilyy ja pimeänviinan myynti tyrehtyy

    • kuin kana vedessä

      En saa selvää viestistäsi.

      • Osan muualta

        Koskenkorva 38 % 1 litra maksaa alkossa 24.90 €.
        Hinnasta on alkoholiveroa 16,49 €
        ALV:ta 5,73€
        Tästä saadaan 24.90-5,73-16,49 = 2,68€ veroton hinta josta osa on Alkon katetta. Ei voi syyttää Alko ainakaan Kossun kovasta hinnasta. Hinta tulee veroista.

        Verot ovat välttämättömät, mutta samalla kestämättömän kovat - tämä lisää jatkuvasti laillista ja laitonta maahantuontia eikä valtion verotulot todellisuudessa kasva lainkaan. 2000 luvun alussa kerättiin euromääräisesti suurempi määrä alkoholin valmisteveroja kuin nykyisin. Alkoholin tuomat haitat ovat nouseet samana aikana selvästi kun alkoholin verotuotot on pienentyneet - kestämätön yhtälö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1269
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1083
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      947
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      793
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      688
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      683
    8. 28
      635
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe