MILLOIN? Uimahalli

Lempäälä ja Kangasala sai yhtäaikaa valtiolta yhtäaikaa uimahallia varten ennätys suuren tukipaketin ja lainan, Kangasala on jo uiti kohta 3v. mutta Lempääläässä ei ole EDES MONTUN PAIKAA EDES VARATTU.
Milloin Lemäälänkunta alkaa rakentamaan KYSEITÄ UIMAHALLIA ettei avustukset la lainat vanhene.
Voisiko joku Lempäälänkunnasta vastata !
MILLOIN UIMAHALLI VALMISTUU??
1. ONKO VALTION KORKOTUKILAINA JA AVUSTUS, ONKO LAINA KÄYTETTY JOHONKIN JONNIN JOUTAVAAN TURHUUTEEN?
2. KUKO ON VASTUUSA KUN UIMAHALLI ASIASTA?
3. KUKA PITÄÄ EROTTAA VIRASTA KUN UIMAHALLI EI TUNNU VALMISTUVAN?
9388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vastaukset:

1 Ei ole avustuksia kaikki tuhlattu.
2 Kunnan valtussto sekä virkamiehet
3 Uimahalli tulee kunhan kunnan johto uudistuu sekä valtuusto vaihtuu persu enemmistöksi.

Äänestä

Toivottavasti ei tule uimahallia ikinä! Verorahoille on muutakin käyttöö
uimahalli on helvetin kallis ylläpitää! Kunnalisten uimahallien lipun hinnat liian alhaiset, miks pitää tukee toisten polskuttelua uimaloissa? valkeakoskella,Tampereella,Nokialla,Kangasalla löytyy uimaloita sinne vaan!!

Äänestä

Minä uin kesät talvet järvessä, säästyy nekin juppihallien rakennus kustannukset , jos ihmiset tajuaa että järvi on uimista varten. Uimahallit maksaa paljon , ja pieni % kansasta niitä käyttää, ja muut maksaa.

Äänestä

Ainakin Valkeakoskella uimahalli maksaa 4.14e per kävijä kaupungille kun esim. jäähalli kustantaa 10e per kävijä kaupungille vuodessa. Yhtä hyvin voisi sanoa että luistelkoon ulkona silloin kun on lunta ja jäätä.

Äänestä

Ideaparkin tuleva uimahalli joka on nimetty merirosvoluolaksi on maksanut monta tuhatta euroa/Lempääläinen..eikä olla vielä uitu metriäkään. Mutta ilmeisesti rosvoluolassa saavat kaikki rosvota ulkopaikkakuntalaisia ja rikastua.

Äänestä
  • Rosvo saatana vei taas kaiken, pyöräytätkö vai ostatko vokaaliin? Ostan mutta millä maksan, käykö vaihdossa tullut soffa?

    Äänestä

Valtuutetuilta toivon viisautta olla rakentamatta uimahallia. Niitä on riittävästi kohtalaisen lähellä. Annetaan naapurikuntien maksaa hallien kallis ylläpito. Lempäälässä on paljon tärkeämpiä menokohteita. Terveyskeskus ja sen palvelut on tärkeitä jokaiselle. Jäähallien ja muidenkin kunnan harrastuspaikkojen maksuja voi hyvällä omatunnolla nostaa. Se maksaa joka käyttää. Jos vanhemmilla on nykyään varaa ostaa lapselleen mopoauto, niin on varaa maksaa harrastuksistakin.

Äänestä

Lama vasta alkaa, ja tyhmät uimarit luulee että he saavat kaiken, mutta mistä maksajat pöhelöiden uiniharrastukseen. Maksakoon ne jotka ei osaa uida ja polskia muualla, kuin jossai gloorialtaassa.

Äänestä

No, jo on mielipiteitä ja ilman tyhmiä pöhelöitä.
Uimahallin paikka oli katsottuna Hakkariin Jäähallin lähettyville.Ideaparkki vei voiton. Uimahalli olisi kaikille tarkoitettu vauvasta muariin ja vaariin. Kaikki tarvii kuntoilua ja uimimen on juuri sitä. Jäähalli on yksi osa kunnan kuntoilussa joillekkin, mutta uimahalli paljon suuremmalle porukalle.

Jokaisella veroja maksavalla kuntalaisella on sama oikeus saada kuntoutusta, niin halutessaan. Uimahalleissa on myös terveys toimintaa liikunta rajoitteisille. Asioissa on monta puolta ja ne pitää saada yhteen sovitettua.
Viisautta on edesauttaa jokaisen kuntalaisen hyvinvointia. Heillekkin joilla ei ole omaa autoa eikä mahdollisuutta kulkea toiseen kuntaan. Se on myös koululaisten ja nuorisonkin etu. Miksi maksaa toiseen kuntaan kuljetuksia ja sisäänpääsymaksuja turhantakia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KUNTALAINEN 53 kirjoitti:

Lempäälä ja Kangasala sai yhtäaikaa valtiolta yhtäaikaa uimahallia varten ennätys suuren tukipaketin ja lainan, Kangasala on jo uiti kohta 3v. mutta Lempääläässä ei ole EDES MONTUN PAIKAA EDES VARATTU.
Milloin Lemäälänkunta alkaa rakentamaan KYSEITÄ UIMAHALLIA ettei avustukset la lainat vanhene.
Voisiko joku Lempäälänkunnasta vastata !
MILLOIN UIMAHALLI VALMISTUU??
1. ONKO VALTION KORKOTUKILAINA JA AVUSTUS, ONKO LAINA KÄYTETTY JOHONKIN JONNIN JOUTAVAAN TURHUUTEEN?
2. KUKO ON VASTUUSA KUN UIMAHALLI ASIASTA?
3. KUKA PITÄÄ EROTTAA VIRASTA KUN UIMAHALLI EI TUNNU VALMISTUVAN?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu