KYS päivystys ja yleinen terveydenhuolto

On se helevetti

Terveyskeskukseen ei saa aikoja lääkärille kahta viikkoa lyhyemmällä varoitusajalla, sanovat että "ei ole lääkäreitä".

KYS päivystyksessä saa todella kipeänä jonottaa 7-9 tuntia.

Kaupunginjohtajilla palkka nousee ja sairaanhoidon menoja leikataan.

10

1967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perseeeeeeeeeeeee

      Nii ja sitten vielä yks juttu.. kun tilailin aikaa terkkari lääkärille ja hän oli lomalla, niin sanottiin että ei ole sijaista ja aikoja saa vasta kuukauden kuluttua. Ehdotin että jos saisin vaikka soittoajan kun vaivani ei välttämättä tarvitse käyntiä lääkärin luona ... no ei ole sijaista siihenkään ja seuraava soittoaika on vasta viikon kuluttua räyhäsi sairaanhoitaja vastaanotossa(((( Hyvä hyvä tämä palvelu uudistus hienoa .. niin sitä pitää odotellaan kesälomia hehehe mitenkäs sitten kuormittuu KYSin päivystys vastaanotto. Siellä sitten valitetaan että minkä takia piti tulla noin pienen vaivan takia jonottamaan ... no minnekkäs muualle kun terkkariin ei pääse kuukauteen ja tämä pieni vaiva menee pahemmaksi kuukauden aikana ..

    • turhaa touhua!

      Tuohan on jo ihan hyvä odotusaika lääkärin vastaanotolle, vain kaksi viikkoa. Täällä Vantaalla tilasin lääkärinajan syyskuun lopussa ja sain ajan joulukuun lopussa. Siitähän tulee melkein kolme kuukautta. Sitten lääkärin vastaanotolla kävi selväksi, että tarvitsen tarkastusajan. No, lääkäri itse sen antoi ja sain sen maaliskuuksi. Päivystyksessä ei tosin tarvitse jonottaa, kun eivät edes ota päivystykseen. Kaipa täytyy olla kuollut ennen kuin sinne pääsee! Joten ihan hyvin teillä on asiat siellä. Kun vielä asuin Kuopiossa, olin ihan tyytyväinen kun sain aina ajan niin nopeasti (pari viikkoa).

    • Rikas mies___

      Ai jaa, minä saan aina ajan käytännössä samalle päivälle, mutta en menekään persaukisten yleiselle puolelle, vaan yksityiselle.....

    • Hammaskeiju123

      Muistakaa oikeasti valittaa tästä asiasta muuallakin kuin Suomi24:ssä tai lehtien keskustelupalstoilla.

      Vuosia sitten yritin saada YTHS:ltä varattua aikaa hammashoitoon. Puhelimessa sanottiin, että en saa aikaa (ollenkaan), koska on jonoja. En hyväksynyt annettua vastausta, vaan vaadin vastaanottoaikaa, koska minulla on oikeus ja tarve sellaiselle. Yllättäen peruutusaika löytyi vielä samalle viikolle...

      Tämän jälkeen ilmoitin kirjallisesti tapahtuneesta ylemmille tasoille ja vaadin selvitystä. Pari eri esimiestä vastasi, ja perustelut olivat mm. kahden hammaslääkärin vaje miehityksessä jo pidemmänaikaa.

      Niin kauan kun nielee saamansa kohtelun ilman kakistelua, homma tulee jatkumaan entisellään.

    • valittaen

      Minnekä pitäs tehdä valitus, neuvokaa niin kyllä niitä valituksia kirjoitellaan ... neuvokaa tarkasti mihinkä osoitteeseen se sähkäri laitetaan

    • Näin

      Alla Kys:n sivuilta:
      Päivystyksen palvelut on tarkoitettu vain äkillisesti sairastuneille ja loukkaantuneille potilaille.

      Yleisimpiä vakavia, päivystyksellisiä terveysongelmia ovat esim. kova rintakipu, uudet halvausoireet, tajunnan tason heikentyminen, äkillinen sekavuus, hengitysvaikeus, vakavat tapaturmat sekä vaikeat tulehdussairaudet.

      Tullessasi päivystykseen sairaanhoitaja arvioi hoidon tarpeen ja kiireellisyyden. Hätätilapotilaat hoidetaan välittömästi, muuten potilaat hoidetaan kiireellisyys- järjestyksessä. Potilaan hoidontarpeen ja kiireellisyyden arviointi perustuu sosiaali- ja terveysministeriön ohjeeseen sekä uuteen terveydenhuoltolakiin

    • Tiedoksiantaja

      Suomi on OECD-maiden vertailussa neljänneksi epätasa-arvoisin maa heti Espanjan, Puolan ja Yhdysvaltain jälkeen. Tasa-arvoisinta hoitoa saa Tanskassa, jossa esim.hoitotakuu on yksi kuukausi(!).

      Tietenkin työterveyshuollon paapomat ja vakuutusten varassa hoitoon pääsevät eivät tiedä tästä tilanteesta yhtikäs mitään.

      Terveyskeskukseen tosiaan saa odotella kuukauden. Hammaslääkärin tarkastukseen minulla on oikeus päästä marraskuussa. Soittele syyskuussa aikaa, sanoivat.

      Hävettää olla suomalainen.

    • Tautinen

      Uunituoreen kokemuksen perusteella terkkarin henkilöstön toiminta on kehujen arvoinen. Koko reissu kotoa takaisin kotiin kesti apteekkikäynteineen ja parin kilometrin ajomatkoineen noin tunnin.

      Terkkuja ja iloista mieltä kaikille terkkarissa työskenteleville!

      Jos nyt jostakin on ihan pakko antaa pyyhkeitä, niin se on ajanvaraus.
      17 minuuttia jonossa tuntui hieman liian pitkältä odotusajalta, vaan sitten kun hoitajaan sai lopulta yhteyden, niin sitten kaikki sujuikin oikein supsikkaasti.

    • Anonyymi

      Kahdeksas viikko menossa odotusta.

      Hoitotakuu toimii ilmeisen hyvin ja nyt se vielä heikkenee entisestään.

    • Anonyymi

      Eväät mukaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17303
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      42
      5122
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      301
      2823
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      155
      2169
    5. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      33
      1963
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      23
      1717
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1678
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      409
      1606
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1487
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      14
      1379
    Aihe