Missä edullista asua ja perustaa yritys? Kokemuksia/ tarinoita? Miten Unkari, Praha, Puola?
Yritys Ulkomaille?
15
898
Vastaukset
- Kuitti kauppias
Sivistysvaltioihin voi, unohda Venäjä, Thaimaa, Norja...
- metallialan yrittaja
Olen ollut metallialan yrittajana Thaimaassa yli 7 -vuotta. Mihin perustuu kuitti kauppiaan nakemys asiasta. Tama on yrittajaosio. Mene muualle aukomaan paatasi ja vertaistesi joukkoon jauhamaan paskaa.
Thaimaassa on paljon etuja olla yrittajana. Toki riippuu alasta. Metallipuolella on saatavissa hyvia tyontekijoita, jotka japanilaistehtaat ovat opettaneet todella tarkoiksi toissaan ja mitoissaan. Tuomoraali on korkealla ja poissaoloja on vahan.
Logistiikka toimii ja uusi satama on helpottanut ja nopeuttanut laivauksia.- 15+14
Olisi kiva kuulla lisää ihan yleistä byrokratiasta ja arjen vaikeuksista, jos vain jaksat kirjoittaa. Thaimaasta käsin yrittäminen on pitkän tähtäimen suunnitelmana itsellänikin, mutta realistista ehkä n. kymmenen vuoden aikajänteellä. Asiakkaasi ilmeisesti ovat kuitenkin Thaimaan ulkopuolella, vai oletko ihan natiiviksi ryhtynyt?
Kerran juttelin erään ulkomaalaisen yrittäjän kanssa, jolla oli ketju rakennusalan liikkeitä Thaimaassa, mutta hän oli lähinnä puhtaasti omistajan roolissa koska luonnollisesti kielimuuri vaikeutti osallistumista muuhun kuin maahantuontipuolen sopimusten neuvotteluihin. Käytännön toiminta "kotimarkkinoilla" oli paikallisten käsissä.
- thaikieli.
Mene aluksi thaimaalaiseen yliopistoon. Ota ainoaksi oppiaineeksi thaikieli. Saat helposti oleskeluluvan. Olin yliopiston kautta kirjoilla Thaimaassa viisi vuotta.
Kymmenen vuoden kuluttua en tieda miten maailma makaa. Vuosi yliopistoa ja elamaa Thaimaassa avaa jo silmia. Suomi maksaa opintotukea ja silla jo elaa Thaimaassa suhteellisen hyvin. Asunnon saa n. 50 euroa kk. jne.
Asiakkaani ovat muutamaa lukuun ottamatta vientiasiakkaita. Vienti on yli 90% myynnista. Suomeen emme myy suoraan, vaan Viron kautta, jossa maahantuojalla varasto. - 6+20
Mielenkiintoista.. Onko sinne yliopistoon vaikea päästä?
- postimiess
Malesia ja Singapore. Minun mielestäni ehdottomasti parhaat vaihtoehdot Aasiassa tällä hetkellä. Malesiassa sinulla on mahdollisuus järjestää 100% verottomat tulot itsellesi. Singaporessa joudut maksamaan vähän verojakin, mutta infrastruktuuri on parempi ja byrokratia helpompi.
- oppirahat meni
Singapore ehdottomasti ja purukumin maahantuontiliike.
heh heh.
Mutta yrittäjille se ykkönen.. Thaimaat ja Kambutseat kannattaa hylätä heti. Thaimaassa ulkomaalaisena voit omistaa, mutta mihinkään työhön et saa osallistua jos ei ole naimisissa Thaimaalaisen kanssa ja lisäksi työlupa ja yli 5 palkattua työntekijää. Lisäksi joutuu maksaa liikevaihdosta "suojelurahaa" 2-5 % lisäksi 7 % vero.
Älä vie mitään sijoitusrahaa mukanasi, katso että raha tulee pankin kautta !
Jos teet toisin pimeällä rahallasi niin näet miten käy..
- ytghjghgfggf
Miksi maksat veroja Suomeen internettiin pohjautuvasta liiketoiminnasta. Kerron miten teet kaiken verovapaasti ja laillisesti. http://www.earnrae.com/index.php?p=gig_profile&id=30&thislang=fi
- joku vaan
Monia vaihtoehtoja.
Mitään helppoa veroparatiisijärjestelyä tietenkään ei ole. Tai olisi jos on satojen miljoonien omaisuus.
Sääntöjen puitteissakin pystyy toimimaan.
Joissakin maissa on alhainen yritysvero tai sitä ei ole lainkaan.
Joissakin maissa myyntivoitot ja osingot ovat verottomia.
Joissakin maissa ei ole perintöveroa tai lahjaveroa.
Nämä kaikki olivat EU-maita, tietenkään hyvät puolet eivät toteudu samassa maassa.
Onhan näitä järjestelyitä ollut jo montakymmentä vuotta, iso raha on jo lähtenyt.
Osastopäällikkötaso lähti noin 30 vuotta sitten, esimerkiksi tuntemani kaveri lähti eläkkeelle Espanjaan kun siellä ei veroteta lainkaan mikäli on paperit kroonisesta sairaudesta. Pääsi sydänleikkaukseenkin parissa viikossa täkäläisen vähintään puolen vuoden odotuksen sijasta.
Palasi sitten 10 vuoden kuluttua kun kunto huononi.
Viranomaiset eivät tykänneet lähdöstä eivätkä paluusta. - dddddddsssss
"Mitään helppoa veroparatiisijärjestelyä tietenkään ei ole. Tai olisi jos on satojen miljoonien omaisuus."
Aijaa, itsellä on 40 000 liikevaihto nettibisneksellä ja firma on ulkomailla. Maksan veroa tasan NOLLA, eikä kirjanpitoa tarvitse. Vuosimaksu firmalla on 2000e. Olen pitänyt tällaista firmaa nyt viisi vuotta, ja kaksi vuotta sitten muutin tähän maahan myös itse.
Eli ei tod ole vain rikkaiden huvia.- joku vaan
Niinpä.
Tuskin se liikevaihto on kaikki tuloa, oletetaan että puolet on hankintakuluja yms.
20.000 tuloja ja 2000 veroparatiisikuluja on 10%, lisäksi riski.
Aika lailla samaan pääsee täälläkin, toki vaatii paljon paperia - 20+10
Onkohan sellaisia maita paljonkin, joissa voi olla yrittäjänä ilman vakituista osoitetta? Meinaan juuri nettikaupan kannalta. Olisi näppärää kun saisi perustaa firman jonnekin veroparatiisiin, mutta ei tarvitsisi vuokrata sieltä toimitiloja/asuntoa edes näön vuoksi.
- dddddddsssss
Ulkolaisille yrityksille saa kyllä virtuaaliosoitteen (eli ei tarvitse toimitilaa tai asuntoa). Mutta tulee muistaa, että jos kyseessä on fyysistä tavaraa myyvästä yrityksestä, toimiminen on astetta vaikeampaa. Vaikka yritys on ulkolainen, sen toiminta, operatiivinen johto ja varasto on Suomessa, veroitetaan sitä Suomen lain mukaisesti.
Jos tuotteet toimitetaan ulkomailta (esim. drop ship), niin sitten homma taas onnistuu laillisestikin helposti.
Niin tai näin, kaikki ovat järjestelykysymyksiä.
"Joku vaan" kirjoitti tuossa että tuskin kaikki on tuloa. Omalla kohdalla voin sanoa että kulut ovat tuon 2000 euron lisäksi ainoastaan kotisivujen ylläpito, joka ei ole kuin noin 200 euroa vuodessa. Eli 40 000 eurosta jää vuodessa itselleni 37 800 euroa. Tämä toimi samalla lailla silloin kuin asuin siellä, ja toimii edelleen kun asun muualla. Parasta on kuitenkin se, että kirjanpitopakkoa ei ole. Toki täällä ei voi vähentää mitään verotuksestakaan, kun ei ole verotusta =)- Mikkkiiii
No mikäs maa tämmönen on?
- Lauri V.
Alkuperäiseen kysymyykseen liittyen ja ilman veronkiertoajatusta toimittaessa on paljon apua saatavissa sekä suomen edustustoista että Finpron kautta.
lisää: http://palvelut.blogit.kauppalehti.fi/blog/24557/suomalaiset-talouspalvelut-ulkomailla
Joissakin tapauksissa voi olla mukavaa ja hyödyllistä toimia Suomen kansalaisena ja edistää suomalaisen kulttuurin näkymistä maailmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1858521Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2574300Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1363639Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1063423Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi192430Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42245100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es272076Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei411779Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik611633Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun481587