Mun monni teki kudun simpukkaan 2 kertaa. Silloin ei näkynyt yhtikääs mitään, ne vaan katos... Mut nyt kolmannella kerralla pikku monneja simpukka täynnä. Tarviiko ne jotain erikois ruokaa ja pitäisikö ne siirtää milloin toiseen akvaarioon? Partamonniuros ei tule edes väkisin simpukasta pois vaan huolehtii pienokaisista. Kun siirrän ne pitäisikö edes vähän aikaa olla isimonni mukana? Monniuros ei päästä pikku vauvojaan ulos, pitää niitä vaan simpukassa. Ostan jonkun kasvin suojaksi sillä minulta kuoli kaikki kasvit aikaa sitten. Akvaario on aika iso reilu 200 litranen. Niin ja muuten iskämonni ei edes syö. Käy vain välillä simpukan ulkopuolella nuolemassa simpukkaa...
Mistä pikkumonnit saa ravintoa??? Help auttakaa mua nopeesti niin jos jotain on vinossa niin voin vielä pelastaa piiperöiset!!!!!
Auttakaa mua monnista tuli mami!
11
210
Vastaukset
- vauvamonni<3
Vastatkaa oikeesti asialla on kiire!!!!
- Peacock
Mulla ei juuri ole kokemusta partamonneista, mut ehkä osaan auttaa. Yritä laittaa ruokaa juuri sinne simpukkaan, niin että poikaset saa jotakin purtavaa .. vaikka sitten ihan kädellä laitat ruokaa niin että menee simpukkaan poikasten suihin.
Onko akvaariossasi muita kaloja? Jos on, ehkä kannattais siirtää noi toiseen altaaseen :O Ja ottaa isimonni hetken päästä pois .. vaikka sitten väkisin, siis jos se on esteena poikasten kehittymiselle.
En tiedä partisten lisääntymisestä yhtään mitään mutta toivottavasti toi auttaa jotain ;) kertokaa viisaammat sitten .. - vauvamonni<3
Kiitti tosissaan. otan huomenna poikaset toiseen akvaarioon ja ostan niille suojaa. Otan isimonnin mukaan mutta vieroitan sen parin päivän päästä poikasista.
- Peacock
joo, se on varmaan hyvä :)
- vauvamoonni<3
Ja nyt sattu sitten niin että monnit lähti samassa akvaariossa uimaan ennen ku ehin siirtää ne... MITÄ TEEN?!
- Peacock
Nnoo, ehkä kantsis yrittää pyydystää niit, jos haluut niiden elävän. Mut mitä muita kaloja sulla siellä on? Jos on pelkät monnivanhemmat, niin ei edes tarvi varmaan siirtää, tuskin ne vanhemmat niitä syä, siis ainakaan kaikkia. Ja kaikki kasvit ja piilopaikat on plussaa poikasten selviytymiselle! ;)
- ;))
Partamonnien kanssa olet pian pulassa, joten suosittelen vain antamaan olla. Liian moni selviää normi seuralassakin ja kukaan ei niitä enää tarvitse.
- 6+16
Partamonneja on vaikea saada kaupaksi mihinkään, vaikka niin suloisia "pentuina" ovatkin.
Partiksen (ja muidenkin monnilajien, ei kaikkien) normaaliin kutukäyttäytymiseen kuuluu, että isä vahtii poikasia kutuluolassa ja vasta, kun ne ovat käyttäneet ruskuaispussinsa loppuun, päästää ne ulos. Tämäkin asia olisi selvinnyt esim. jostain alan ihan perusteoksesta, joka kaiketi pitäisi olla luettuna, jos vastuulleen eläviä olentoja ottaa.... - Bulma
Joo. Olis kymenlaaksossa paljon monneja tarjolla. Monta huolit uloskanto hintaan.
- akvaariofanii
monnin poikaset hakeutuvat yleensä pumpun vieree tai takertuvat siihen kiinnis jos ne elävät siihen 2-5kk ikäiseen.
ne eivät mene kyllä mitenkään kaupaksi
varsinkaan partamonnit - opiskeleva
Meillä myös kävi pieni hups jonka johdosta meillä on noin 40 ylimääräistä partisvauvaa :-). Samoihin aikoihin kun tajusin vauvojen tulleen, huomasin myös tuotteliaan mamin jääneen jumiin kotikoloonsa. Mami pääsi ahdingostaan vasta kuolleena, harmi, mutta josko poikasia tulisi jatkossa vähemmän.
Aiemmin poikueista ei ole montaa selvinnyt, muut kalat ovat pitäneet siitä huolen, mutta tämä viimeinen poikue tuli yllätyksenä. Onneksi kaikille selviytyjille on jo ottaja, kunhan vielä hieman kasvavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954