Onko järkeä ottaa bullet - laina asuntolainaksi?
Mielipiteitä ja kokemuksia!
Kiitos vastanneille!
Bullet / Asuntolaina
21
10927
Vastaukset
Kokemuksia ei ole.
Nordean sivuilla sanovat, että tämä on lähinnä väliaikaiseen rahoitukseen.
Korkoja voi maksaa muulloinkin, kun laina-ajan päätyttyä.
Wikipedia kirjoittaa
"1980-luvun lopun suuressa luottojen myyntikilpailussa tämä luottomuoto saavutti suuren suosion. 90-luvun laman aikana pitkiin bullet-luottoihin liittyvät riskit valkenivat sekä pankeille että luottoja ottaneille asiakkaille."
Riskit on varmasti suuret. Siis takaisinmaksun...
Jos saisi esimerkiksi 200.000 euron lainan 20 vuodeksi 4% korolla.
Eikä maksaisi korkoja lainkaan laina-aikana, pitäisi takaisin maksaa 360.000 euroa, mutta jos lasketaan vuosittain korkoa korolle, niin takaisinmaksu summa olisi yli 438.000 euroa.
En tiedä lasketaan tällaisissa lainoissa korkoa korolle vai vain pääomalle... Siihen voi viisaammat vastata.- 3+12
Olettaisin, että yksityishenkilöiden Bullet-lainoissa maksetaan tavalllisesti korko kuukausittain. Tätä lainamuotoa käytetään, kun vanha asunto on vielä myymättä ja uusi ostettu, ja koko laina maksetaan takaisin kun vanha asunto on saatu myytyä. Tavalliseksi asuntolainaksi tuossa ei ole järkeä, liian riskaabeli. Ja lainan nimihän tulee siitä, että jos laina-ajan päätyttä ole rahaa maksaa, niin paljon muuta ratkaisua ei ole jäljellä kuin...
- Asialla on kiire
3+12 kirjoitti:
Olettaisin, että yksityishenkilöiden Bullet-lainoissa maksetaan tavalllisesti korko kuukausittain. Tätä lainamuotoa käytetään, kun vanha asunto on vielä myymättä ja uusi ostettu, ja koko laina maksetaan takaisin kun vanha asunto on saatu myytyä. Tavalliseksi asuntolainaksi tuossa ei ole järkeä, liian riskaabeli. Ja lainan nimihän tulee siitä, että jos laina-ajan päätyttä ole rahaa maksaa, niin paljon muuta ratkaisua ei ole jäljellä kuin...
3 12, mitä tapahtuu jos laina-ajan päätyttyä ei ole rahaa maksaa bullet-laina takaisin? Pankki tarjoaa bullet-lainaa, mutta epäillen, että vanha asunto ei mene kaupaksi niin lyhyessä ajassa kuin pankki on myöntänyt lainan.
- BULL1
Kiitos!
Lisää mielipiteitä / kokemuksia saa kertoa! - kiireellinen tieto
Kertokaa hyvät ihmiset bullet-lainasta, ja eteenkin miten käy asiakkaan mikäli ei pysty määrääaikaan mennessä naksaa pankille lainaa takaisin. Kiitos jo etukäteen!
- kiireellinen tieto
Maksaa, eikä naksaa.
- näin käy
Käy ihan samalla tavalla kuin muillekin velkansa maksamatta jättäneille: perintä -> velkomistuomio -> ulosotto. Ja maksuhäiriömerkintä luottotietoihin.
Pankin kanssa voi tietysti yrittää neuvotella lisämaksuajasta / maksusuunnitelmasta. Mutta nihkeää voi olla. Bullet-lainan perusideahan on juuri se, että laina erääntyy maksettavaksi kerralla. Pankin tavallisten kuluttaja-asiakkaiden ei missään nimessä kannata ottaa Bullet-lainaa. On nimittäin aika iso riski siitä, ettei niitä rahoja ole kasassa, kun eräpäivä koittaa. - Kiitokset etukäteen
näin käy kirjoitti:
Käy ihan samalla tavalla kuin muillekin velkansa maksamatta jättäneille: perintä -> velkomistuomio -> ulosotto. Ja maksuhäiriömerkintä luottotietoihin.
Pankin kanssa voi tietysti yrittää neuvotella lisämaksuajasta / maksusuunnitelmasta. Mutta nihkeää voi olla. Bullet-lainan perusideahan on juuri se, että laina erääntyy maksettavaksi kerralla. Pankin tavallisten kuluttaja-asiakkaiden ei missään nimessä kannata ottaa Bullet-lainaa. On nimittäin aika iso riski siitä, ettei niitä rahoja ole kasassa, kun eräpäivä koittaa.Kiitos nimimerkille näin käy! Olipa hyvä neuvo, peruutan huomenna pankin tarjoaman Bullet-lainan. Ihmettelen suuresti, että monivuotinen pankkini on tarjonnut minulle tavalliselle kuluttaja-asiakkaalle 6 kuukauden tämäm tyyppistä lainaa asunnonvaihtoon. Kysyisin vielä mistä löytää tietoa, että Bullet-lainan perusidea on juuri se jne... Googlettamalla en itse tietoa löytänyt.
- näin käy
Kiitokset etukäteen kirjoitti:
Kiitos nimimerkille näin käy! Olipa hyvä neuvo, peruutan huomenna pankin tarjoaman Bullet-lainan. Ihmettelen suuresti, että monivuotinen pankkini on tarjonnut minulle tavalliselle kuluttaja-asiakkaalle 6 kuukauden tämäm tyyppistä lainaa asunnonvaihtoon. Kysyisin vielä mistä löytää tietoa, että Bullet-lainan perusidea on juuri se jne... Googlettamalla en itse tietoa löytänyt.
Vähänlaisesti siitä tietoa löytyy. Tässä Finanssivalvonnan sivuilta.
http://www.finanssivalvonta.fi/fi/Finanssiasiakas/Tuotteita/Lainat/Asuntolainat/Lyhennystapa/Pages/Default.aspx
Ja tottahan on että Bullet.-lainaa tarjotaan usein asunnon vaihtajille väliaikaisrahoitukseksi. Silti kannattaa miettiä, onko riski järkevä tuossakaan tilanteessa. - Kr. Pennonen
Oma ( kova? ) kohtalo.
Lainoitin asuntomme jälkikäteen. Laina-ajaksi tuli 10-vuotta ja koroksi 12kk euribor 0,4%.
Nyt minun pitäisi maksaa laina kokonaisuudessaan 25.09. 2013.
Käytännön syistä haluan siirtää maksun 4-vuotta eteen päin.
Pankkihenkilöni ehdotti laina-ajan jatkamista muuten entisillä ehdoilla paitsi marginaalin nostamista 0,8%:iin.
Onko törkeää, siedettävää vai kohtuullista.
Ps. Korot maksan kuukausittain. - Nimim:lle näin käy
näin käy kirjoitti:
Vähänlaisesti siitä tietoa löytyy. Tässä Finanssivalvonnan sivuilta.
http://www.finanssivalvonta.fi/fi/Finanssiasiakas/Tuotteita/Lainat/Asuntolainat/Lyhennystapa/Pages/Default.aspx
Ja tottahan on että Bullet.-lainaa tarjotaan usein asunnon vaihtajille väliaikaisrahoitukseksi. Silti kannattaa miettiä, onko riski järkevä tuossakaan tilanteessa.Nimimerkki näin käy, kiitos kaikista neuvoistasi! Onpa tuhti tietopaketti selvitettäväksi. Ei tässä voi muuta kuin toivoa itsellensä ja kaikille muille parasta.
- itehän päätät
Kr. Pennonen kirjoitti:
Oma ( kova? ) kohtalo.
Lainoitin asuntomme jälkikäteen. Laina-ajaksi tuli 10-vuotta ja koroksi 12kk euribor 0,4%.
Nyt minun pitäisi maksaa laina kokonaisuudessaan 25.09. 2013.
Käytännön syistä haluan siirtää maksun 4-vuotta eteen päin.
Pankkihenkilöni ehdotti laina-ajan jatkamista muuten entisillä ehdoilla paitsi marginaalin nostamista 0,8%:iin.
Onko törkeää, siedettävää vai kohtuullista.
Ps. Korot maksan kuukausittain.Siedettävää. Marginaalit ovat nousseet asuntolainoissa jo yli prosenttiin. Siihen nähden sulle kohtuullinen. Pankkihan ei muuta yksipuolisesti ehtoja vaan sinä itse olet pyytämässä muutosta, joten mielestäni ihan siedettävää joustoa pankilta.
Voit tietysti ottaa uuden lainan toisesta pankista, mutta korko tulee olemaan kovempi, ellei sulla ole jotain takataskussa.... - tietämätön
itehän päätät kirjoitti:
Siedettävää. Marginaalit ovat nousseet asuntolainoissa jo yli prosenttiin. Siihen nähden sulle kohtuullinen. Pankkihan ei muuta yksipuolisesti ehtoja vaan sinä itse olet pyytämässä muutosta, joten mielestäni ihan siedettävää joustoa pankilta.
Voit tietysti ottaa uuden lainan toisesta pankista, mutta korko tulee olemaan kovempi, ellei sulla ole jotain takataskussa....Mitä tarkoittaa marginaali, joka lasketaan euriborkoron lisäksi lainaan?
- På På
tietämätön kirjoitti:
Mitä tarkoittaa marginaali, joka lasketaan euriborkoron lisäksi lainaan?
Pankin itselleen ottamaa siivua.
Eli esim. euribor 12 kk 0,5% marginaali 1%. Lainan kokonaiskorko 1,5% kulut. - tietämätön
På På kirjoitti:
Pankin itselleen ottamaa siivua.
Eli esim. euribor 12 kk 0,5% marginaali 1%. Lainan kokonaiskorko 1,5% kulut.PåPå, kiitos tiedosta! On vaikeata tavalliselle ihmiselle, joka ei ole ennen perehtynyt pankkien lainatarjouksiin, selvittää mikä tarjous on paras. Toiset pankit tarjoavat pankin Prime marginaali ja toiset pankit taas 12 kk euribor prosentti (esim.2,55%). Lisäksi kun peritään lainan toimitus/järjestelymaksu (palkkio), perustamispalkkio ja lainan hoitopalkkio niin pitäisi kyllä osata tehdä oikeata ratkaisua. Olisi mielenkiintoista tietää eri pankkien todellista vuosikorkoa.
- Bulletluotolla sijoi
Meillä on vaimoni kanssa muutama sijoitusasunto bulletluotolla. Mielestäni mainio tapa lisätä varallisuutta ja tuloja. normaalissa tapauksessahan lainan lyhennysosuus menee tietty lainan lyhentämiseen. Bulletissa tämä jää siis käyttöön. Parisataa euroa kuukaudessa per kämppä on kohtuullinen tuotto. Neljällä asunnolla noin 800 euroa kuukausittain käyttörahaa lisää. Viiden vuoden päästä bulletin voi uusia. Ei tarvitse maksaa takaisin, vaikka näin periaatteessa on sovittu. Pankkien lainanmyöntöohjelmat vain ovat sellaisia, että ne vaativat lainalle jonkin päättymispäivämäärän. Hyvän sijoitusasunnon arvo nousee noin 5 prosenttia vuosittain. Se tekee noin 30 pinnaa 5 vuodessa ( korkoa korolle). Osa asunnoistamme lyhenee perinteisesti, mutta osa kannattaa kokemukseni mukaan ottaa bulletina.
- hyvä tai huono
Näinhän Eero Lehti juuri julkisestikin neuvoi tekemään. MUTTA. Tuo kuvio tietysti toimii niin kauan kuin asuntojen hinnat nousevat ja hyviä maksukykyisiä vuokralaisia on tarjolla. Mutta riskisijoituksesta on toki kysymys. Tiedän muutamankin tapauksen, joissa Bullet-lainan asuntosijoittamiseen ottanut menetti kutakuinkin kaiken 90-luvun alun lamassa, kun asuntojen hinnat romahtivat. Juuri nyt romahdusta ei ole näkyvissä, mutta epä sitä tuolloinkaan kukaan osannut aavistaa.
- Anonyymi
SIIS ÄLÄ IKINÄ OTA!!! Meille sanottiin vain se että laina-ajan lopussa pitää maksaa se kokonaan pois ja näinhän se onkin mutta ei MITÄÄN puhettakaan siitä, mitä tapahtuu jos sitä ei ehdi - ts. jos asuntoa ei ole ehtinyt myydä siihen päivään mennessä = saada rahoja. Tiedättekö millainen viivästyskorko moisella lainalla on? 7 % päivässä!!! Tiedättekö mitä se tarkoittaa 100 000 € lainalle? Sitä, että viivästyskorko on todellakin 7900 € / päivä, ja kahdessa viikossa viivästyskorko yksinään on toiset 100 000. Aivan järkyttävää toimintaa ja varsinkin Nordealta!!! Nyt meillä on uusi lainaneuvotteluaika sovittu ensi ma 11.4., vain neljä päivää ennen kuin laina erääntyy (15.4.). Eri virkailijat sanoneet eri asioita Nordeasta ja nyt viimeisin heistä sanoi että tällaisissa voi ottaa uuden bullet-lainan, jolla maksetaan pois edellinen, ja siinä sitten tulee sitä lisäaikaa. TODELLA TOIVON NYT ETTÄ NÄIN OIKEASTI ON EIKÄ SAADA PASKAYLLÄTYSTÄ MAANANTAINA ETTÄ AA EI VOI TEHDÄ MITÄÄN 3 ARKIPÄIVÄÄ AIKAA HANKKIA JOSTAIN 100 000 E KIITOS. Siis voi vittu....
- Anonyymi
Miten teille lopulta kävi? Antoikin Nordea uuden bullet lainan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten teille lopulta kävi? Antoikin Nordea uuden bullet lainan?
…itse samassa tilanteessa nyt.
- Anonyymi
Ei tuollaisissa asunnonvaihto-bulleteissa ole mitään ongelmaa, jos velallinen ei niitä itse aiheuta. Ja yleensä niitä ongelmia aiheutuu siitä, että oma vanha asunto arvostetaan arvokkaammaksi kuin mitä sen markkina-arvo todellisuudessa on.
Varsinkin laskevilla asuntojen hinnoilla on täysin mahdollista, että välittäjän "asetetaan pyyntihinta" 550 000€ saattaa suomeksi tarkoittaa sitä, että kaupat tehdään laskvilla markkinoilla 425 000€ hintaan. Silloin täytyy toivoa, että bullet on vain 350 000€ eikä 450 000€ tai vielä pahempaa, että bulletin ottaja todellakin olettaa saavansa vanhasta asunnosta vähintään 525 000€ kun välittäjä puhui pienestä tinkausvarasta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1351043- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774