Onko niin, että jotta narsistin kanssa tulisi toimeen, on ikään kuin mentävä siihen sairaaseen maailmaan, jatkeeksi. Unohdettava kaikki persoonalliset luonteenpiirteet?
Narsistin jatkeeksi
9
128
Vastaukset
- NimiErkki.
Ei, niin ei ole. Oma persoona kannattaa pitää ja olla oma itsensä lopputulos on kuitenkin sama. Jos lähtee jatkeeksi siinä kadottaa helposti itsensä ja lopulta huomaa, ettei tunne enää itseään.
Antaa narsistin olla narsisti ja jokaisen se mikä on, se on pelin henki. - d.i.c.e
Eei...
Paitsi silloin, kun narsku haluaa, että olet "käytettävissä..."
Persoonattomat ihmiset on tylsiä. Ei narsku sellaisiakaan jaksa katsella... Sitä nopeammin N:t tympääntyvät, mitä enempi heitä alkaa myötäilemään. Tarjottava jatkuvasti N:lle itsestään haastetta. Sitähän he rakastavat. Jos N osaa naru-keppi-porkkana-systeemin, on "uhrinkin" osattava tarjota sitä. Ärsytettävä viimeiseen asti. Lopulta piiri-pieni-pyörii-tilanne saattaa johtaa siihen, että alkuperäisestä "uhrista" tulee N:n kurmuuttaja. Nam. Mikäli siis haluaa leikkiä mukana. Saattaa käydä tietysti ajan saatossa hieman voimille.
*pohtii, olisiko ketusta itsestään kunnon kurmuuttajaksi?*- Pohiskelija
Varmasti, kun kettu laittaa pupunkorvat päähän ja menee leikkiin mukaan.
Siinä vaan kuluttaa itsensä henkisesti puhki ja kuplassa pää pyörii niin, ettei kohta itseään tunnista. Täytynee myös varoa, ettei ryhdy laulelemaan narskun kanssa samoja lauluja, joista ei olisi koskaan järkipäissään edes pitänyt.
Jos vielä päästää liian lähelle huomaamattaan, tuska on kaksinkertainen takkiin saadessaan. Pohiskelija kirjoitti:
Varmasti, kun kettu laittaa pupunkorvat päähän ja menee leikkiin mukaan.
Siinä vaan kuluttaa itsensä henkisesti puhki ja kuplassa pää pyörii niin, ettei kohta itseään tunnista. Täytynee myös varoa, ettei ryhdy laulelemaan narskun kanssa samoja lauluja, joista ei olisi koskaan järkipäissään edes pitänyt.
Jos vielä päästää liian lähelle huomaamattaan, tuska on kaksinkertainen takkiin saadessaan.Minä tiedän tämän. Uskomatonta, miten nopeasti se leikki viekin mukanaan. Kunnolla kun leikkii, ei sitä tarvitse edes aina pitkään leikkiä. Ja sekoaa siinä eikä taatusti enää ole sama ihminen mikä joskus on ollut. Mutta ei ole sama ihminen enää jälkeenpäinkään, koskaan.
- A
> Jos N osaa naru-keppi-porkkana-systeemin, on "uhrinkin" osattava tarjota sitä. Ärsytettävä viimeiseen asti. [...] Mikäli siis haluaa leikkiä mukana.
Minä en halua. Väkivallan suunta on merkityksetön. Se on silti aina väkivaltaa.No en minäkään halua. Mutta aina voi leikitellä erilaisilla vaihtoehdoilla. Etsimällä mielikuvituksellisesti niitä omia rajoja. Terveellistä itsetutkiskelua, -tuntemksen harjoittelua. Vastuu itsestä, miten niitä toteuttaa.
Narsisteja on erilaisia...on muokkari-narskuja, hajoita ja hallitse-narskuja, hyväksikäyttäjä-narskuja...jne..
Täysiverinen jalostunut narsku osaa kaikki mahdolliset kikat piinata toista.
Sitten on niitä jotka ajattelee pystyvänsä muuttamaan narskun.
Mutta kysymykseesi, eläminen narsistin kanssa takaa sen että menet hänen monimutkaiseen tunnemaailmaansa, halusit tai et. ;)- metall-leidi
En suosittele miksikään jatkeeksi menemistä, koska moinen ei hyvin pääty siinä kun itsensä kieltää niin omaehoisesti alistuu uhriksi ja kyyti on kylmää.
Moisessa myötäilemisessä ei ole mitään järkeä ja semmoinen ei ainakaan edesauta narskun kanssa toimeen tulemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282547- 1142126
- 1221829
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?991828Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.101574Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161421172Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891041Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu211032Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987