Miten saan pihavalot päälle sisältä?

haaveileva tipu

nyt ois tällänen ongelma. ajattelin parit pihavalot laittaa ja muuriin parit led-valot. joten miten saisin ne sisältä pois ja päälle. en halua vetää mitään jatkojohtoja pihan poikki johonkin pistorasiaan mistä sitten vedän töpseliä seinään ja pois joka ilta. vaan kaikki johdot oisi siististi näkymättömissä.
kuka tälläsen osaa tehä ja paljon maksaisi. onko mahollista näin jälkikäteen tehä

9

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgjhjh

      Johdot maahan, sähkö vaikkapa keskukselta, katkaisija sisälle, ehkäpä myös hämäräkytkin, vikavirtasuoja jos ei ole. Tarvikkeet 200€.... riippuen lamppujen "hienoudesta". Johtojen maahankaivuu ja läpiviennit olosuhteista ja matkoista riippuen 8h....

    • kyllä.

      "nyt ois tällänen ongelma."

      Mikä ongelma tämä on? Vaikuttaa enemmänkin perusasennukselta.

      "joten miten saisin ne sisältä pois ja päälle."

      Kytkimellä.

      "en halua vetää mitään jatkojohtoja pihan poikki johonkin pistorasiaan mistä sitten vedän töpseliä seinään ja pois joka ilta. "

      Jatkojohtoja saa käyttää vain tilapäisesti. Ei ole tarkoituksenmukaista vedellä jatkojohtoja valoille jotka on tarkoitus olla aina paikoillaan.

      "vaan kaikki johdot oisi siististi näkymättömissä."

      Maakaapeli kaivetaan maahan. Sieltä se ei näy. Sisältä tuleva syöttö ja kytkimelle menevä johto todennäköisesti on asennettava pintaan.

      "kuka tälläsen osaa tehä ja paljon maksaisi."

      Sähköasentaja osaa tuollaisen perusasennuksen tehdä.

      "onko mahollista näin jälkikäteen tehä"

      On aivan tavallista, että sähköasennuksia tehdään myös muihin kuin uudiskohteisiin.

    • haaveileva tipu

      kiitos vastauksista.
      tässä rakentamisessa on yleensäkkin kumma juttu. kysyy sitten keltä tahansa rakentajalta asiantuntijalta jotain niin saa niin ympäripyöreitä vastauksia ja sellasia vastauksia että niitä ei ymmärrä.
      miksi sähkö, rakentajat, asentajat ei selvästi selitä miten tehään ja miten? mikä siinä on niin vaikeeta.

      • ihan oikea sähkäri

        sähköalalla ei harrasteta kovinkaan paljon ton tyyppisiä kokonaistoimituksia, eli maakaapeleiden kaivutyöt tekee ihan muut urakoitsijat.. senpä takia sähkäri ei osaa sanoa hinnoista yhtään mitään, kun omaan keikkaan tommosissa tapauksissa kuuluu kaapelin pudottaminen valmiiseen ojaan (joka on vähintään 70 senttiä syvä) ja vähän täytön vahtimista, että tulee tarpeeks hienoa hiekkaa kaapelin ympärille ja vielä varoitusnauhakin muistettais laittaa (sille sopiva korko olis pistolapion ensimmäisen survasun ulottumattomissa, eli sanotaan 30-40 senttiä pinnasta).

        eli jos tosiaan olet niitä valoja vailla ja valmis tosta lystistä useita tonneja maksamaan, otat askelmitalla ojalle summittaisen mitan. eli sähkökeskuksen läheisyydestä ulkoseinältä lähdet tallaamaan kohti ensimmäistä valaisimen paikkaa ja sen saavuttaessas vaihdat suunnan kohti seuraavaa ja jatkat tätä viimeiselle valaisimen paikalle saakka. samalla voit mietiskellä miten kukkapenkit/kivetykset/asfaltoinnit/nurmikot/omenapuut/mitkälie jäävät reitille ja meneevät siten uusiksi ja taas nostaavat projektin hintaa jäävät todennäkösesti ainakin loppukesäks hirveen näköseks tai nostaavat taas loppusummaa, jos lähdet esimerkiks siirtonurmien kanssa kikkailemaan. ja se pelkkä kaapelioja on auetessaan ehkä reilun metrin levyinen, mutta tila johon maa-ainekset varastoidaan ojan viereen reitti missä kaivinkoneella liikuskellaan menee myös remonttiin.

        nyt kun tiedät suurinpiirtein mimmonen myllerrys pihalle on tulossa, otat pelipaikalta pari valokuvaa ja piirtelet paperille/valokuviin pientä suunnitelman poikasta esitettäväks ammattilaisille ja niiden pohjalta pyydät alustavat tarjoukset maansiirtoyrittäjältä ja sähköurakoitsijalta.

        vaihtoehtosesti halpahalleista saa muutamalla eurolla akku "aurinkopaneli" "valaisimia", jotka loppukesän pimenevinä iltoina muutaman minuutin tuikkii siellä pihan perällä. sisältä sammuttaminen ei niiden yhteydessä tulis pieneen mieleenkään, sammuu ne kuitenki liian aikaisin ;)


      • kyllä.

        Rakentamisessa on yleensäkin sellainen kumma juttu, että halutaan tarkkoja hintoja ja työvaiheiden tarkkoja kuvauksia perustuen täysin ympäripyöreisiin kysymyksiin, jotka eivät sisällä juuri mitään tietoa ja joiden perusteella on mahdotonta antaa muita kuin ympäripyöreitä vastauksia.

        Tässäkin tapauksessa haluat siis, että tiedoilla "parit pihavalot ja muuriin parit led-valot" sinulle kerrottaan yksityiskohtaisesti työvaihe työvaiheelta miten kuvailemasi homma tehdään, ja pitäisi kertoa vielä tarkka hintakin koko projektille.

        Pitäisi ymmärtää, että jos haluaa kunnon vastauksia, pitäisi esittää kunnon kysymyksiä.


    • ko8765

      Kauko-ohjaimella tuo onnistuu, mutta sähköä sinne lampuille on jotenkin saatava, jos et laita akkua ja siitä virrat. Akkua täytyy välillä ladata.

    • jekke vaan

      En tiedä minkälainen tilanne sinulla on, mutta itse laitoin ledivalaistuksen ulos 12 V järjestelmällä. Lamppuja on heti paljon - ledejä noin 450 kpl
      Siis kaivoin muovikaapeli maahan niin, ettei sillä ole vältöntä kolhiintumisvaaraa. Se missä se meni polun jms alta niin laitoin mustaan muoviputkeen.
      12V ledilamppuja saa hankittua jos vaikka minkälaisia. Osan tein itse vanhoista aurinkokennovalaisimista - osan tein kokonaan itse. Ja hyviä tuli, etten sanoisi hienoja.
      "Virtalähteeksi" laitoin akkulaturin, maksoi 20 - 30 €.
      Siinä se oli, hintaa ei juuri ollenkaan, hieman vaivaa ja akkulaturi toimii virtalähteenä, siinä on sulake ja akkulaturin pistorasian asensin kytkimen taakse.
      Kaikki toimii ja mikä parasta, ulkona sateessa, pakkasessa ja tuiskussa olevat valot ovat 12 voltin jänniteellä - siis turvallisia.

    • Ip 68

      niin yksi vaihtoehto on laittaa led valot joka paikkaan , ne voidaan kaapeloida vaikka paukkulangalla ja niitä eivät koske sähköturvallisuusmääräykset muuten kuin verkkolaitteen kohdalla.

    • nerokasta

      Jos on tarpeeksi pitkät kädet niin yltää oven raosta laittamaan valot palamaan, ei sitten tarvitse mennä ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1729
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      239
      1493
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1346
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1015
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      874
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      819
    Aihe