Eikö isokokoiset saisi meloa???

Herra 63 (cm)

Mikä p...ele siinä on, ettei isokoiselle löydy mistään melontakypärää? Saman pään kanssa kun menee moottoripyöräilykypärää ostamaan, niin lähes jokaisesta alan myymälästä löytyy hyllystä kypäriä valkattavasti asti. Eikö isokoinen siis saisi meloa? Melontaromppeet tulevat Suomeen kuitenkin suureksi osaksi Pohjois-Amerikasta, jossa käsittääkseni väestö on suht isokokoista. Olisiko vika siis lähinnä kotimaan liikkeiden hankintapolitiikassa, eli hankitaan myyntiin vaan muutamaa eniten myyvää kokoa! Onko tämä muka palvelua? Häh? Kysyn vaan! Olen käynyt sovittelemassa melontakypärät suurimmassa osassa Suomen "huippu???" liikkeistä, mutta yhtäkään sopivaa en ole vielä löytänyt.

3

247

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melokkitarrr

      Käyppä skeittikamoja myyvässä liikkeessä.
      Jos sieltä löytyisi.

      Ja itse aikanaan koskimelontaa aloitellessani meloin jääkiekkokypärällä.
      On hyvä,koska siinä on kasvosuojakin.

    • Herra 63 (cm)

      Nykyisissä kiekkokypärissä leukaremmin kiinnitys on pääsääntöisesti muovinepparilla, eli suojaavat suht hyvin siinä ensimmäisessä kolauksessa (=vrt jäällä kaatuminen), mutta jos menet koskea alavirtaan kölipuoli ylöspäin käästyneenä, niin jo toisessa tällissä iskun ottaa vastaa todennäköisesti paljas pääsi.

    • melokkiiii1

      Itse aikanaan aloittelin melontaharrastusta niin ekat koskikurssit kävin jääkiekkokypärällä kun ei ollut muutakaan.
      Seuraava kypärä oli samanlaainen joita skeittaajat käyttävät.
      Mulla tosin ongelma oli toisen suuntaan; Liian pieni pää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1617
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      148
      1244
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      899
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      846
    5. 54
      741
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      715
    8. Haluatko enää mitään?

      😜
      Ikävä
      87
      647
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      608
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe