mitä näkee sikiöseulonnasta?

Mulla oli se rv 14 6 kun oli myös ultra. Niskaturvotusta ei onneks ole, mut tuleeko se sitten myöhemmin vai ei ollenkaan?
4374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tehtiinkö veriseerumiseulaa? Muistaakseni se tulisi tosin tehdä paljon aiemmin jo, vkoilla 11-12...

Niskaturvotusta tuskin enää tulee. Kuitenkin se, ettei turvotusta ole, ei tarkoita, että sikiöllä ei sairautta ole. Valitettavasi downia on todettu, vaikka niskaturvotusta ei ollutkaan. Tämä kuitenki harvinaisempaa.

Mulla niskaturvotusta ei ollut mitään, mutta veriseerumiseula hälytti silti riskiä.

Ultralla nähdään rakenteellisia vikoja, tosin osa ilmenee v asta myöhemmin. Niskapoimuturvotus voi tarkoittaa downia, mutta muuta se ei kerro.

Äänestä

Mikä seula sulla oli noilla viikoilla? Kaksoisveriseula, jota yleensä ei tehdä...? Myöhästyitkö jostain syystä normaalista yhdistelmäseulasta?

Jos seulassa ei näkynyt erityistä riskiä kromosomipoikkeamaan, se tarkoittaa, että teidän kohdalla kromosomipoikkeaman riski on (jonkin verran, tuloksesta riippuen) keskimääräistä pienempi, ja that's it. Muuta se ei lupaa. Kaikkia poikkeamia ei löydetä seuloissa lainkaan, ja tuo kaksoisveriseula on tavallisista seulonnoista (alkuraskauden yhdistelmäseula, kaksoisveriseula ja rakenneultraääni) se epäluotettavin. Mutta seuloja tai ei, todennäköisyys lapseen jolla ei ole kromosomipoikkeamaa on paaaaaljon suurempi kuin todennäköisyys lapseen jolla ei ole kromosomipoikkeamaa.

Äänestä

Näkyykö niskaturvotus enää viikoilla 14-16? :/

Äänestä

"Niskaturvotuksen laajuutta voidaan käyttää trisomioiden riskiä arvioivana seulontatutkimuksena
raskausviikoilla 10-13, ennen kuin sikiön imunestekierto on
kehittynyt.
Varhainen seerumiseulonta tehdään raskausviikoilla 8-11 (täydet viikot) mittaamalla
äidin verestä erotetusta seerumista raskauteen liittyvä valkuaisaine
(PAPP-A) ja raskaushormoni (vapaa ß-hCG). Sikiön 21-trisomiassa ß-hCG-taso
on korkea ja PAPP-A-taso matala verrattuna normaaliin raskauteen (50, 51),
mutta ero 21-trisomia- ja normaalin raskauden välillä pienenee raskauden
edetessä. PAPP-A-määrityksen herkkyys vähenee jo raskausviikoilla 12 ja 13,
minkä jälkeen sen mittaamisesta ei ole enää seulonnassa hyötyä. Varhainen
seerumin seulontatutkimus on luotettavin, kun verinäyte otetaan raskauden
kestettyä vähintään 8 viikkoa, mutta ei pidempään kuin 11 viikkoa."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä kaikkea? kirjoitti:

Mulla oli se rv 14 6 kun oli myös ultra. Niskaturvotusta ei onneks ole, mut tuleeko se sitten myöhemmin vai ei ollenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu