kun kirjoittelette peruSuomalaisista ilkeyksiä. Uskallatteko ?????
Kertokaa mitä puoluetta kannatatte
9
86
Vastaukset
- Julkilausuma
Olen syntynyt vuonna 1957 ja SDP:n kannattaja, koska arvostan isiemme työtä tämän maan hyväksi.
SDP:n Väinö Tanner teki vuoden 1918 jälkeen pesäeron kommunisteihin. Maltillista työväenliikettä saamme kiittää siitä, että maassa on demokratia ja tavallisilla työtätekevillä inhimilliset olot.
Talvi- ja jatkosodassa tavallinen suomalainen työmies antoi etulinjan montuissa raskaimman uhrin Suomen hyväksi. Sotien jälkeen N-liiton vihaama SDP:n Tanner joutui sotasyyllisenä vankilaan, mutta puolue jatkoi taistelua kommunisteja vastaan ja esti maamme luisumasta samanlaiseen asemaan kuin esim. Romania tai Puola. Olen lukenut Paasikiven päiväkirjat ja hän toteaa usein, että Suomessa täytyy aina olla vahva sosialidemokraattinen puolue, koska se estää ääriainesten valtaanpääsyn.
SDP on tehnyt paljon huonojakin ratkaisuja historiansa aikana, mutta se on kuitenkin aina ollut yhteistyökykyinen puolue joka suuntaan ja osallistunut maan rakentamiseen. Se on aina niin sanotusti pelannut niillä korteilla jotka kulloinkin on kädessä ollut.
Maltillista ja rauhanomaista työtä suomalaisten hyväksi arvostaen annoin ääneni SDP:lle myös vuonna 2011.- +++++
No on se hyvä että sentään joku uskaltaa sanoa mitä kannattaa - palstalla on näitä muutamia vakio persuhaukkujia,jotka siis eivät uskalla kertoa mikä on puoluekanta.
Tosin joissakin kirjoituksissa käy ilmi,että kysessä on hurri tai äärivasemmiston edustaja. Suosikkipuolueitani ovat Vihreät, SDP ja Vasemmistoliitto. Olen joskus äänestänyt myös Kokoomuksen ja RKP:n ehdokkaita. Eduskunnassa on kolme käsittämätöntä puoluetta, joita en ikinä äänestäisi: Perussuomalaiset, Maalaisliitto (eli ns. Keskusta) ja kristiliset. Toisaalta on hauska seurata noiden kolmen puolueen kansanedustajien tekemisiä, sillä tahaton huumori en valtavan hauskaa!
- PERUSPERSU
+++++ kirjoitti:
No on se hyvä että sentään joku uskaltaa sanoa mitä kannattaa - palstalla on näitä muutamia vakio persuhaukkujia,jotka siis eivät uskalla kertoa mikä on puoluekanta.
Tosin joissakin kirjoituksissa käy ilmi,että kysessä on hurri tai äärivasemmiston edustaja.SUURIN OSA NÄISTÄKIRJOITTAJISTA ON NUORIA RÄKÄNOKKIA TAI ALKOHOLISOITUNEITA LUUSEREITA JOILLA EI OLE MUUTA TEKEMISTÄ
- PERUSPERSU
JEP TANNER OLI RYHDIKÄS MIES
- Perus-suomalainen
Kiitos julkilausuma rehtiydestä . Olin itsekkin SDP läinen mutta tuo Lipponen oli vähän sitä sun tätä eli en luottanu enää.
Nyt persut ajaa sitä mielipidettä joka oli ennen EU äänestystä eli en kannatanu EU ta.
Lievempi veersio EU sat olisi riittäny.
- ei soiniWätys!
-Siis nuolet 24/7 Isä-Timon persettä. Mitä kehumista siinä on?
- KTP.
KTP
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843648Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141194- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979