Paras sprii keittimeen

Olen kokeillut eri merkkejä, ja huomannut eroja mutta en rehellisesti sanoen muista, mikä sprii nokeaa vähiten? Mielipiteitä.

Veden lisääminen vähentää joidenkin nokeamista hiukan, mutta laskee ennestään huonoja tehoja.
53870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

parasta. jos tulee krapula kesken kaiken niin hätävara. Voi sitten olla ettei sitä oikein viitti polttaa. Ja ongelma onkin sitten jäljellä että millä sen korvais.

Äänestä

Marinol on se perinteinen spriikeitinten liemi, jota itsekin olen käyttänyt kun sitä on helposti saatavilla. En ole huomannut että se ainakaan minun keittimessäni nokeaisi, keitin on sellaista mallia jossa sprii höyrystyy putkessa ja palaa "kaasumaisella" liekillä.

Muista polttoaineista tiedän vain kuulopuheita. Sinolia ei ainakaan kannata käyttää, nokeaa ja haisee. Jotkut kehuvat Nesteen omaa spriikeitinpolttoainetta, mutta sitä en ole onnistunut ainakaan Turusta löytämään edes Nesteen omilta asemilta. Liekö moisen valmistus lopetettu?

Biltema näyttää myös myyvän vastaavaa lientä ja aika edulliseen hintaan. Kokemuksia?

Äänestä
  • Origon liedessä Bilteman aine pelaa ainakin yhtä hyvin kuin marinoli ja on paljon edullisempaa.

    Molemmat nokeavat aika paljon. Johtuukohan nokeaminen joistakin lisäaineista?, mielestäni puhdas alkoholi palaa puhtaasti.

    Äänestä

  • Emäntä kirjoitti:

    Origon liedessä Bilteman aine pelaa ainakin yhtä hyvin kuin marinoli ja on paljon edullisempaa.

    Molemmat nokeavat aika paljon. Johtuukohan nokeaminen joistakin lisäaineista?, mielestäni puhdas alkoholi palaa puhtaasti.

    Tuohon nokeamiseen on olemassa vanha
    konsti, eli hiukkasen vettä sekaan ja
    nokeaminen vähenee. Oletteko kokeillut
    tätä ikivanhaa konstia näihin veneliesiin
    ja keittimiin. Pitäisi tepsiä.

    Äänestä

  • nokinenä kirjoitti:

    Tuohon nokeamiseen on olemassa vanha
    konsti, eli hiukkasen vettä sekaan ja
    nokeaminen vähenee. Oletteko kokeillut
    tätä ikivanhaa konstia näihin veneliesiin
    ja keittimiin. Pitäisi tepsiä.

    reilut kymmenen vuotta sinolin/marinolin kanssa pelanneena en havainnut mitään eroa nokeamisen suhteen sillä onko polttonesteen seassa vettä tai ei. Keitin oli sellainen origon standardikeitin.

    Nokeamisesta pääsee eroon vaihtamalla kaasuun, systeemi tuli kaikenkaikkiaan maksamaan 2-liekkisellä liedellä 250 euroa. Kaasua kuluu 5 kg vuodessa, kun marinolia meni kesässä noin 20 litraa. Kaasupullon vaihto maksaa noin 20 euroa, joten siitä voikin laskeskella kuinka nopeasti kaasuliesi "maksaa itse itsensä".

    Muita etuja on tietysti se ettei keitellessä silmiä kirvele eikä seinistä irtoa mustaa nokea rätillä pyyhittäessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haddock kirjoitti:

Olen kokeillut eri merkkejä, ja huomannut eroja mutta en rehellisesti sanoen muista, mikä sprii nokeaa vähiten? Mielipiteitä.

Veden lisääminen vähentää joidenkin nokeamista hiukan, mutta laskee ennestään huonoja tehoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu