Hengitys rohisee

rohina

Kävin lääkärissä viikko sitte, epäili mykoplasman aiheuttamaa keuhkoputkentulehdusta.Sain kuurin, ja olen viikon sitä syönytkin, nyt on vielä jokunen päivä jälellä.

Minulla siis edelleen yskä ja hengitys rohisee paljonkin. Ja tahtoisin tietää, onko hengityksen rohina normaalia mykon aiheuttamassa keuhkoputkentulehdukessa? Tulisiko minun hakeutua lääkäriin uudelleen, ja pyytää mahollisesti uusi ja eri kuuri (jos ei vaikka tehoakkaan?) tai pyytää keuhkokuvat (joita ei ole edes otettu, voiko olla kuumeeton keuhkokuume?).

Astmaa ei meiän suvussa ole, ja minulla ollut jo kuukauden yskä. Sairastin siis kuukausi sitten flunssan, ja siitä saakka ollut oireita.

Mikä aiheuttaa hengityksen rohinaa ja ONKO SE NORMAALIA?

2

4316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homeallergikko

      Minulla todettiin keuhkoputken tulehdus, mutta se ei hävinnyt antibioteilla.
      totesivat keuhkoklamydian ja keuhkokuumeen.
      sain 3pv:n hurjan kuurin ja sillä lähti!

      Kuulemma jotkut antibiootit ei edes auta putkentulehdukseen, joten kannattaa pyytää nopea ja tehokas kuuri.

      Minulla tauti kesti 1kk ja tuli vähäks aikaa uudelleenkin, osalta sanoisin syyksi hometalon ja kovan pakkasen mikä oli talvella.

    • anon123456

      Itselläni rupesi henki rohimesaan ja samantien rupesi veriyskä/oksentelu, ja olin 2kk sairaalahoidossa , todettiin keuhkokuume. Keuhkoissa on suonen-laajentuma oikealla puolella..en vielä hoidostoa tiedä :S8

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      326
      9101
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5638
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      333
      5160
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      73
      3602
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3042
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      60
      2426
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2382
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2308
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2276
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2173
    Aihe