Neljä lasta on hukkunut viikon sisällä Suomessa! Mitä se kertookaan nykyajan vanhemmista? Se kertoo yksinomaan siitä, että ei haluta valvoa omaa lastaan milloinkaan! Oma aika on tärkeämpää nykyajan vanhemmille, eikä näy aikaa riittävän omille lapsilleen!
Terassilla istumiseen näillä vanhemmilla kyllä aikaa riittää. On toisaalta surkuhupaisaa, että sitten itketään ja valitetaan miten onkaan käynyt "minulle" kun lapsi on jo pitkällä reissulla!
Välinpitämättömyys omia lapsia kohtaa näkyy lisääntyvän vanhempien oman edun tavoittelun lisääntyessä.
Terassilla istumiseen näillä vanhemmilla kyllä aikaa riittää. On toisaalta surkuhupaisaa, että sitten itketään ja valitetaan miten onkaan käynyt "minulle" kun lapsi on jo pitkällä reissulla!
Välinpitämättömyys omia lapsia kohtaa näkyy lisääntyvän vanhempien oman edun tavoittelun lisääntyessä.
Vastaukset 30
Vanhimmat
olet täysin oikeassa, tosin riippuu hieman lapsen iästä, kuinka kauan häntä voi vahtia! pieniä lapsia ei saa päästää silmistä, se on selvä se.
Älä viitsi kirjoittaa, kun olet noin totaalisen pihalla kerrassaan kaikesta. Hyvähän se on puhua kun ei ole omia lapsia enää kotona tai laisinkaan tai jos on saanut elää siinä vanhassa hyvässä suomessa, joka oli ennen paska EU:ta...
Ennen oli tosiaan kaikki paremmin, se on ainoa mikä on totta, mutta se vika ei aina ole vanhemmissa, se voi olla myös yhteiskunnassa. Kannattaa kokeilla itse sitä vanhempana olemista nyky-yhteiskunnassa, ennen kuin kirjoittaa tänne mitään.
Koko ajan nousee hinnat, asuminen on kalliimpaa, lämmittäminen on kalliimpaa, sähkö on kalliimpaa, ruoka on kalliimpaa. Palkat sen sijaan eivät nouse. Siksi nykyajan paskayhteiskunnassa vanhempien pitää olla jatkuvasti töissä, monien kolmivuorossa, viikot ja viikonloput, jos mielii tulla toimeen omillaan ilman sosiaalitukia. Silti tämä suomen paskavaltio vie kaiken ja jakaa nekin rahat ilmaiseksi ulkomaille. Ja nimenomaan lapset kärsivät tästä kaikista eniten. Vanhemmilla ei ole tarpeeksi aikaa. Välinpitämättömyys suomen omia kansalaisia kohtaan näkyy lisääntyvänä suomalaisten lasten kärsimyksenä. Ennen kaikkea. Ja myös osa vanhemmista kärsii, koska ei saa olla lastensa kanssa.
Terveisiä vaan teikäläisen tyyppisiin "kaikkitietäviin", silti täysin pihalla oleviin idiootteihin täysin vittuuntuneelta perheenisältä, joka rakastaa niitä harvoja yhteisiä hetkiä lastensa kanssa, joita tämä paska yhteiskunta silloin tällöin antaa. Eivät kuitenkaan satu yksiin lasten omien vapaiden kanssa yleensä. Terassille ei tulisi kyllä mieleenkään mennä, kaikki se vähä vapaa-aika mitä edes on täytyy viettää laatuaikaa perheen kanssa! Kaikki muu aika kun menee työn ja stressin merkeissä, jotta saataisiin rahaa kaikille muille paitsi meille.
Pääasia että portugali ja muut paskamaat saavat rahansa, toissijaista se on miten paljon aikaa otetaan pois suomalaisilta lapsilta, se ei kiinnosta kerrassaan ketään. Äänestäkää vaan jatkossakin kokoomusta, niin saadaan tätä samaa paskaa lisää ja lapsille enemmän kärsimystä!
Eikä tarvitse vastata, kun kerran ymmärryksesi taso on noin matala.
Niin totta joka sana!
Itse yrittäjänä voin allekirjoittaa kaiken mitä olet todennut. Nyky-yhteiskunta ei jätä vanhemmille enää tarpeeksi aikaa lapsille. Töitä on liikaa ja rahat menee muualle eikä suomalaisen lapsiperheen hyväksi.
Jätä nämä eläkeläiset palstajumalat omaan arvoonsa, he eivät ole nähneet sitä arkea mitä tämän päivän vanhemmat elävät. Yleensä tuon tyypin ihmisillä on omat asiat ihan retuperällä ja omaa epäonnistumista yritetään purkaa pätemällä asioissa joista ei itse tiedetä mitään.
Mutta älkää tehkö sitten lapsia jos heistä huolehtiminen on niin vaikeaa kuin ylläoleva isi kertoo...Kyllä Suomessa on eletty paljon vaikeampia aikoja, ilman vapaapäiviä ja mukavuuksia, ei ole monta kymmentä vuotta kun lauantaikin oli työpäivä, ja palkat ei läheskään sillä tasolla kuin nykyisin....Puhumattakaan lapsilisitä , asumistuista ym. etuuksista. Ei ollut pitkiä äitiyslomia, isyysvapaista ja hoitovapaista saati hoitopaikoista puhumattakaan!!Kyllä nykysuomessa on hyvä hoitaa lapsia, yhteiskunta tulee kyllä paljon vastaan. Mutta nähtävästi nykyvanhempien lapsetkin täytyisi jonkun toisen hoitaa että isi ja äiti jaksaa pämpätä!!
> ei ole monta kymmentä vuotta kun lauantaikin oli työpäivä
Hih... onkos se sitten muka ollut vapaapäivä nykyäänkään monille, kuten ei ole myöskään sunnuntai enää nykyään... Ei sitä ennen vanhaan olleet kaupat auki sunnuntaisinkin, tai tyyliin 24h kuten nykyään alkaa monessa paikkaa olla. Ei tullu mieleen että joku on töissä jos kauppa on auki?
Älä hei viitsi kirjoittaa tollasta paskaa, kun olet näköjään täysin pihalla koko asiasta, mistä kirjoitat. Hyvähän se on jonkun eläkeläisen täällä retostella, kun ei ole mitään käsitystä tästä nykyajan työelämästä. Kyllä ennen oli kaikki paremmin kuin nykyään, kun ei ollut EU:ta rasitteena.
Tuskin sinulla on sitä paitsi edes lapsia koskaan olleetkaan. Tekstisi kaltaista paskaa suoltavat juuri ne, jotka eivät ole koskaan olleetkaan lapsien kanssa tekemisissä. Ovat itse muka niin täydellisiä kuin olla ja voi, vaikka totuus on ihan toinen.
Do jong! Ei tarvitse ihmetellä mistä PerSusmi pursuaa. Ei voi kuin ihmetellä, mistä tuollainen kirjoittelu kertoo. Onkohan Bemarin osamaksu jäljessä tai Thaimaan matkasta tullut etumaksu.
Ei siellä kaupassa yksi myyjä kokoajan ole. Eikä,...... no antaa olla. Mennään vetään lähiöön pää täyteen. Tullaan yöllä jytky housussa kotiin.
Itsekin olen vuorotyössä, jossa teen monesti viikonloppuja, mutta vastaavasti on sitten viikolla vapaata. Eli normaali viisi päivää työtä ja kaksi vapaata kuten joka alalla , toisin kuin vielä 60-luvulla, jolloin tehtiin kuusi päiväistä työviikkoa, toisin kuin nyt. Sekä työpäivät oli pitempiä,ja lapset tuli hoidettua ja valvottua, toisin kuin nykyvanhemmilta. ja kyllä todella,SYY ON AINA VANHEMMISSA. MIKÄÄN EI SAISI OLLA VANHEMMILLE TÄRKEÄPÄÄ KUIN LASTEN HYVINVOINTI.mUTTA NYKYVANHEMMISTA EI KAIKISTA TÄHÄN OLE.SE KOIRA ÄLÄHTÄÄ JOHON KALIKKA KALAHTAA...
Ja siinä varmasti olemme yhtä mieltä että vastuu lapsista kuuluu aina vanhemmille!Kovin on kaukaa haettua hakea syyllistä Portugalista asti, jos aikaa ei lasten valvomiseen jää...hih-hih vai mitä....
Hei kaikki "vastuu vanhemmille" -kirjoittajat. Olkaa hyvä ja ÄLKÄÄ tehkö lapsia, sillä tyhmyytenne on periytyvää! Yhteiskunnalta säästyy moni vaiva, kun tähän maahan ei tehdä enempää yhtä tyhmiä lapsia kuin mitä itse olette.
P.S. Hankkikaa aivot...
vOI KUN MEILLÄ ON LAPSET JOA AIKAA SITTEN TEHTY, ETTÄ HIEMAN MYÖHÄÄN OHJEESI NYT TULEVAT.AIKUISET,AKATEEMISET LAPSET JA LASTENLAPSETKIN JO ISOJA..ON VALVOTTU OMAMME AIKANAAN!
> VOI KUN MEILLÄ ON LAPSET JOA AIKAA SITTEN TEHTY
Aivan niin, pihalla kuin lumiukki. Lapset tehty siihen vanhaan hyvään aikaan, kun kaikki oli vielä helpompaa ja tämä maailma oli normaalimpi kuin nyt EU-aikaan. Joten älä viitsi kirjoittaa enää riviäkään, koska et edes tiedä mitä nykyelämä lapsiperheissä on.
> AKATEEMISET LAPSET
Sorry vaan mutta enpä jaksa uskoa. Jos itse olet vielä sillä älykkyystasolla ettet edes osaa kirjoittaa ISOJA ja pieniä kirjaimia käyttäen vaan kaikki teksti on sekavaa ISOLLA kirjoitettua pötköä, niin ei sinulla voi olla akateemisia lapsia. Tyhmyys ja älykkyys ovat varsin periytyviä asioita.
aivan samantekevää mitä sinunkaltaisesi uskoo. Kylläpä tuntuu kateeksesi käyvän. Olempa vaan osannut omani kasvattaa , jos ymmärrät mitä akateeminen tarkoittaa, jollainen satun vielä kaiken lisäksi itsekin olemaan.....hih-hih vaan sinulle. MUTTA MILLAISIAHAN SINUN LAPSISTASI TULEE, VARMAAN OLET SENTÄÄN ITSE SAANUT PERUSKOULUN SUORITETTUA LOPPUUN, JUURI MUUTA EI KIRJOITUKSESI VAKUUTA.
Nuorissa on varmasti hyviäkin vanhempia, jotka huoltavat lapsensa hyvin. Mutta ikävä kyllä esim. lasten huostaanotto tilastot kyllä kertovat omaa kieltään , ja varsinkin täällä Pohjois-Savon alueella huostaanotot lisääntyvät koko ajan. N e kertovat kyllä nykyvanhempien tasosta. Omat narsistiset tavoitteet menevät liian monella lasten ohitse.kertosiko joku minua viisaampi vanhempi täällä heitä tuntuu olevan, että mitkä ovat ne syyt jotka estävät vanhempia valvomasta lapsiaan, eräs täällä jo mainitsikin hänen mielestään yksi syy on Portugalin velat....entä mitä muita syitä löytyy...?
> Omat narsistiset tavoitteet menevät liian monella lasten ohitse
Väännetäänpä siis rautalankaa, kun nämä asiat näkyvät olevan sen luokan rakettitiedettä, että tämä menee useimmilta yli ja korkealta:
Kas tässäpä tulee meidän narsistiset tavoitteet:
- Perheellä on ihan normaali turvallinen peruskoti
- Kotiin tulee sähköt ja siellä on valot, ruokaa voi laittaa liedellä tai mikrossa
- Kotia lämmitetään talvella, siten että on 20 astetta sisällä
- Perheellä on lämmintä ruokaa edes kerran päivässä ja aamu/iltapalat
- Lapsilla on päälle sopivat vaatteet eri vuodenajoille, ei tarvitse olla uusia
- Perhe voi syödä myös aamu- ja iltapalat
- Käydään saunassa kerran pari viikossa
- Perheellä on yksi auto asioiden hoitamista ja töissä käyntiä varten
- Kouluikäisillä lapsilla on omat polkupyörät koulussa käyntiä varten
- Talossa on ainakin yksi tietokone ja internet-yhteys
- Lapsilla on kännykät, jotta saa apua jos tulee jokin hätä
Tarkennuksia näihin narsistisiin tavoitteisiin: koti on yli 50 vuotta vanha ja olisi kipeästi remontin tarpeessa. Ruokaa saadaan pääosin joka päivä, lapset onneksi syövät koulussa. Auto on yli 15 vuotta vanha. Ulkomailla meistä ei ole kukaan koskaan edes käynytkään, kaikki lomailu tapahtuu kotimaassa halvimman mukaan. Omat vaatteet ovat keskimäärin 5 vuotta vanhoja, useimmat kirpputoreilta ostettuja. Myös lapsille ostetaan vaatteet pääosin kirpputorilta. Alkoholia on käytetty viimeksi neljä vuotta sitten sukulaisen juhlissa, jossa oli tarjoilu (ei siis ostettu itse). Lapset olivat tuolloin sukulaisen luona hoidossa. Lapset eivät ole koskaan nähneet vanhempiaan humalassa.
Käsittääkseni ihan normaalia turvallista peruselämää, mutta ongelma on vaan siinä ettei rahat enää meinaa riittää edes tähänkään. Pelkästään energiakustannukset mm. talon sähkö ja lämmitys maksavat nykyään ihan helvetisti. Kun talo ostettiin 15 vuotta sitten, jäi käyttörahaa joka kuukausi lainojen lyhennyksistä huolimatta yli todella reilusti. Nykyään sitä ei jää lainkaan ja välillä joutuu elämään lähes velaksi. Syömisistä, vaatteista yms. on tingittävä koko ajan.
Kumpikin käy töissä, mutta vuorotyö on rankkaa ja vie voimat. Toinen taas joutuu käymään töissä kokonaan toisella paikkakunnalla. Arkipäivät venyvät jopa 12-tuntisiksi.
Kuka tästä kaikesta kärsii? Lapset! Kuka tästä kaikesta hyötyy: köyhät EU-maat, jotka imevät viimeisetkin rahamme.
Että tässä hieman sitä tämän päivän todellisuutta niille, jotka näyttävät olevan aivan totaalisen pihalla siitä, mitä se nykyelämä on. Ennen EU:ta oli kaikki paljon paremmin, töitä oli täällä varkaudessa hyvin ja työpäivä oli normaalin mittainen. Lapsille jäi hyvin aikaa ja energiaa työpäivän jälkeen. Nykyään taas ihmiset yritetään tappaa työllä.
Hyvähän se on eläkkeellä olevan retostella, joka on saanut kasvattaa lapsensa silloin kun suomi oli vielä normaali, ihmisillä oli töitä ja vapaa-aikaa. Hieman toista se on nykyään.
Koittakaa ensin itse ja jauhakaa sitä paskaa vasta sitten.
aivan normiasioita jokaisella. ei noiden asioiden hankkiminen ja ylläpitäminen varsinkaan kahden työssäkäyvän tuloilla pitäisi olla vaikeaa....Nuohan ovat aivan perusasioita.mutta.ellei hallitse rahankäyttöään turha täällä maukua..onhan lapsille hoitopaikat taattu, joten ei valvomisen pitäisi tuottaa ongelmaa....voi-voi, niin mekinaikoinaan.kuusipäiväinen työviikko, molemmat töissä, ja illat rakennettiin omakotitaloa. siihen päälle lastenhoito, ei ollut oikein hoitopaikkojakaan. myöhemmin kesämökit. kyllä tiedetään.eikä ollut avustuksia, ei lapsilisiä eikä pitkiä hoitovapaita.vaan oltiin nuoria ja jaksettiin. mites muuten noin älykkääksi itseään mainostava, kaikentietävä, omasta kapeasta näköulmastaan asioita katsova henkilö kolmivuorotyötä muuten tekee...Meillä akateemisilla kun on normi päivätyö yleensä....
Ulkopuolisena "keskustelijana" täytyy sanoa että ompa törkeää teksti ä perheenisältä.....!Mitä sinulle ovat eläkeläiset tehneet pahaa että heitä täällä solvaat ja kiellät kirjoittamasta. Sinäkö se paremmin tiedät heidän elämänsä ja työmäärät?Hehän juuri rakensivat hyvinvointi Suomen....Kyllä he enemmän ovat työtä tehneet kuin sinä, ja todellakin aikana jona ei ollut mukavuuksia, kodinkoneita, eikä edes vlmis vaippoja.....Et kyllä yhtään tiedä mitä puhut , jos noihin aikoihin haikailet...Ei ollut edes joka kunnassa lääkäriä, ilmaisita terveyspalveluista puhumattakaan. Koulutuskin maksoi. Oli erikseen keskikoulut varakkaamille, ja kansalaiskoulu sitten ilmainen, köyhemmille....Vieläkö joku pösilö kaipaa noita aikoja ja kadehtii meitä jotka olemme nuo ajat eläneet!!!On kielenkäyttösi muuten niin ala-arvoista etten millään usko että olet kouluja käynyt......HUH-HUH, kaikkea.
JA MITÄ TULEE TUOHON ETTEI KOULUTTAMATTOMILLAKAAN VANHEMMILLA VOISI OLLA AKATEEMISIA LAPSIA, NIIN SIINÄ EREHDYT, JA VARSIN ITSEKIN SEN TIEDÄT.EI KAIKILLA TUON AJAN VANHEMILLA OLLUT KOULUNKÄYNTI MAHDOLLISUUKSIA, MUTTA PIENISTÄ TULOISTA LAPSET KOULUTETTIIN.ITSE OLIN SIIVOOJA JA MIEHENI KAIVOSMIES, JA MOLEMMAT TYTTÄREMME OVAT AKATEEMISIA, TOIMIVAT OPETTAJINA.ETTÄ SE SIITÄ.
JA YHTÄ PALJON SE SÄHKÖ MUUTEN MAKSAA MEILLEKIN ELÄKELÄISILLE!
Hei!
Jätin tekstisi lukematta, KOSKA SIELLÄ LUKEE EDELLEEN TEKSTIÄ ISOLLA. Kirjoita tekstisi uudelleen, siten että siinä on kieliasu oikein, katsotaan sitten uudelleen.
HYVÄ ETTÄ OSAAT SENTÄÄN HÄVETÄ.AIKUINEN UKKO, JA TUOLLAISTA PASKAA SUOLTAA. ET YMMÄRRÄ MITÄÄN ELÄMÄSTÄ JA TUSKIN MUUSTAKAAN. ÄLYKKYYTESI ON MYÖSKIN SITÄ LUOKKAA ETTEN RUPEA ENÄÄ SELKOKIELELLÄ KIRJOITTAMAAN.MENEPÄ VIELÄ ILTAKOULUUN, NIIN MAAILMASI AVARTUU, JA OPPINETKIN JOTAIN.- TYHMÄLLE EI TOISTETA...
> mutta.ellei hallitse rahankäyttöään turha täällä maukua
Ongelmahan ei ole rahankäyttö, vaan se että esimerkiksi lämmitysenergia on kallistunut pelkästään kymmenen vuoden sisällä noin 400%. Palkat eivät kohoa samassa suhteessa, eikä varsinkaan tiettyä työtä ei täällä varkaudessa edes ole. Työmatkan kulkemiseen menee 600-700 euroa kuukaudessa plus auton muut huoltokulut. Julkisilla ei onnistu. Tätäkään ongelmaa ei aiemmin ollut, ennen kuin EU ajoi täkäläiset haarakonttorit kannattamattomiksi ja polttoaineen hinta kohosi taivaisiin.
Mutta luetun ymmärrys on sinulla heikko. Et voi olla akateemista tasoa. Nimittäin jos edellisestä tekstistä ei kykene tekemään sellaista johtopäätöstä että rahaa ei vaan yksinkertaisesti jää yli eikä kulutukseen voi enää vaikuttaa, niin kovin on heikkoa toiminta pään sisällä. Perusongelma on siinä että välttämättömät elinkustannukset ovat nousseet liian suuriksi.
Mutta näistä on toki ihan turhaa puhua jos toinen osapuoli on joku nyt kohta eläkeiässä oleva, joka on saanut kaiken paljon helpommalla kuin kukaan nykymaailmassa, koska ei ollut EU:ta rasitteena. Eikä sitä voikaan kukaan muu ymmärtää kuin sellainen joka elää lasten kanssa tätä päivää ja yrittää hankkia perheelle normaalia hyvinvointia töitä tekemällä täällä varkauden seudulla tai kulkemalla lähikuntiin.
> mites muuten noin älykkääksi itseään mainostava, kaikentietävä
> omasta kapeasta näköulmastaan asioita katsova henkilö
> kolmivuorotyötä muuten tekee
Edelleen peräänkuuluttaisin sitä "akateemista" (hah) luetun ymmärrystä. Missä kohtaa tekstissäni sanottiin, että käyn kolmivuorotyössä?
Ei minua mikään muu harmita kuin tällainen ylitsepursuava joidenkin ihmisten tyhmyys. Kirjoitetaan asioista joista ei tiedetä mitään kun ovat niin kovin toisiksi muuttuneet sitten EU:n. Ja tietysti eniten kaikessa harmittaa se, kun ei saa olla lasten kanssa niin paljon kuin haluaisi.
EN VIITSI SEPUSTUKIASI LUKEA, KOSKA TILANTEESI EI KIINNOSTA TIPPAKAAN, ITSEPÄHÄN OLET SOPPASI KEITTÄNYT.HUOLTANET PERHEESI NIINKUIN PARHAAKSI TAIDAT.NIINHÄN ME MUUTKIN OLEMME TEHNEET, JA TEEMME EDELLEEN.MUTTA YKSI NEUVO YLITSE MUIDEN-HAKEUDU HOITOON MAHDOLLIMMAN PIAN...MITÄ ILMEISIMMIN OLET PSYYKKISEN TUEN TARPEESSA.
Aika lapsellista tekstiä, oletettavasti aikuiselta mieheltä, kun kertoo perhettäkin olevan...huh-huh....Eläkeläisten syytäkös se onkin että sähkön hinta, sekä hinnat yleensäkin on nousseet.Huomaa ettei arvosta muita kuin itseään. Eiköhän sen eläkeläinenkin ole huomannut maksaessaan ostoksensa pienestä eläkkeestään että hinnat on nousseet....Ja mitä on maksaa kaikki yhden tuloilla, kun heissäkin on paljon leskiä!
ja jos perheen pariin kaipaa, niin näyttäähän aika riittävän tietokoneen ääressä istumiseenkin....Emme ole sinulle perhettä hommanneet, joten se siitä.Ja kadehtimallesi eläkkeelle pääsenet sinäkin aikanaan.Kannattaa tosiaanhakea apua, jos noin paljon pännii.Nykyään on kaikenlaisia terapioita, joissa purkaa patoutumiaan, sen sijaan etthaukkuu muta .akateemiseksi ei noi kapeasti ajattelevaa ihmistä kukaan uskokaan.Kyllä älykkyys näkyy hieman enemmän siinäkin muuten mitä suustaan suoltaa.Että onkos jutuissa järkeä.
> Eläkeläisten syytäkös se onkin että sähkön hinta, sekä hinnat
> yleensäkin on nousseet
Missä niin on sanottiin? Se luetun ymmärrys ei ole näköjään turhaan peräänkuulutettu juttu.
> Eiköhän sen eläkeläinenkin ole huomannut maksaessaan
> ostoksensa pienestä eläkkeestään että hinnat on nousseet
Aivan! Maamme paskahallituksen ansiosta lapsiperheiden lisäksi tiukkaa on myös eläkeläisillä! Ainoa ero joka helpottaa eläkeläisten arkea on se, että yleensä siinä iässä talo on jo maksettu ja lapset eivät ole enää kotona kuluttamassa. Eläkeläisen on myös vaikeampi vaikuttaa enää tuloihinsa jos ei halua käydä töissä.
> ja jos perheen pariin kaipaa, niin näyttäähän aika riittävän
> tietokoneen ääressä istumiseenkin
Toisilla on mahdollisuus istua tietokoneen ääressä muutenkin kuin kotona. Esimerkiksi työmatkalla silloin kun ei itse satu olemaan ratissa. Siksi toiseksi, maan paskahallituksen ja EU:n aiheuttaman erittäin voimakkaan turhautumisen aiheuttama silmitön raivo pitää purkaa jonnekin, ja ehdottomasti muualle kuin omiin rakkaisiin läheisiin tai perheeseen kotona taikka fyysisellä tavalla kehenkään muuhunkaan. Toiset menevät punttisalille hakkaamaan nyrkkeilysäkkiä, mutta minä taas puran raivoni joihinkin netissä kirjoittaviin idiootteihin. Tapansa kullakin, pääasia että kotiin mennessä jaksaisi vielä hymyillä. Toimii todella hyvin, ainakin niin kauan kun riittävän idiootteja ihmisiä mihin purkaa, riittää näillä palstoilla.
> Ja kadehtimallesi eläkkeelle pääsenet sinäkin aikanaan
Ei tule toteutumaan. Jatkossa ihmiset tapetaan työllä. Eläkeikä nousee 90 vuoteen vähintään. Meidän eläkkeille kun ei riitä enää maksajia, toisin kuin teidän eläkkeille, joita me maksamme nyt.
> Nykyään on kaikenlaisia terapioita, joissa purkaa patoutumiaan
Nimenomaan. Tämä suomi24 onkin mitä paras terapiamuoto! Voi purkaa patoutumiaan ventovieraisiin idiootteihin, ilman että kellekään tulee siitä fyysisiä tai muitakaan vammoja. Eikä tarvitsee turvautua alkoholiin! Kotona sitten jaksaa hymyillä ja olla parempi perheenisä. Moni muu turvautuu paljon surkeampiin keinoihin kuten vetää päänsä täyteen kun ei kestä enää tätä EU Suomea.
> Kyllä älykkyys näkyy hieman enemmän siinäkin muuten mitä
> suustaan suoltaa.Että onkos jutuissa järkeä.
Suustaan? Käsittääkseni tällä palstalla keskustellaan kuitenkin kirjallisesti? Et kai kuvittele, että oikeassa elämässä käyttäytyisin kuten täällä palstalla... heh.. sellaisella ei kyllä pitkälle pötkittäisi. Ehei.. siis tämähän on pelkkä hiekkalaatikko, ei näitä juttuja mitä täällä lukee pidä kenenkään ottaa edes puoliksi tosissaan. Tai ainakaan minä en ota.. Varsin yhdentekevää kerta kaikkiaan, hyvää ajanvietettä kahvitunneille tai työmatkoille sekä hyvä keino purkaa patoutumia terveellisesti.
Täytyy jatkaa töitä.
NIIMPÄ NIIN....HIH-HIH, KYLLÄHÄN NOISTA TEKSTEISTÄ NÄKEE MITEN TOSISSAAN ON ASIAT OTETTU.MUTTA KYLLÄ MEILLÄ ELEKELÄISILLÄ ONKIN ASIAT HYVIN.PUURRAHAN POIKA VAAN SORVIN ÄÄRESSÄ SINÄ.ETTÄ TEHAS PYÖRII JA ME SAAHAAN SUURET ELÄKKEET AJALLAAN. EN AINAKAAN MINÄ VIITSI SEPUSTUKSIASI LUKEA, JOTEN JOSTAIN MUUALTA SAAT KIREÄLLE POLLALESI TERAPEUTIN HAKEA.JOO, JOKAINEN HUOLTAKOON ITSE OMAT KAKARANSA, NÄIN SE MENEE...TURHAA TÄÄLLÄ MUILLE ITKEE, ITSE NE ON TULLUT HOMMATTUA SINUNKIN, JOTEN ELÄTÄPPÄ VAAN.NIINHÄN TOISETKIN TEKEE.
Ole hyvä ja kirjoita selvin päin! Ei kukaan selväpäinen suolla tuollaista tekstiä. Laita nyt edes se CAPS LOCK pois päältä jos et muutoin hallitse suomen kieltä.
MINÅPÄ EN TEHTAAN POIJAN KÄSKYSTÄ TEE YHTÄÄN MITÄÄN.HAKEUDU IHMEESSÄ TERAPEUTILLE MAHD. PIAN,MIKÄS SINÄ LUULET OLEVASI TÄÄLLÄ MÄÄRÄÄMÄÄN MILLAISELLA TEKSTILLÄ JA MITEN JA KUKA TÄNNE SAA KIRJOITTAA...TAKERRU VAAN LILLUKANVARSIIN,OLET NÄITÄ TYYPPILLISÄ JOKA ASIAAN TAKERTUVIA , LAPSELLISIA MUKA KAIKENTIETÄVIÄ ,KOULUTTAMATTOMIA NAUKUJIA JOTKA PÄIVÄT PITKÄT SUOLTAA PASKAA TÄNNE FOORUMILLE.PASKAA JOTA KUKAAN EI VIITSI EDES LUKEA.
EIKÖS SE CAPS LOCK PÄÄLLÄ KIRJOITTAMINEN OLEKAAN SUOMEN KIELTÄ HIH-HIH , EMPÄS OLE TIENNYTKÄÄN...OLETKOS OLEVINASI JOKIN MAISTERI LEIKISTI.KOITAHAN PÄTEÄ SIELLÄ HIEKKALAATIKOLLA, SINNEHÄN SULLA KUULUI KIIRE OLEVAN TÖIDEN JÄLKEEN....VAI OPITKOS UUDEN SANA ,HEI PANKAAS CAPS LOCKIT POIS PÄÄLTÄ LAPSET.KYLLÄ OMAT KIRJOITUKSESI NIIN VILISEE VIRHEITÄ, JOS ET SATU TIETÄMÄÄN NIIN KYLLÄ SUOMEN KIELEN KIELIOPPIIN KUULUU PALJON MUUTAKIN KUIN ISOT ALKUKIRJAIMET.......TUI-TUI PIKKUINEN
Viinat loppu ja vasta tiistai? Aikaa vielä eläkepäivään?
Näin se tuska sitten purkautuu...
Olet kerrassaan hauska viihdyke tälle palstalle.
Älkää viekö lapsia ainkaan Varkauteen, jos sinne tulee kelluva ravintola! Isä ja äiti pierussa ja penska järvessä!
Jos aviossa olevat haluaisivat lapsia pitäisi käydä älykkyystesteissä ennen lapsenteko luvan saantia. Edellä olevia kirjoituksia kun lukee voi vain päätellä yhden asian. On aivan liian paljon tyhmiä ihmisiä Varkauden kokoisessa kaupungissakin, eikä tuollaisista voi siis tulla kuin samanlaisia vesipäitä. Joten suurimmalle osalle olisi lapsenteko kielto ollut paikallaan!
Samaa mieltä...vanha sanonta , paljon psykiatrille töitä Varkaudessa, näyttää pitävän paikkansa vielä tänäänkin...Huh-huh. Kaikenlaisia isiä....