epävarmana hirvimetsälle

Matti K. K

Elikkä näin, hirvimetsällä tulee kuuden vuosi ensi syksynä ja samalla ensimmäinen syksy kun pääsen ns. itsenäisesti passiin. Ensimmäiset kolme syksyä olin seuran koejäsenenä, mikä tiesi pelkkää ajomiehen hommaa hirvimetsällä. Kaksi viimeistä syksyä olen ollut sekä ajomiehenä että ns. harjoittelupassissa, elikkä passipaikkaa ei ole muiden tavoin arvottu, vaan on aina määrätty joku kaikkein kaukaisin sivupassi (sellanen mistä hirvet ei iki päivänä kulje). Tulevalle syksylle on sitten allekirjoittaneellekin lupailtu ihan täysivaltaista passimiehen hommaa.

Nyt mietityttääkin aika vahvasti oma sopivuus passiin; ja lähinnä tuo ampumataito. Kovasta harjottelusta huolimata ei osumat tahdo olla taulussa siellä missä kuuluisi. Seisaaltaan ampuessa pyssyn piippu vaan vispaa ja vispaa. Hirvikokeen saa kyllä tuelta ampuessa läpi, mutta tiukkaa varmaan tekisi vapaalta kädeltä. Haavakoita en hirvimetsällä tahtoisi saada aikaan.

Mitä siis pitäisi tehdä? Ottaa passimiehen homma mukisematta vastaan, vai pitäiskö kieltäytyä kunniasta ja jatkaa ajomiehenä.
Itselle ei tuo mahdollinen hirven ampuminen mikään kynnyskysymys kuitenkaan ole. Onhan tässä pari vuotta sorsametsälläkin tullut käytyä ja vielä saaliitta ollaan. Metsällä silti viihdyn ja tällasessa seuruejahdissa mielellään kantaisin korteni kekoon.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiki_

      jos et ole täysin varma ampumataidostasi, kannattaa vielä kulkea ajomiehenä ja jatkaa harjoittelua. Sillä jos olet epävarma, voit saada haavakoita aikaan jo siksi että pelkäät ampuvasi ohi. Mutta oletko harjoitellut oikealla tavalla? Oikeat ampuma-asennot jne?

    • joskus osuu

      Niinpä... Hyvä metsästäjä tietää omat rajansa, ja tietää milloin kannattaa jättää ampumatta.
      Vähemmän harmittaa ampumatta jätetty laukaus kuin se että ampuu epävarmana/ epävarmasta tilanteesta haavakon (jota tuntikausia kestävän etsinnän jälkeenkään ei saada lopetettua).
      Onhan sitä usein "varmastakin tilanteesta" tullut haavakkoja...

    • hunters life

      Sinun tulee itse päättää. Voithan tietenkin ampua paikoillaan olevaa hirveä, mutta valitettavasti ne yleensä liikkuvat. Tuskin se nyt ainakaan maailman loppu ole jos jätät hirven ampumatta, kunhan ei tule haavakoita. Harjoitus tekee mestarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2693
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      827
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe