Voisiko auttaa ja neuvoa minua. Mitä kukkia minun kannattasi laittaa parvekkeelle jossa on lasitus. Parvekkeelle paistaa aurinko kello 12 jälkeen koko päivän, niin että parhaimmillaan parvekkeella on yli 50 astetta lämmintä. Millaiset kukat selviävät tälläisellä parvekkella läpi kesän pitkälle syksyyn?
Parveke ongelma
11
1770
Vastaukset
- p.y.h
Avaa lasiovi. Parvekkee tullettu ja tulee raikasta happea.
näin on helpompi valita kasveja eikä tartte tyytyä kaktukseen.
Mukavaa hetkiä parvekkeen parissa! - mimmi
itselläni on vastaava paahteinen parveke. siellä on menestyneet krassit, marketta, kiinanneilikka,pienikukkainen riippapetunia, verbenat, lumihiutale, amppeliolkikukka, tummarusokki. kastelen kukat aamuin illoin ja jätän päiväksi lasit auki, kun on helteistä. paahteisella parvekkeella lannoitustarve on suurempi kuin varjossa, kastelulannoitetta saa laittaa pari-kolme kertaa viikossa. kasveja on hyvä myös sumutella (myös lehtien alapinnat), sillä kuumassa ja kuivassa viihtyvät vihannespunkeiksi kutsutut tuholaiset, joita voi tulla ihan ostotaimien mukana. toivottavasti neuvoista on apua!
- Anueeva
Kysy kukkakauppiaalta.:))
- iisoppi
Löydät paljon kirjallisuutta aiheesta ja yleensä kasvien hoidosta. Säälikää meitä viherosastojen myyjiä kysymyksiltänne. Myös netistä löytyy tietoa,kun etsii.
- sääliä
iisoppi kirjoitti:
Löydät paljon kirjallisuutta aiheesta ja yleensä kasvien hoidosta. Säälikää meitä viherosastojen myyjiä kysymyksiltänne. Myös netistä löytyy tietoa,kun etsii.
sitä vartenhan te siellä olette että neuvoisitte asiakkaita, jos nyt yleensä jotain tiedätte.
- Pike
sääliä kirjoitti:
sitä vartenhan te siellä olette että neuvoisitte asiakkaita, jos nyt yleensä jotain tiedätte.
Ei puutarhurit tiedä mikä kukka missäkin menestyy. On huonoja kokemuksia.
Vain kokeilemalla oppii. Itselläni paahteisella
parvekkeella morsiushuntu ja lobelia menestyneet hyvin. Morsiushunnun kukat vaativat nyppimisen. - wilma
iisoppi kirjoitti:
Löydät paljon kirjallisuutta aiheesta ja yleensä kasvien hoidosta. Säälikää meitä viherosastojen myyjiä kysymyksiltänne. Myös netistä löytyy tietoa,kun etsii.
Eikös se ammattitaitoon (ja ammattiylpeyteen)kuulu neuvoa asiakkaita, jos neuvoja kyselevät?! Minä ainakin ostan sellaisesta kaupasta, misää neuvotaan kysyttäessä. Jos käsketään etsimään ohjeet netistä, niin löydän kyllä taimenikin muualta. Ja kerron kaikille kavereillenikin, millaista "palvelua" tuli.
- Niinimäkinen
Pike kirjoitti:
Ei puutarhurit tiedä mikä kukka missäkin menestyy. On huonoja kokemuksia.
Vain kokeilemalla oppii. Itselläni paahteisella
parvekkeella morsiushuntu ja lobelia menestyneet hyvin. Morsiushunnun kukat vaativat nyppimisen.Puutarhuri tietää. On vain niin, ettei se puutarhuri sinun höpinöistäsi välttämättä saa selvää ja hänen pitäisi nähdä parvekkeesi, sen valoisuus, tilavuus, lämpötilavaihtelut, ilmansuunnat ym.
- AKV
Minulla on tälläisiä kokemuksia, tosin avonaiselta paahtavalta parvekkeelta, hiukan etelämpää ulkomailta.
Tässä ketjussa edellä jo mainittiinkiin paahteenkestäviä kukkia. Lisää luetteloon: portulaca, samettikukka, zinnia. Näistä on värisekoituksia siemeninä. Parhaimmanvärisistä kukista olen kerännyt siemenet talteen seuraavaa kesää varten.
Toisaalta, vanhat kukinnot ja liiat lehdet on syytä nyppiä pois, että kasvi käyttää energiansa uusien kukkien valmistamiseen. Vanha kansa käytti lannoitteena kanankakkavettä, hyvällä tuloksella. Nykyaikana löytyy kaupan hyllyltä N, K, P, kemiaa.
Verbena ja portulaca eivät varjossa edes kuki kunnolla. Erään zinniavariantin kukka voi olla kymmenisenkin senttiä läpimitaltaan suotuisissa olosuhteissa. Tätä kasvia ahdistelevat helposti kuitenkin kirvat ja homeet.
Sipuleista/mukuloista kasvatettavia, olikohan tiikerinlilja, joka menestyi auringossa.
Krassit, pelargoniat, kehäkukat, kosmoskukat, ruiskukat, asterit... nämä ehkä eivät tykkää suorasta paahteesta, mutta varjossakaan eivät oikein kasva.
Kokeilemaan kasvatusta ja mielikuvitukselle ei rajoja! Netistä haku: kasvit, koristekasvit, kukat, isoäidin kasvit...
Itselle jäi sellainen kiinnostus päälle, multaruukkujen kanssa parvekkeella alkoi, että nyt haeskelen kesämökkiä, niin saisi oikein kunnolla maapalstaansa tonkia. :) - Väriä arkeen
Kukat ovat olleet hakusessa,mutta pari timantti tuijaa on.Sekä tomaattia paria eri lajiketta.Tomaatit tosin kasvoivat n.reilun 1,5m korkuiseksi ja kasvu venyi syksyyn liikaakin.Millähän saisi nopeutettua tomaatteja ja hillittyä pituus kasvua.Tuijan ehkä voisi istuttaa vielä nytkin?Myös edellis vuoden tomaateilla oli samoja ongelmia.Vaativat myös paljon vettä.Ps.laseja voi pitää ainoastaan raollaan,koska kissa talossa ja 5 kerrosta alas.
- Elämäm_koululaiselle
Se on saatana timanttituija.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam16310813Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496401Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö474642Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju644557K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon754480Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754072Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973823- 863482
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1623371Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183056