Suuri kielihuijaus!

Tutkija.

Keinotekoisen kaksikielisyyden tukijat eli pakkoruotsittajat puolustavat näkemystään älyllisesti epärehellisesti jo alkujaan.

Svekot vaativat suruille samoja kielellisiä oikeuksia kuin pääväestölle. Se kuulostaa oikeudenmukaiselta, mutta on kaikkea muuta.

On nimittäin virhe verrata pientä vähemmistöä suureen enemmistöön. Vähemmistöä pitää verrata MUIDEN maiden vähemmistöihin ja niiden asemaan. Samoin pääväestöä pitää verrata MUIDEN maiden pääväestöihin ja niiden asemaan.

Kun verrrataan oikein, niin huomataan maamme kielipolitiikan outous. VAIN Suomessa pienen vähemmistön kielelliset palvelut nostetaan pääväestön tasolle! Muissa maissa ei niin tehdä.

Pienen vähemmistön kielipalvelun nostaminen pääkielen tasolle ei onnistu ILMAN, että heikennetään pääväestön oikeuksia.

Muu maailma tuskin on vääräsä ja vain Suomi oikeassa....

7

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep!

      Monet akateemiset tutkijat eivät jostain kumman syystä ole huomanneet noin ilmiselvää virhettää julkaisuissaan, jotka puolustavat keinotekoista kaksikielisyyttämme.

      Jokainen voi tykönään miettiä syytä moiseen....

    • Hyvä pointti.

      Pakkoruotsitus perustuu hujaukseen.

    • Hottentottenbotten
    • Miksi?

      Pienen kielivähemmistön etuoikeudet on muutettu pääväestön velvollisuuksiksi.

      Muualla maailmassa pienen kielivähemmistön edes kohtuulliset oikeudet eivät mitenkään rasita pääväestöä.

      Suomalaisten ikuinen velvollisuus näyttää olevan ylläpitää naapurimaan kieltä maassaan omalla vaivalla ja kustannuksellaan.

    • chkhjgkuygtu

      Pakkoruotsittajien logiikalla olisi täysin hyväksyttävää pakottaa esimerkiksi kaikki saksalaiset opiskelemaan suomea - kaikissa oppilaitoksissa kaikilla asteilla tietysti:

      - 20-kertaa suurempi väestö - check
      - EU:n virallinen kieli - check
      - Sivistys - check
      - Yhteinen historia - check
      - Tärkeä kauppakumppani - check

      jne...

      Saksalaisille pakkosuomea voisi perustella vaikka Elisabeth Rehniä lainaten siten, että "on ihanaa kun jos minä matkustan Saksassa niin voin ostaa maitoa suomeksi ja voin myös tarvittaessa synnyttää suomeksi". Varmasti saksalaiset noin hyvät perustelut nielevät mukisematta.

    • holvihanti

      Pakkoruotsille ei ole mitään perusteita olemassa.
      Vain tyhmät hallintoneuvoston jäsenet harhaisissa mielikuvituksissaan kuvittalevat pakkoruotsista olevan hyötyä koko kansalla, mutta hyötyhän on vain tyhmille politiikoille rahassa.
      Katainen jopa pyyti lisää rahaa suomalaisten ruotsittamiseen.

    • pakko loppuu

      Milloin ja miksi Katainen pyysi lisää rahaa ruotsitukseen? Selitä ole hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe