Lastensuojeluhulluudesta tietävä lääkäri?

Hei

Onko kellään vinkkiä lastensuojelun hulluudesta tietävästä lääkäristä, joka kirjoittaa perheelliselle saikkua ilman ilmiantoja kyttäreille?
19133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Miksi ihmeessä lääkäri ilmoittaisi mitään? Jos on normaali saikku, miksi ilmoittaisi.

Äänestä

Mikä on mielestäsi "normaali" saikku?

Hyvin normaalia on esim. väsyminen, jonkin asteinen lievä masennus jne.
Niistä kyllä voidaan helpostikin ilmoittaa, vaikka JÄRKEÄHÄN siinä ei tietysti ole hivenen vertaa, koska jokainen mediaa aktiivisesti seuraava kansalainen tietää, että sossuilla ei ole apua tuollaisiin ongelmiin, VAIKKA VOIMASSA OLEVIEN LAKIEN MUKAAN PITÄISI OLLAKIN.

Äänestä

JOs hoidat masennustasi, sossun pitäisi olla vaan hyvillään. Onko sinulla lapsi vai useampi?

Äänestä

No, jos kaikkien vanhempien sairaslomat (olisi sitten kyse masennuksesta tai mistä tahansa) ilmoitettaisiin lastensuojeluun, ei sossut muuta tekisikään kuin ottaisi vastaan lastensuojeluilmoituksia. Lääkärit eivät kenenkään sairaslomista ilmoittele yhtään kenellekään. Olen työskennellyt useassa kunnassa ja ollut sossuna lähemmäs kolmekymmentä vuotta eikä urani aikana yksikään lääkäri ole ottanut yhteyttä sossuun kertoakseen, että on kirjoittanut jollekin potilaalleen sairaslomaa.

Äänestä

Haapasten lastensuojeluhelvetti sai alkunsa kun terveyskeskuslääkäri teki ls- ilmoituksen äidin väsymyksestä. Ja eikös Ani Leikoniemen pyöritys lähtenyt myös sairasloman hakemisesta uupumukseen?
Terveyskeskuslääkäri oli pääroolissa myös sen pohjoisen tytön huostassa .Lekuri teki lastensuojeluilmoituksen kun tyttö ei vastaanotolla löytänyt heti kotiavaintaan.
Kaikkein törkein taitaa olla jyväskyläläisäidin case, joka menetti lapsensa vuosiksi kun meni hoidattamaan raiskausvammojaan.

Äänestä
  • "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi".

    Yli ihmisiä lastensuojelussa?

    Nambla järjestö ajaa aikuisten miesten oikeutta hassastaa seksiä nuorten poikien kanssa.

    Oprah ohjelmassa muutama kuukausi sitten korkea-arvoiset miespuoliset kirkon edustajat olivat sitä mieltä, että homous on jumalan lahja.

    Lisäksi on muita järjestöjä, jotka ajavat samaa sukupuolta olevien adoptio-oikeutta. Finnqueer. Lepakkolaakso. Ranneliike . Seta järjestöt.

    Lisäksi Pride järjestö. Pride valmennus, jotka edustavt suojelujärjestöjä, jotka antavat Pride- koulutusta ja Pridevalmennusta valtakunnallisissa lastesuojelujärjestöissä.

    Oride Wiki.
    Pride, tai gay pride on osa maailmanlaajuista liikettä ja filosofiaa, jonka mukaan lesbojen, homojen, biseksuaalien ja transihmisten tulisi olla ylpeitä seksuaalisesta suuntautumisestaan ja sukupuoli-identiteetistään.

    Pride puolustaa seksuaali ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien ja etujen puolesta tehtyä työtä.

    Kommentti. Tämä ilmeisesti tarkoittaa sitä, että lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ja raiskaus ovat myös lasten parhaaksi ja jumalan lahja lapselle.

    Tutusti Priden filosofiaan Wikipediassa.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pride
    ---

    Äänestä

  • ahaa. Hidas sytytys, sori. Nuo "tapauksethan" ovatkin siis pian laillisia. Hyvät Veljet ne osaa, P....LE!

    Äänestä

  • Onko ko keissiin linkkiä? Raiskattu menetti lapsensa...mitenkähän se perusteltiin?

    Tämä maa on mätä ja limainen, röyhkeää törkyä pullollaan, valkokaulusmulkut jyrää.

    Äänestä

SISÄÄNHEITON VARMISTUSLAKI tulee 1.5. -11

"...Erityistä tarkkuutta tarvitaan päivystyspisteissä, joihin tullaan valmistautumatta ympäri vuorokauden. Puutteellisesta valvonnasta johtuvat onnettomuudet tai pitkään jatkuneet huomiotta jääneet sairauden oireet voivat herättää epäilyn hoidon laiminlyönnistä. Lääkäri saattaa törmätä tilanteeseen, jossa huoltaja kieltää lääkärin tarpeelliseksi arvioiman hoidon toteuttamisen. Lasten tarvitsemat seksuaalisen hyväksikäytön tai pahoinpitelyepäilyn selvittämiseen liittyvät palvelut on järjestettävä kiireellisinä (15 §). Lain mukaan lapselle on turvattava riittävä hoito, kun lapsen huoltaja saa esimerkiksi mielenterveys- tai päihdepalveluja (10 §)."

-Jos haet böönaut-lomaa, kandee mainita, että lastenhoidon TAKIA haluat varmistaa että voimasi kohdistuu oikein eli just lapsi on ensisijainen...(siksihän me sitä saikkua haetaan ylipäänsä, mutta kun sisäänheittoporukka ei ole sitä tajuavinaan ja tulee sähläämään tielle).

http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/etusivu?p_p_id=dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku__spage=/portlet_action/dlehtihakuartikkeli/viewarticle/action&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_tunnus=duo99318

Äänestä

Tätä Pride "lastensuojelua" käyttävät käsittääkseni Pesäpuu ry, joka kouluttaa sijaisvanhempia.

Lisäksi Pela, joka on erikoistunut lapsiadoptioon.
Muistaakseni myös Diakonia työ intenssiivi, vai (insesti?) hoitoineen

Pride vapautusliike Wiki.

Ihmisten pitäisi olla ylpeitä, siitä mitä ovat?
(Myös hyvksikäytetyt ja raiskatutko?)

Seksuaalinen ominaisuus on lahja.

Pride valmennusliikkeen tehtävä.

Aiheeseen liittyvät artikkelit.

Lisää luettavaa.

Pride tapahtumat.

http://ranneliike.net/teema/pride_ja_vapautusliike?cid=47
---

Äänestä
  • Jatkoa edelliseen.

    Vauva lehdessä keskustelu ja 25 kommenttia.

    Sateenkaariperheet ry ja Pelastakaa lapset ry sotivat bioperheitä vastaan

    Tämähän on täysin ymmärrettävä asia, koska samaa sukupuolta olevien lisääntyminen ei ainakaan vieläi onnistu, kuin hedelmöityshoidolla, sperman luovutuksella, tai sijassynnyttäjällä, kohdun vuokrauksella.

    Intiassa naiset ovat alkaneet sijaissynnyttäjiksi. He saavat 4000 euroa palkkioksi, joka on köyhän maan asukkaalle suuri tulo.
    Synnyttävät myös miespareille.

    Vauva lehden artikkeli.

    http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1321788/sateenkaariperheet_ry_ja_pelastakaa_lapset_ry_soti
    ----

    Äänestä

Eräillä isukeilla, vellihousuilla, on hirveä hätä, että normaalit naiset saavuttavat lisää valtaa perinteisissä patriarkaalisissakin yhteiskunnissa.
Ajatelkaa, että naisten ihmisarvo ja kunnioitus, ja arvostus heitä kohtaan kasvaa ja naisiakin aletaan pitää IHMISINÄ - jopa Intiassa!

Äänestä
  • Huostahulluuttako?

    Ilta-Sanomat 23.3.2010.

    Lapsi huostaanotettiin väärin kirjauksin. - Äiti sai lapsen takaisin.

    Lööpissä viitattiin, jotain raiskaukseen, tai sen epäilyyn ja äidin liian tiukkoihin farkkuihin.

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Äiti sai huostaanotetun lapsensa takaisin/art-1288338364964.html
    ---

    Äänestä

  • Feminatseja? kirjoitti:

    Huostahulluuttako?

    Ilta-Sanomat 23.3.2010.

    Lapsi huostaanotettiin väärin kirjauksin. - Äiti sai lapsen takaisin.

    Lööpissä viitattiin, jotain raiskaukseen, tai sen epäilyyn ja äidin liian tiukkoihin farkkuihin.

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Äiti sai huostaanotetun lapsensa takaisin/art-1288338364964.html
    ---

    Lastensuojelu retuperällä?

    Herää kysymys, vastaavatko lastensuojelusta Sokeat Reetat ja Liehuvat liekinvarret?

    Aiheesta keskustelua Ilta-Sanoman blogissa, jossa ehkä parisataa kannaottoa.

    Onko lastensuojelu retuperällä?

    http://keskustelut.iltasanomat.fi/thread.jspa?threadID=24658
    ---

    Äänestä

  • Sokeat Reetat? kirjoitti:

    Lastensuojelu retuperällä?

    Herää kysymys, vastaavatko lastensuojelusta Sokeat Reetat ja Liehuvat liekinvarret?

    Aiheesta keskustelua Ilta-Sanoman blogissa, jossa ehkä parisataa kannaottoa.

    Onko lastensuojelu retuperällä?

    http://keskustelut.iltasanomat.fi/thread.jspa?threadID=24658
    ---

    Lastensuojelu retuperällä? Turhat huostaanotot.

    Lastensuojelun keskusliitto 13.10.2010.

    Puutteet palveluissa ja rakenteissa johtavat turhiin huostaanottoihin.

    Yhteistyö takkuaa.

    Lue artikkelin lopussa myös linkki.

    Ehkäisevän lastensuojelun kirjava todellisuus.

    Lue myös muita aiheita.

    http://www.lskl.fi/vaasa2011/arkisto/turku_2010/medialle/tiedote_keskiviikko/
    ---

    Äänestä

  • Sokeat Reetat? kirjoitti:

    Lastensuojelu retuperällä? Turhat huostaanotot.

    Lastensuojelun keskusliitto 13.10.2010.

    Puutteet palveluissa ja rakenteissa johtavat turhiin huostaanottoihin.

    Yhteistyö takkuaa.

    Lue artikkelin lopussa myös linkki.

    Ehkäisevän lastensuojelun kirjava todellisuus.

    Lue myös muita aiheita.

    http://www.lskl.fi/vaasa2011/arkisto/turku_2010/medialle/tiedote_keskiviikko/
    ---

    Lastensuojelijat eksyksissä?

    Naisvaltainen ala, voiko taustalla löytyä selittäviä tekijöitä ilmiöistä?

    Endometroosi.
    Pms disorder.
    Hypoglykemia.
    Järkyttävä pms.
    Naisen kosto kumpuaa...
    Lähes kaikilla naisilla selittämättömiä oireita. Juha.T. Karvonen tutkimus Oulun yliopisto.

    Lastensuojelun keskusliitto.

    Talentia 28 sivuinen pohdiskelma.

    Lastensuojelulain vaikutukset eri ammattiryhmien toimintatapoihin.

    Mikä toimii, mikä takkuaa, mitä pitäisi kehittää?

    http://www.lskl.fi/files/395/Ehkaisevan_lastensuojelun_kirjava_todellisuus.pdf
    ----

    Äänestä

Pelkään pahoin, että lääkärit eivät keskimäärin tiedä lastensuojelun toimintatavoista. He voivat huoletta ja hyvässä uskossa pyöräyttää lastensuojeluilmoituksen ilman pelkoa, että joutuvat tutustumaan ilmiantonsa seurauksiin.

On yksi ryhmä, joka tietää lastensuojeluhulluudesta ja näkee sen toiminnan "tulokset" ja se on poliisi. Valitettavasti he joutuvat toimimaan lastensuojelun alaisuudessa. Mahtaa rehtejä poliisimiehiä suututtaa kun työaika menee vastustelevien lasten ja murrosikäisten kiinniottoihin ja kuljetuksiin ja paperisaastan tuottamiseen lastensuojelun käyttöön.

Äänestä
  • Sossumafia ja poliisi ovat tehneet tiivistä yhteistyötä.

    Onko paljastunut jotain sellaista, että oikeuskäntöjä tullaan uudistamaan?

    Onko noitien vainoharhaisuuden aikakausi päättymässä?

    Yle uutiset Oulu 14.9.2010.

    Oikeus haluaa lapsen äänen kuuluviin vaikeissa huotokiistoissa.

    Käräjäoikeuteen saattaa jatkossa osallistua lapsen oikeuksia valvova psykologi.

    Lue uutinen ja kommentit.

    http://yle.fi/alueet/oulu/2010/09/oikeus_haluaa_lapsen_aanen_kuuluviin_1980114.html
    ---

    Äänestä

Nythän on niin, että lastensuojelu on sitä mieltä, että heillä on kaikki valta yli lääkärin, poliisin ja kaiken.
Jos haluat itsellesi sellaisen lääkärin, joka ei sossuun tai lastensuojeluun sinusta ilmoita, eikä suostu puhumaan tiedän ainoastaan yhden.
Hän on eläkkeellä, mutta toimii välillä laakson terveysasemalla.
Turhia lomia ei kirjoittele, mutta on varmasti asiaan tutustunut juuri meidän esim. huosta hulluuteen joutuneiden kannalta.
Lääkäri Walldén.
Paras lääkäri!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedosta kiitos kirjoitti:

Hei

Onko kellään vinkkiä lastensuojelun hulluudesta tietävästä lääkäristä, joka kirjoittaa perheelliselle saikkua ilman ilmiantoja kyttäreille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu