Tuliliskolajit ?

Peacock

Wikipediassa lukee, että eri tuliliskolajeja ei saisi yhdistää samaan akvaterraarioon. Mikä siihen on syynä?

http://fi.wikipedia.org/wiki/Japanintulilisko

Itse olisin oikeastaan kiinnostunu vain noista miekkahäntätuliliskoista .. Mutta mikä tähän on syynä, että eri lajeja ei saisi yhdistää? onko niillä erilaiset myrkyt tai jotain?

Kiitän vastauksistanne jo etukäteen :)

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syitä on useita:

      - Lajit ovat eri kokoisia. Suuri miekkahäntävesiliskonaaras voi olla tuplasti täysikasvuisen kiinankääpiötuliliskon kokoinen. Eri kokoiset eläimet voivat vahingoittaa, tai jopa syödä toisiaan.

      - Optimiolosuhteet, erityisesti lämpötila ovat erilaiset eri lajeilla. Miekkahäntätulilisko on subtrooppinen laji, kun kiinalaiset lajit tulevat alueilta joilla talvisin on pakkasta. Samaan akvaarioon ei voi saada yhtä aikaa lämmintä ja kylmää.

      - Risteytymisen mahdollisuus: ainakin japanilaiset lajit ovat niin läheistä sukua keskenään, että ne voisivat varmaan risteytyä. Sekaverisiä risteymiä ei pidä päästään syntymään, sillä ne yleistyessään pilaavat lajien alkuperäisen geenistön.

    • Peacock

      Öö. Aivan. tota risteytymistä mietinkin, eihän se ole hyvä asia jos risteytyvät ja tulee hybridejä .. :O

      Monilla sivuilla sanotaan, että ei ole väliä mitä liskoja ottaa, kaikille samat hoito-ohjeet .... No, nyt tiedän, etten ota eri lajisia. Kiitos !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8546
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4748
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4421
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2623
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1500
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1162
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe