Teuvo Hakkaraisen neuvo

työttömille maahanmuuttajille on: "Kassara käteen ja metsään". Miksi kassara? Vesuri olisi kätevämpi. Kenen metsään voisi päästää ammattitaidottomia ihmisiä katkomaan vesaikkoja ja taimikkoja?
795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mehän tultii loisii teidän piikkiin, joka rajattomasti auki?

Äänestä

Metsä kasvaa ilman ihmisen "hoitoa". Puitten kasvua ei voi yksinkertaisesti lopettaa sillä siemenet lentävät satoja kilometrejä tuulten mukana. Jos laitat kellon käyntiin aina kun teet ns.metsänhoitoa ja vähennät siihen kuluneen rahanalaisen ajan puunmyynti tuloista huomaat tehneesi turhaa työtä. Metsä hoitaa itse itsensä kun siihen annetaan riittävästi aikaa. Metsään kannattaa mennä vain hakemaan puita. Jos haetaan todellisia säästöjä ne kannattaa hakea virastojen puolelta.

Äänestä

Jokohan loppuu eduskunnassa hyminä: maa täyteen mutakuonoja, jees, jees?

Äänestä

ja mistäs lähteestä tämäkin on revitty? kirjoitustapoihin kuuluu laittaa linkki!

Äänestä
  • Helsingin sanomissa oli tämä juttu hiljattain.

    Äänestä

Hakkarainen toteaa savolaiseen tyyliintällä "kassaralla" ...ikäänkuin kädellä käytettävää kirveen tapaista puunleikkuuseen käytettävää "astaloa"...
siis kysymyksessä lienee kielimurrekysymys.
KYLLÄ HAKKARAINEN VARMAANKIN TARKOITTI IHAN OIKEAN KIRVEEN KÄYTTÖÄ METSÄTÖISSÄ, MIHIN NÄMÄ---- "NEEKERI-UKOT" JA MUUT SOSIAALI MAAHANMUUTTAJAT PITÄISI 100% ALISTAA.
Tehkää sama ISIEMME TYÖ ! Raivatkaa kaski ja tehkää pelto....menkää risusavottaan. Tehkää asuinsijanne.
ON TÄÄLLÄ SUOMESSA TÄMÄN HOMMAN MONI LÄPIKÄYNYT. ! !
Olisi hiton oiken, jotta meidan nämä kutsutut "SOMALI-NEEKERIT JA MUUT"
Pitäisi lainnojalla alistaa tähän uudisraivaustöihin !
SITÄHÄN NÄMÄ OVAT TEHNEET ENNEN SUOMEEN TULEMISTA OMILLA MAILLAAN MOGADISHUSSA...TAI JOSSAIN SIELLÄ !
Mitä oikein luulette ?! ? !
Eihän nämä "somalit" voipi olla kuin vain köyhiä, parjattuja, hyljeksittyjä,ym. ym
Siis köyhiä alistettuja "maatyöläisiä". MISTÄ LIENEE MATKALIPPUNSA OVAT SAANEET !!

Ei nämä somalit tai muut Astridin (RKP) pakolais-kaverit mitään IT-teknologian insinöörejä ole.
PISNIS SAATTAISI OLLA IHAN MUUALLA MAAILMAA, JOS MUSTA-POIKA OLISI LUKENUT SÄLLI.

Äänestä

Hakkaraisenkin firma saa tulonsa koivusta jota tehometsätalous raivaajineen ja kassaroineen on vuosikymmeniä vihannut. Laatukoivikot ovat jääneet jääräpäisten vahojenisäntien ansiosta. Hakkaraisen tulisikin keskittyä poistamaan Metsänhoitoyhdistys järjestelmä kokonaan ja antaa metsänomistajien hoitaa tiluksensa. Kaikkinainen valtion puuttuminen ja pakkkoverojen maksu metsänhoitomaksun nimellä tulisi lopettaa. Eihän yksityisetkään puutu valtiollisen Metsähallituksen metsien käyttöön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenen käsivesuri+ kirjoitti:

työttömille maahanmuuttajille on: "Kassara käteen ja metsään". Miksi kassara? Vesuri olisi kätevämpi. Kenen metsään voisi päästää ammattitaidottomia ihmisiä katkomaan vesaikkoja ja taimikkoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu