Jäähdytysvesi ei kierrä

Suzuki 15 DF. Syksyllä kone ajettu saavissa makeassa vedessä ja kaikki pelas. Tänään kevään ensi käynnistys ja jäähdytysvesi ei kierrä. Ei ruiskuta vettä koneen alta. Pumpuun vaihdettu vuosi sitten uusi kumipyörä. Olisiko kumipyörä sökönä tai voiko olla jokin muu vika?
68184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

runkhaa rautalangalla

Äänestä

En tiedä suzukin rakenteesta, mutta jos vesikierto tulee jostain ulos lohkosta, vedä letku tuosta kohtaa irti. Jos vesi tulee ulos lohkosta. letku tai ulostuloreikä on jumissa. Mulla makeavesi jammu, mutta silti letkussa tuke.

Äänestä

Pumppu avattu ja se oli kunnossa. Työnsin ohkasen kuparilangan poistoreiästä ja sieltä tuli valkoista kökköä ja pienen yskimisen jälkeen sieltä alkoi tulla komeassa suihkussa vesi.
Koneella on ajettu merivedessä kesäisin ja syksyllä olen ajanut sitä hanavedellä paljussa.
Pitääkö koneen sisään ajaa vielä jokin säilöntäaine vai oliko kyse liian lyhyestä makeanveden ajosta?

Äänestä

liian lyhyt, konetta pitää käyttää reilusti käyntilämpöisenä, pytty parempi, vesi lämpiää nopeammin, kylmä hanavesi liiankin tehokas jäähdyttäjä

Äänestä

Oli se käyttö miten pitkä tahansa niin joka vuosi mulla on koneesta kun koneesta lähtenyt jotain pikku roinaa liikkeelle kevään käynnistyksessä. Onneksi roinat tosiaan tuppaa tulemaan aina tarkistusvesireiän luo niin saa putsattua pois.

Kerran kävi yhden 70hp Johnsonin kanssa niin että vesipumpun siipipyörän vaihdon aikana olin asettanut siipipyörän ja vetoakselin välisen sokan huonosti ja ajossa se sokka sitten lipesi irti ja siipipyörä ei pyörinyt. Onneksi ajettiin hiljaa ja haistoin kun kopan alla alkoi kärytä. lähimmässä rannassa sitten otettiin perä irti ja vesipumpun sisältä löytynyt sokka saatiin paikalleen ja matka jatkui. Tämän tapauksen jälkeen on tullut tarkkailtua tuota tarkistusvesi suihkua enemmänkin ajon aikana.

Äänestä

Paras ja helpoin konsti on saada kovettuneet epäpuhtaudet pois, on suihkuttaa
siitä tarkastusvesi reijästä (kone kallistettuna) sellaisella ohuella pillillä
jotain monikäyttö-öljyä sisälle. Esim WD-40, CRC, Quaker State jne...
ihan mikä tahansa vastaava käy.
Ja jos oireilee keskellä kautta, niin illalla litkut sisään ja kyllähän aamulla
tulee vauhdilla. Kokemuksesta päätellen Japsikoneissa on yleensäkin heikompi
vedenkierto kuin esim. Jenkeissä (molempia löytyy tälläkin hetkellä talossa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samperin Suzuki kirjoitti:

Suzuki 15 DF. Syksyllä kone ajettu saavissa makeassa vedessä ja kaikki pelas. Tänään kevään ensi käynnistys ja jäähdytysvesi ei kierrä. Ei ruiskuta vettä koneen alta. Pumpuun vaihdettu vuosi sitten uusi kumipyörä. Olisiko kumipyörä sökönä tai voiko olla jokin muu vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu