Joku aika sitten pysäköin autoni väärin Kotkan kaupungissa, kyläreissulla. No, ei siinä mitään, 40 euroa se maksoi. Sakkolapusta katsoin maksulapun kirjoittajan allekirjoitusta. Vain kynällä huitaisu, ei mitään selvää.
Asia jäi vaivaamaan ja ajastaan soitin Kotkan kaupungin näistä asioista vastaavalle viranhaltijalle / pomolle. Hän sanoi, ettei sitä allekirjoitusta minun tarvitse tietää. Mainitsin, että en aio tietoa mitenkään käyttää sakkolapun kirjoittanutta henkilöä vastaan.
Olisiko minun pitänyt kuitenkin saada pys.valvojan nimi tietooni, vaikka en sillä oikeasti mitään tekisikään?
Nimen selvennys
3
193
Vastaukset
- Tiesivätkö itsekään
Pysäköinninvalvoja on viranomainen. Viranomaisen toiminta on julkista.
Olisit pyytänyt tuon vastauksen kirjallisena. Kaupungilla ei ole mitään perustetta kieltäytyä kertomasta kuka asiaasi on käsitellyt, päinvastoin. Jos he haluavat kieltäytyä, siihen pitää olla vahva peruste. - viranomaismielivalta
Kotakan kaupungin pysäköinninvalvoja ei ollut tehtäviensä tasalla.
- hyväuskoinen?
Ei heidän nimeä tarvitse antaa, vai pitääkö?
Olen ollut samassa tilanteessa Helsingissä, ja antoivat valvojan tunniste numeron, josta kuulemma valvojan olisi voinut tunnistaa mahdollisessa hallinto-oikeuteen tehtävässä kantelussa. Tunnistenumerot ovat kuulemma henkilökohtaisia ja löytyvät valvontamaksusta, sekä valvojan kaulakortista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038202- 1105743
- 555191
- 2895186
- 783831
- 583021
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481