Säädin jotain koneeni kanssa, ja nyt se heittää aina siihen kirjautumis-ikkunaan, jos kone on hetken ettei tehdä mitään. Koneessani on vain yksi käyttäjätili, ja alunperin ei koskaan tarvinnut valita käyttäjää, vaan kone meni käynnistettäessä suoraan windowsiin. Nyt pitää valita käyttäjä käynnistyksen yhteydessä sekä aina koneelle mennessä jos on hetken ollut pois.
Ärsyttävää! Palautuspisteet ei toimi, herjaa ettei täydellistä palautusta pystytä tekemään.
Miten saisin pois tuon käyttäjän valinnan? En löydä mistään sellaista valintamahdollisuutta...
Ärsyttävää! Palautuspisteet ei toimi, herjaa ettei täydellistä palautusta pystytä tekemään.
Miten saisin pois tuon käyttäjän valinnan? En löydä mistään sellaista valintamahdollisuutta...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ota työpöydältä ominaisuudet ja sieltä näytön säästäjä. Sieltä pitäisi löytyä vastaus kysymykseesi. Olet laittanut ruksin varmaan siihen kohtaan, jossa määritetään et pitääkö kone lukita kun näyttönsäästäjä menee päälle.
Hei kiitti Wolf! Siellä oli rasti, vaikkakaan en ole itse sitä laittanut... Jännä juttu...
Täytyy nyt seurata auttoiko pelkästään tuo ongelmaan, koska käyttäjätilin valinta on aina silloinkin, kun käynnistän koneen. Ennen ei ollut. Tosin se ei ole niin häiritsevää kuin tuo, että joka välissä heittää takaisin valintaikkunaan kun hetken on poissa koneelta.
Enpä olisi osannut omin neuvoin edes ajatella näytönsäästäjän asetuksia... Kiitos! =)
Käyttäjä hallinnasta saat sen suoran kirjautumisenkin jos haluat... mut suosittelen pitämään sen alku kirjautumisen. eipähän kukaan ei toivottu henkilö ellet itse päästä sitä koneelle pääse suoraan naputtelemaan sinun koneelle. ja ei pääse pääkäyttäjän salasanakaan unohtumaan.
Mulla on vaan se järjestelmänvalvojatili, eikä siinä ole salasanaa... Ennen vaan käynnistyi suoraan winukkaan ilman mitään "valitse käyttäjä"-ikkunaa. No, se on nyt pieni murhe, jos ei enää joka välissä heitä sinne... Kiitos!