Kaikki syntyperäiset suomalaiset tulisi vapauttaa asevelvollisuudesta.
Antiikin Roomassa orjat tekivät työt ja kansalaiset kävivät teatterissa ja lukivat filosofiaa. Armeija värvättiin ulkomaalaisista.
Kun nyt näyttää perussuomalaisittain olevan kaksi ongelmaa:
1. suomalaiset eivät ole motivoituneita uhraamaan vuotta elämästään varuskunnassa homehtumiselle
2. rajoilla maahamme on maahanpyrkijöitä, joiden tarvitsee sanoa (Teuvo Hakkaraisen, kansanedustajan, mukaan) vain "Turvapaikka!" ja johan alkaa sataa ilmaista rahaa taivaalta
Ratkaisu: turvapaikanhakijat värvätään Suomen armeijaan! Hyvää: katto pään päälle, ruoka, suomenkielen koulutus sisäoppilaitosoloissa. Poissa avoimilta asuntomarkkinoilta kämppiä viemästä oikeilta työtätekeviltä.
Armeijan käytyään nämä ovat suomenkielen taitoisia, säännölliseen rytmiin tottuneita, isänmaallisia suomalaisia, joiden oleskelulupaa on helppo puoltaa. Kansalaisuuden myöntämiseenkin on käyty Suomen armeija hyvä meriitti.
Turvapaikanhakijat armeijaan!
Romanus sum!
1
307
Vastaukset
- Majuri Talvi
USA:ssa tietääkseni sovelletaan tämänkaltaista ratkaisua. Armeijassa on palveluksessa paljon äskettäin maahan tulleita latinoja, puertoricolaisia jne. Suoritettuaan palveluksia USA:n armeijalle on heidän kansalaisuushakemuksiaankin katsottu aivan eri silmällä.
Suomessa armeijapalvelus tulokkaille saisi ainakin Romanian romanit pysymään poissa. Nämä kun kaihtavat kaikkia mahdollisuuksia joutua kouluun tai töihin.
Majoituksen ja ruoan toki saisi jopa 12 kk ajaksi, eikä varuskuntamajoitusta voi pitää sen syrjivämpänä kuin se on suomalaisille varusmiehillekään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447666
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/664113Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka583800Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu593674- 963506
- 553133
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod492940Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302524IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2052077- 501640