Kyllä on palvelut huonontuneet verotoimisto auki 3 päivää viikossa ja entäs jos pitää kysyä terveyskeskuksesta tuloksia puhelimella niin automaatti vastaa jos tarvitset ajanvarausta paina 1,jos kysyt labratuloksia paina 2 tai soitamme sinulle kello 12.45 ei ole kuulunut soittoa siitä on jo 3 viikkoa,että tälläistä palvelu. Kyllä rupeaa jo pikku hiljaa vituttamaan. Kuka lie suuressa viisaudessaan keksinyt kyseisen palvelun sehän se jonoja purkaa kun täytyy mennä paikanpäälle kysymään. Luulisi olevan järjen käyttö luvallista kyseisessä asiassa,. mutta ei.
palvelut huononee
iso puhelinlasku
7147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiitos viestistä samaan asiaan olen kiinnittänyt huomiota ja MUKA palvelu piti parantua uuden tekkniikan mukaan mutta nyt on jälleen todistus asiasta.
Otampa puheeksi minulle ei sitten valehdella.MK
Turha nyt on valitella. Ei ole viestinviejää eikä taistelijaa. Vähitellen riisuvat kaikki palvelut Lieksasta . Sitä saa mitä tilaa.
Tarkoitan sitä mandaattia mikä on jäljellä kuntalaisena ja jopa luottamushenkilönä,mielestäni asiat asiana ja tasapuolinen kohtelu jokaiselle.
Mutta jos luottamushenkilölle valehdellaan päin naamaa se ei ole hyvä asia.
Siksi vetoan asiassa virkahenkilöiden totuudessa pysymiseen koska sitä olen kysynyt jo aikaisemmin joten ei kannata tässä valossa selitellä mitä nyt on tullut täälläkin esille MK
Terveyskeskuksen palvelut huonontuneet. Lääkäriin ei saa aikaa. Terveyskeskusavustaja kehtasi kuumeiselle huonovointiselle asiakkaalle vielä sanoa ettei ole muka päivystysasia, eikä antanut lääkäriaikaa sunnuntai päivänä kun sinne soitettiin. Maanantaina aamulla onneksi sai yksityislääkärille ajan heti ja akuutti keuhkotulehdus ym. diagnoosi ja lääkekuuri viikon sairasloman kanssa.
Samaa olen minäkin ihmetellyt miten voi terveyskeskusavustaja arvioida onko potilas lääkärin avun tarpeessa vai ei . Eikö ole suuri riski arvioida lähihoitajan koulutuksella mitä potilas tarvitsee, ja lähettää kotiin .Esimerkiksi minulla oli veritulppa jalassa en saanut aikaa kun oli lääkärijä vähän piti odottaa viikonlopun yli sittenpä olikin jo kiire. Joensuussa ihmetellään tätä Lieksan meininkiä liekö johdossa vikaa?
Potilaan oikeudety on määritelty laissa joka tuli voimaan 2005 kiireettömään hoitoon pääsystä sen mukaan terveyskeskuksella on saatava joka arkipäivä yhteys virka aikana ja hoidon tarve on arvioitava kolmen päivän kuluessa yhteydenotosta.hoidon tarve voidaan arvioida puhelimessa ja arvion voi tehdä muukin kuin terveydenhoidon ammattihenkilö kuin lääkäri
Potilaalla on oikeus hyvään hoitoon ja kohteluun ja hoito on järjestettävä niin ettei se loukkaa potilaan ihmisarvoa.
Jokaisella terveydenhoidon toimintayksiköllä on oltava potilasasiamien ja sen saatte selville kaupungin sivustolla toimipisten on joensuussa saakka potilasasiamiehen tehtävänä auttaa pulmatilanteessa potilasta.
Potilaalla on oikeus tehdä hoitoaa koskeva hoitomuistutus hoitoyksikön johtajalle potilaslain 10§ mukaisesti mutta toinen tie on sitten kantelu joka on mielestäni hidas tie
Mutta toivottavasti asiat selkenevät näillä perusteilla ja tiedoilla MK
Vielä juuri tänään lainsäädäntö uudistu mutta mielestäni sellainen on vaikea toteuttaa näillä kulmilla kun ei voida valita niin vain hoitopaikkaa.MK