Puhutaan tabusta:

NYT ENSIMMÄISTÄ KERTAA 10-15 VUOTEEN USKALLETAAN OTTAA PUHEEKSI MAAHANMUUTTAJAT, PAKOLAISET, KERJÄÄJÄT JNE. Miksi nää pitäs olla tabuja, joista ei voi puhua lainkaan?
Miksei me suomalaiset kunnioiteta ja arvosteta omia sotaveteraanejamme, jokka kuoli ja kärsi itsenäisen maamme puolesta. Samoin myös meiän oman kielen, kulttuurin, tapojen ja perinteiden puolesta!

Miksi leimataan heti rasistiksi, jos kritisoi ulkomaalaisia?

Eikö suomalaisella ole oikeutta vaatia maahanmuuttajaa opettelemaan suomen kieltä? Eikö ole oikeutta vaatia kunnioittamaan suomalaisia tapoja ja kulttuuria?

Ilmaisia kielikursseja kyllä järjestetään pakolaisille ja maahanmuuttajille, muttei suomen kielen opettelu kiinnosta, vaan vaaditaan joka paikkaan ilmainen tulkki. (Näin oman albaanialaisen kaverini vanhemmat ovat tehneet jo yli 10 vuotta).

Miettikääs nyt suomalaiset! Emme mekään voi mennä Irakiin vaatimaan tulkkeja ja evlut.kirkkoja bikinit päällä, vaan kunnioitamme maan tapoja ja peitämme mm. olkapäämme.

1

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri näin

      Olen samaa mieltä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3050
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      7
      2103
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      112
      1712
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1041
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      972
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      113
      927
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      744
    8. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      66
      665
    9. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      49
      657
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      625
    Aihe