Oli se kiva, että saivat taas saabilla tuotannon pyörimään. Nyt on tuotantolinjat päivitetty ja uuden faceliftatun 9-3:n tuotanto rullaa täyttä häkää. Mielenkiinnolla odotamme siis uutta, entistä hianompaa saabia kesän korvalla ennakkomyyntiin. Ja mikä mielenkiintoisinta, ensi vuonnahan tulee markkinoille täysin uudistettu 9-3.
Hyvää vappua kaikille aidoille saabisteille!! :D
Hyvää vappua kaikille aidoille saabisteille!! :D
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hieno homma!
Ilo alkaa bar.ista jälleen kerran.
Mistä sait päähäsi että tuotanto pyörisi? Ei pyöri.
Koko ajanhan se tehdas pyörii ja paikkoja korjaillaan jos ei pyöri, mediaa pikkusen juksataan, saadaan ilmasta mainosta.
Nimittäin pääasia on että puhutaan.
Kaikki negatiivinenkin mainos kääntyy positiiviseksi muutamassa kuukaudessa ja ihmiset muistaa vain nimen SAAB joka oli uutisissa joka päivä mutta ei ne muista minkä takia.
Toyotalla on tehtaat seisoneet koko alkuvuoden kun ei ole ollut tarpeeksi tilauksia, Uudenkaupungin tehdas seisoo parastaikaa ainakin Thinkin osalta, moneet tehtaat kuten Maserati ja Maybach on pitäneet taukoja. Nyt kesällä kymmenet tehtaat pysäytetään lomien ja huoltoseisokkien ajaksi. Tarpeen mukaan pidetään tehtaita päällä.
Ei pyöri ei, ja vaikka pyörisikkin niin eihän niitä kukaan osta.
Niin mikä on laatuauto?
Saabilla ei tapahdu mitään ja työntekijät ovat edelleenkin kotona. Miksi levität väärää tietoa.
Tuo alkaa olemaan klisee "eihän niitä kukaan osta". Ei tarvitse sinun ostaakaan, kun me saabistit halutaan erottua massasta. Siksi Antonov kustantaa osan meidän tulevista autoista. Kesän korvilla voi saada Saab 9-3 Griffin Aeron nahkajakkaroilla alta 30t€, jos vaan Kiinalaiset lähtee mukaan.
Mitä suotta reagoitte noiden inisijöitten kirjoituksiin?? Aina on niitä, jotka eivät syystä tai toisesta pysty ostamaan saabia ja joutuvat tyytymään sitten johonkin toisen tai jopa kolmannen luokan autoihin. Sitten kateudesta vihreinä nämä reppanat itkevät elämän kurjuutta ja purkavat turhautuneisuuttaan mollaamalla a) niitä, joilla on varaa ostaa saab ja b) itse saabia, koska kaikilla ei siihen ole varaa.
PS. kolmannen luokan autoiksi luokittelen mm. mopoautot, joilla kohtalaisen suuri osa noista piipittäjistä köröttelee. Esimerkiksi nimimerkki "Laatuatolla avava" avelee siis laatuatolla, se kaikille tiettäväksi tehtäköön. Ja mikä parasta, taitaa pian alkaa myös parrankasvu, joten pitänee partakoneeseenkin vähän säästää kesätienestejä.
Levitin väärää tietoa, se on totta. Väärää tietoa oli se, että uusi, faceliftattu 9-3 tulisi ennakkomyyntiin vasta alkukesästä. Kyllähän se ennakkomyynnissä taitaa jo ollakin ja kaikki, jotka nyt 9-3:n tilaavat, saavat uudistetun mallin. Alkukesästä saamme ne uudistetut 9-3 -mallit liikkeisiin koeajettaviksi. Mielenkiinnolla odotamme, vaikka ei ne muutokset mitään järisyttävän suuria tällä kertaa olekaan. :)))
Jaaha onko näin, sitten lähretään Saabi kaupoille heti ei viirestoista päivä.
Odotellaan nyt ainakin sen verran että nähdään jatkuuko Saabien valmistus vai ei.
Millaista toimitus aikoja luvataan ,jos nyt menee ja tilaa?
Saas nähdä miten käy saavatko rahoituksen kasaan ilman uusia omistaja järjestelyitä....
Onko omistaja osuudet nämä?
-GM 35%
-Antonov 30%
-Spyker 35%
Mihis uonohdit kiinalaiset, uusi 9-3 sonet ja avomallit kuulemma siirtyvät Kiinan tehtaille. Yksi tehdas siellä jo tekeekin Saabeja ja toisesta on tiukat neuvottelut käynnissä. Toinen tehdas aloittaa jo tänä vuonna jo Kiinassa tai Venäjällä.
Omistaja ei ole sama kuin tuotanto. Omistaja voi istua missä päin maailmaa sen ei tarvitse olla lehelläkkään tuotantoa.
Kiinan tehtaalla tehtäisiin ehkä Aasian markkinoille Saabit, Trollhättanissa Europpaan ja international. En kuitenkaan usko logistiikan takia ja tällä hetkellä ei ole niin paljon aikaa ja rahaa viedä linjoja kinkkilään. Saab rakentaa yhtä ison ellei isomman kolaritestaus keskuksen Trolliin kuin Volvo Safety Center Malmössä. Uusia autoja pitää saada välittömästi linjalta jokapäiväisiin testeihin.