Tyttäremme on varhaisteini, aloittamassa yläasteen syksyllä. Hänellä on ollut satunnaista yökastelua, usein ei kuukausittainkaan.
Nyt on koittamassa luokkaretket yms. ja tokihan tyttö haluaisi tapahtumiin osallistua. Pelkona vain on, että jos kastelua tapahtuu poissa kotoa ja kaverit nauraa. Meillä ei ole käytetty vaippoja tmv. vaivan harvaluontoisuuden takia. Olemme ajatelleet sen iän mukana poistuvan, sillä oireilu on lieventynyt koko ajan.
Kysynkin, että olisiko teillä jollakulla antaa neuvoja mitä tehdä. Tytöltä kysyin, suostuisiko hän retkellä käyttämään yökasteluvaipppaa. Se olisi kuulemma ok. Mutta paljonko vaipalla on imukykyä? Mikä merkki olisi hyvä? Tyttö on jo kuitenkin sen verran iso, että virtsamäärääkin on jonkin verran.
Pitäisikö meidän mielestänne hakeutua lääkäriin vaivan vuoksi?
Koululaisen yökastelu
äete
2
268
Vastaukset
- Kokemuksentulos
Ei saa juoda mitää 2-3 tuntiin ennen kun menee nukkumaan.
- apua löytyy...
ainakin prismoista löytyy drynites housuvaippoja, juuri tuon ikäisille kastelijoille. niitä löytyy kahta kokoa, isompaa ja pienempää, painon mukaan. pitäisi imukyky riittää lähes täysi-ikäiseksi asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658