paljonko annatte purkkimärkäruokaa päivässä

nartullee

riittääkö aikuiselle kisulle yksi purkki (80g) kahteen osaan jaettuna päivän mittaan sekä raksuja n. 50g) sekä vettä ja joskus jotain herkkupaloja?

3

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 26

      Moi!

      Raksuja ja vettä aina saatavilla, en niitä punnitse, aamulla ja illalla "nökönen" märkäruokaa.

      Eli minusta tuo koko purkillinen on valtava määrä. Meillä esim. on kaksi kissaa ja niiltä menee yhteensä 2 vrk yhden purkin kanssa!! Eli neljä kertaa vähemmän.

      Vaihtoehtoisesti kerta-annospussit jaan kahtia, päivässä menee kahdella kissalla siis 2 kerta-annospussia jos aamulla ja illalla antaa.

      Ja väliin tietysti silakoita jauhelihaa kinkkua yms. märkäruuan paikalla, että väliin saavat kunnon proteiiniakin. Eli 2 x pv jotain muutakin kuin raksuja, semmoinen pieni kauhallinen.

    • energiaa..

      Se riippuu kalorimäärästä, kun kissan tarve on 70-80 kcl/painokilo/vuorokausi niin 3 kg painava kissa tarvitsee 210-240 kcl/päivä ja 5 kiloinen 350-400 kcl/päivä jne.

      Pelkkien purkkien vertailu ei tässä onnistu koska niiden energiamäärät on erilaiset, samoin kuivamuonan vielä suuremmat koska mm. rasvaprosentit on kovin erilaiset.

      Jos kissa ei ole lihava, voi raksubaaria pitää koko ajan (meillä näin on) ja sen lisäksi antaa teollista märkäruokaa ja lihoja lisänä päivittäin. Hapanmaitotuotteet voivat täydentää ruokintaa - juustot, kermaviili, kerma, piimä jne. mutta ne sitten hylana tai laktoosittomina.

    • jussin mamma

      Vähällä pärjää, jos 80g märkäruokaa ja 50g kuivaa riittää. Mun katti vetää 200-300g eli 2-3 annospussia märkäruokaa ja sen päälle raksuja ilman punnituksia ynnä hiiriäkin tarhasta, eikä ole mikään paksukainen, vaikka painaa 6 kg,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      120
      2328
    2. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      133
      1874
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      103
      1202
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      76
      1088
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      81
      990
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      986
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe