Vanhoillislestadiolaisuuden lasten hyväksikäyttövyyhti on laajuudessaan ainutlaatuinen Suomen kirkossa. Mutta kirkko ei tee mitään.
Vanhoillislestadiolaisten johtajien oman tiedonannon mukaan yhteisön vaikutusvaltaiset jäsenet ovat vuosikausia käyttäneet häikäilemätöntä henkistä ja ruumiillista väkivaltaa alaikäisiä, usein omia lapsiaan kohtaan.
Yhteisö on vaiennut asiasta, koska rikolliset ovat pyytäneet raiskaamistaan aina UHRILTA anteeksi. Siis lapselta.
Uhreja on ohjattu pysymään hiljaa eikä muitakaan tapauksista tienneitä ole ohjattu antamaan rikoksia ilmi ja rikostutkintaan.
Tällä hetkellä saattaa olla satoja pedofiileja ja "tavallisia" lastenraiskaajia aivan iloisina vapaalla jalalla rauhanyhdistyksissä.
Yhteisön piittaamattomuuden seuraukset kantavat lapset ja nuoret, joiden elämään hyväksikäyttö on jättänyt pysyvän trauman.
SRK:n oman ilmoituksen mukaan 1980-luvulta lähtien on tullut tietoon 70–100 hyväksikäyttäjää. Uhreja on todennäköisesti vieläkin enemmän, sillä lukuun sisältyy tapauksia, joissa hyväksikäytettyjä on ollut useita.
Hyväksikäyttäjissä on syyllistynyt 10-15 herätysliikkeen maallikkopuhujaa.
Kuitenkin vanhoillislestadiolainen liike on myöntänyt leväperäisyytensä asioihin puuttumisessa vasta nyt, kun useat rikoksista ovat ehtineet jo vanhentua eikä niitä saada oikeuden eteen.
Lisäksi liikkeen johto pitää edelleen kiinni lainvastaisesta maallikko-salarippi-opetuksestaan.
Suomen evl-kirkko ei sano tästä mitään. Miksi?
Laajin seksuaalirikosvyyhti Suomen kirkon historiassa
8
174
Vastaukset
- kirkkouskovainen
"Suomen evl-kirkko ei sano tästä mitään. Miksi?"
Koska se ei halua menettää kymmenientuhansien jäsentensä maksamaa kirkollisveroa. Eripura liikkeen kanssa voisi johtaa liikkeen eroamiseen kirkosta, mikä olisi valtava taloudellinen tappio. Ev.lut.kirkon olisi syytä avata sanainen arkkunsa ja ryhtyä tarvittaviin toimiin, tai monien usko kirkon etiikkaan alkaa horjua. - Lapin Kansa
"Oli pakko antaa anteeksi. Olihan minulle seuroissa opetettu, että anteeksi piti antaa tai joutuu ikuiseen kadotukseen, helvetin tuleen. Ja sitten, kun lapsi ajattelee niin aivan konkreettisella tasolla, että minä ajattelin, että se on sitten ikuisessa tulessa olemista, kun ne puhuivat tulimerestä ja helvetin tulesta."
ARMONMERI tai helvetin tuli. Kadotus tai anteeksianto. Siinä karut vaihtoehdot, jotka moni pedofiilin uhriksi joutunut lestadiolaislapsi sai pohdittavakseen kauheuksien jälkeen.
(Juttu Lapin Kansassa 1.5.2011)- Salataan kaikki!
Tämä on ikävä kyllä vl-uskonnossa ainoa tapa, miten vl-pedofiliarikollisuutta on hoidettu.
- 12+12
Luopiokirkon piispat eivät lotkauta korvaansa. Jumalan Sanasta irronneet piispat milelistelevät maailmaa ja valtaa.
Synnistä evät enää saarnaa. - Kiristääkö SRK?
Millä SRK kiristää kirkkoa?
Eiköhän se ole tässä kuitenkin oleellisin kysymys? - 20+20+20
Kyllä vl-liike on tehnyt pohjat, jota ei koskaan rikota - onneksi,
Nyt pitäisi räjäyttää nykymeno säpäleiksi ja aloittaa puhtaalta pöydältä.
Neuvostoliiton keskuskomitean tapaan SRK:n johto antaa täyden tukensa edelleen SRK:n johdolle.- SRK = NL
Neuvostoliiton presidentinvaaleissakin Puoleen ehdokas sai aina 99% äänistä kun hylättyjä ääniä oli 1%.
Sama oikeamielinen meno jatkuu SRK:ssa! - Tuki on varma!
>> SRK:n johto antaa täyden tukensa edelleen SRK:n johdolle.
!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784