Olen parikymppinen nuori nainen ja minulle on viimeisen puolen vuoden aikana alkanut kehittyä sosiaalisten tilanteiden pelko. En enää uskalla mennä palavereihin, leffaan, ravintolaan tai kavereiden luo, tai yleensäkään mihinkään paikkoihin, joissa on hiljaista ja joista ei pääse helposti pois. Minulle tulee noissa tilanteissa jännityksen takia vatsaoireita, sydän alkaa hakata lujaa ja pää täyttyy pakosuunnitelmista ja alan keksiä tekosyitä, jotta pääsisin nopeasti pois.
Minusta tuntuu siltä, että voisin vielä parantua tästä ilman lääkkeitäkin, mutta tarvitsen siihen apua. On minulla kyllä Propral käytössä, mutta se ei taas millään tavallaa auta siihen, että saisin pakotettua itseni sosiaalisiin tilanteisiin. Olisiko täällä muita Kuopiossa tai lähiseuduilla asuvia ihmisiä, joita huvittaisi lähteä vaikka kahville, syömään tai leffaan. Voitaisiin kohdata pelkojamme hiljalleen ja saada jotain onnistumisen kokemuksia.
Ottakaa ainakin yhteyttä, niin voitaisiin laitella edes s-postia. Osoitteeni on: [email protected]
Sosiaalisten tilanteiden jännittäjiä Kuopiosta?
10
319
Vastaukset
- mylittlefear
Itse olen 14-vuotias, mutta ikäistään paljon kypsempi sosiaalisten-tilanteiden pelosta kärsivä nuori. Kaupassa käynti, kouluun meno kaikki tuntuu ahdistavalta. Minulle voi olla jo saavutus sekin että uskallan lähteä itse käymään kauppaan, tai että uskallan kysyä koulussa joltain opettajalta apua.
Ikinä en ole saanut lääkkeitä tai mitään apua tähän koska en uskalla kertoa asiasta kellekkään. Pelkään että minua kummaksuttaisiin, paheksuttaisiin tai että minulta alettaisiin tenttaamaan asioita.
Olen aina ollut huono puhumaan. Ahdistun suuresti jos minulta tentataan asioita, kerran olen koulupsykalla käynyt toista kertaa en mennyt koska hän tenttasi minulta asioita melkein pakkotti puhumaan jonka seurauksena sain paniikkikohtauksen. Tämän myötä vihaan myös lääkäreitä, en oikein uskalla käydä lääkärissä.
Olisi ihana päästä yli tästä kaikesta. Asun siis Kuopiossa.
Yhteyttä saa ottaa, s-posti osoitteeni on: [email protected] - Anonyymi
Löytyykö sosiaalisia tilanteita jännittäviä vielä tänä päivänä Kuopiosta? Haluaisiko joku jutella ja saada vertaistukea? Minulla on inhottava kahvikuppineuroosi ja tuntuisi että olisi hyödyllistä jakaa kokemuksia peloista..
- Anonyymi
Oletko mies vai nainen..Sinkku vai parisuhteessa ja minkä ikäinen?
- Anonyymi
Täältä löytyy ainakin yksi parikymppinen nainen, tosin kynnys lähteä mihinkään tapaamisiin uuden ihmisen kanssa on sen verran korkea minulle, että eipä taida onnistua.
Kuitenkin lohduttavaa kuulla että ei ole yksin tämän asian kanssa näillä kulmilla. :)
- Anonyymi
Vieläkö löytyy kavereita Kuopiosta.
- Anonyymi
Uskon että löytyy.
- Anonyymi
Jotkin ympäristöt ovat uhkaavamapia kuin toiset, ja se riippuu itsestä suhteessa ympäristöön. Niihin haetaan joko vastavoimaa tai vaihdetaan ympäristöä.
- Anonyymi
Haluaako joku heittää mailiosoitteen.
- Anonyymi
Välillä koitan miettiä, että mikä on kohtuullista. Osa min. saanut kenkää seksikohuista mutta kansalle valehtelu ja syrjityn tai syrjäytetyn ihmisryhmän pakottaminen väärin perustein piikille ei johda mihinkään. Ja se piikki oli vielä sairastuttava, eli aiheutettiin vielä terveyshaittojakin. Ei musta kuulosta reilulta.
- Anonyymi
Mailiosoite ja heti. :(
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235913- 602037
- 271499
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2411284- 741145
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691138Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531117- 511072
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1441067Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58995