Soini ei uskaltanut vappuna

mutta oli laittanut maksetun renkinsä Matti Putkosen sei-seli-selittelemään takinkäännöstään jonnekin Helsingin torille.

Se ei ole siis takinkäännös vaan "neuvotteluvaraa". Ihme taktiikka - ennen neuvottelua annetaan periksi kynnyskysymyksessä!

Ei kulosta kovin viisaalta neuvottelutaktiikalta ja kyeessä on joka tapauksessa äänestäjien pettäminen eli vaalipetos - ehkä Suomen itsenäisyyden ajan röyhkein!
1271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Soini koilotti jo eilen, että hän antaa periksi Portugalin tukipakettiasiassa. Tarvitaan enää "puolueen" muodollinen siunaus asialle.

Missä Soini - siellä sanansyönti ja lupausten pettäminen.

Äänestä
  • Jaa sen verran mänttejä PS:n edustajatkin taitaa olla että siunaavat tuon luvan lipsua kynnyskysymyksessä.

    Tyhminä eivät vaan arvaa että samalla hautaavat mahdollisuutensa toiselle kaudelle eduskuntaan. Vain pysymällä 100% kynnyskysymysten takana äänivyöry on seuraavissa eduskuntavaaleissa mahdollinen ja se on varma se.

    Tällä menolla seuraavissa eduskuntavaaleissa 39 paikkaa sulaa alle 10 paikkaan.

    Äänestä

Kyllä tämä politiikka on hauskaa seurattavaa! :D

Jokainen voi kirjoitella, mitä sylki suuhun tuo ja esittää omasta mielestään totuuksia. Miten sellaiseen asiaan voi kukaan ottaa mitään kantaa, jonka sisällöstä ei kukaan tiedä ?

Oma visioni hallitusneuvottelujen tuloksesta on sellainen, että Siilinjärve Suuri Selittelijä Katainen puhuu silmät punaisina ja ränsistyneen näköisenä:

" Kansallinen kokoomus on aina ollut sitä mieltä, että EU: n ongelmamaiden tukemisessa pitää olla tiukka rahoittajan vastuu ja sijoittaneet pankit on pääomitettava, vaikkapa oman valtionsa toimesta.
Stefan - rakas puudelini - tulehan isin sylkkyyn !

Olemme siis rakentavissa mutta tiukoissa hallitusneuvotteluissa päässeet sopimukseen kokoomuksen, sosiaalidemokraattien, perussuomalaisten ja RKP: n kanssa enemmistöhallituksen muodostamisesta! "

Vihdoinkin on siilinjärveläinen saanut vertaisensa vastustajat hallitusneuvotteluissa. Soinin ja Heinäluoman, kunhan vaan Jutta malttaisi pysytellä meikkaushuoneen tai kahvilan puolella ja tulisi poimimaan hedelmät vasta "taiston tauottua".

Äänestä
  • mutta mitä RKP siinä tekee vai onko se aina pakko ottaa mukaan ?

    Äänestä

  • Viestisi on TÖRKEÄ kunnianloukkaus. Maksu siitä ei ole oleva halpa.

    Äänestä

No ei kai Katainen voi mennä niin "vasemmistolaiseen" hallitukseen kuin demarit, persut ja kokoomus.

Hän haluaa siihen "tasapainottavan tekijän". Ja anteeksi nyt vaan rkp-läiset mutta minusta tuntuu, että te olette valmiit vaikka myymään oman isoäitinne päästäksenne hallitukseen, olipa siellä ketä muita tahansa.

PS! Kylläpä Kiviniemen ja Arhinmäen vappupuheissa näkyi ja kuului selvä katkeruus ja alistuneisuus. Ja he sortuivatkin perinteiseen "takinkääntäjä" - syyttelyyn.
Miksi demarit eivät sitä tehneet ?

Äänestä
  • Siksi demarit eivät syytä persuja takinkäännöstä, kun ovat valmiit kääntämään alushousutkin.
    Etsivät kuumeisesti porsaanreikää syyttämällä etteivät tiedä mitä on luvattu. Ja kukas se olikaan suuren valiokunnan puheenjohtaja, jonka kautta asiat kiertää...tiedätkö..

    Tästähän on jo kokemusta monelta vaalikaudelta.Mukamas valtionhoitajapuolue. Pthyi..

    Äänestä

Pohjois-Savosta:
Kyllähän se puheenjohtaja demareista oli.

Mutta sen jälkeen ovat Katainen ja Kiviniemi kulkeneet EU: ssa "neuvottelemassa", eivätkä uskalla nyt kertoa, mitä ovat sopineet.

Ja jos uutisia katsoit, sielläkin kerrottiin EU: n ilmoittaneen Suomelle myönnytyksistä, jotta Suomi voisi hyväksyä paketin. Jää nyt sitten nähtäväksi, voiko.

PS! Mitteepä sitä Savvoon kuulluu ? Tiällä Pohjos-Karjalassa on meleko tavanomanen vappusiä, on pilivessä ja tuulloo kylymästi ! Suattaa olla samanlaesta sielläkkii ???

Äänestä
  • sopia mitään omon päin. Miten monta kertaa teille pöljille pitää tämä selittää?

    Asiahan on niin, että hallitus ei pysty tekemään MITÄÄN eduskunnan selän takana. Kaikki hallituksen esitykset viedään aina suureen valiokuntaan ennen kuin niinstä voidaan tehdä päätös. Suuren valiokunnan päätökset ovat vaitiolovelvollisuuden suojaamia mutta kyllä niistä kaikki eduskuntaryhmät ovat tietoisia.

    Turha siis Soininkaan (tai Urpilaisen) on esittää tietämätöntä - "mitähän kaikkea se hallitus on mennyt sopimaan". Molemmat tiesivät ennen vaaleja tasan tarkkaan mihin hallitus on EU:ssa sitoutunut. Molempien teeskentely ettei muka tiedetä, on karkea valhe.

    Äänestä

Tällaisessa perussuomalaisten tapaisessa puolueessa kaikki asiat keskittyvät puheenjohtajaan, sillä se on yhden miehen puolue, eikä mikään varamies voi korvata puheenjohtajaa mitenkään.
Varamies on todella aivan yhtä tyhjän kanssa, mutta tässä tapauksessa puhetilaisuudessa ei näyttänyt olevan ketään kuuntelemassakaan. Kuka nyt varamiestä kuuntelisi. Ja puoluesihteeri on typerys, jonka puheilla ei ole mitään merkitystä, ne aiheuttavat vain yleistä hämmennystä.
Mutta missä Soini on nyt? Oliko hän joutunut jo sairaalahoitoon ja tiputukseen kuten kahden edellisenkin vaalin jälkeen. Hänen terveyshän on erityisen heikko, mikä johtuu tietenkin hänen huonoista elämäntavoistaan ja liikalihavuudestaan.

Äänestä

No ainakin ykkösaamussa hän kertoi jo etukäteen, ettei hän pidä vappupuheita vaan keskittyy ihan omaan perhe- ja yksityiselämäänsä. Seuraa lätkän MM-kisoja ja Millwall: n jalkapallomenestystä.
Mitäpä hän olisi voinut kertoakkaan sillä hallitusneuvottelut jatkuvat vasta huomenna ?

Äänestä

Voisi kertoa miten on tänään äänestäjänsä pettänyt heh heh

Laardia mustan auton takapenkille heh heh

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näyttää naamaansa kirjoitti:

mutta oli laittanut maksetun renkinsä Matti Putkosen sei-seli-selittelemään takinkäännöstään jonnekin Helsingin torille.

Se ei ole siis takinkäännös vaan "neuvotteluvaraa". Ihme taktiikka - ennen neuvottelua annetaan periksi kynnyskysymyksessä!

Ei kulosta kovin viisaalta neuvottelutaktiikalta ja kyeessä on joka tapauksessa äänestäjien pettäminen eli vaalipetos - ehkä Suomen itsenäisyyden ajan röyhkein!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu