Kävinpä Berliinissä ja siellä Gestapon

entisen päämajan raunioilla, jossa on pysäyttävä näyttely siitä mihin rasismi äärimmäisyyteen vietynä johtaa. Kannattaisi varsinkin jokaisen perSS-äänestäjän nähdä.

Ihmisten erottelu mm. ihonvärin, seksuaalisen suuntautumisen, kielen yms. perusteella on äärinmäisen typerää ja vaarallista. Ei ole kuin 66v. natsivallan loppumisesta ja jo on osa ihmisistä unohtanut tuon kaiken.
1659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Soini leikkii 2000-luvun Hitleriä. Paskainen loppu tulee olemaan tuollakin dikatuurilla ja petospolitiikalla.

Äänestä

Hyvä avaus. Olen samoin huolissani nykykehityksestä Suomessa. Olen perehtynyt rasismin historiaan ja ihmisoikkeusrikoksiin. Toivon että mahdollisimman monet lukisivat historiaa nyt kun Suomessa on saanut näin suuren vallan puolue, joka ei pidä ihmisarvoa enää arvona.

Eivätkö ihmiset tiedä, että yhtäläisen ihmisarvon kiistäminen jota Jussi Halla-aho harjoittaa, on täysin sama kuin natsien aate. Natsien valtaanpääsy alkoi tällaisena samantyyppisenä yksittäisinä provokatiivisina lausuntoina ja kirkjoituksina. ja demokrraattisissa vaaleissa natsipuoluekin vlataan pääsi, hyvin täpärästi tosin voitti vasemmiston silloin Saksassa. Mutta se riitti ja siitä lähti liikkeelleä ihmiskunnan historian suurin katastrofi ja rikokset ihmisyyttä vastaan.

Halla-ahon ja kumppaneoiden puheet ovat eritätin vaarallisia.

Äänestä
  • Suomessa ei saa suvaita rasismia.perustuslakimme nojautuu universaaliin käsitykseen kaikkien ihmisten ihmisarvosta ja ihmisoikeuksista.

    Sitä ei ole saavutettu helposti vaan sen puolesta on jouduttu taistelemaan.

    Äänestä

Ihmisten erottelu mm. ihonvärin, seksuaalisen suuntautumisen, kielen yms. perusteella on äärinmäisen typerää ja vaarallista. Ei ole kuin 66v. natsivallan loppumisesta ja jo on osa ihmisistä unohtanut tuon kaiken.

Kyllä, ihan hyvä ja oleellinen osa rasismin määritelmästä.
Mutta kerro minulle perustellusti, kuinka Soini on syyllistynyt näihin ?

Minusta tuntuu, että sinä hoet nyt muualta omaksuttuja "totuuksia", etkä itse ole Soinin sanomisista ja tekemisistä perillä. Etkä niihin tutustunut.

Ja Suomen ei-rasistisuushan on kirjattu perustuslakiin. Soini on monta kertaa ilmoittanut esim. televisiossa, että hän kunnioittaa Suomen tekemiä sitoumuksia, lakeja ja perustuslakia.

Äänestä
  • Ei nyt kuule puhuta yksistään soinista, vaan etkö muka ole yhtään seurannut perssuomalaisten ehdokkaiden, kansanedustajien ja kannattajien puheita kirjoituksia julkisuudessa? Tällä palstallakin esiintyy perssuomalaisten kannattajien taholta kaikkea mahdollista rasimia jo aivan tarpeeksi.

    Ihmisten lajittelu kielen, ihonvärin ja seksuaalisen suuntautumisen on juuri sitä! Nuo kolme vain aluksi mainitakseni.

    Äänestä

  • SilmätAukiNyt kirjoitti:

    Ei nyt kuule puhuta yksistään soinista, vaan etkö muka ole yhtään seurannut perssuomalaisten ehdokkaiden, kansanedustajien ja kannattajien puheita kirjoituksia julkisuudessa? Tällä palstallakin esiintyy perssuomalaisten kannattajien taholta kaikkea mahdollista rasimia jo aivan tarpeeksi.

    Ihmisten lajittelu kielen, ihonvärin ja seksuaalisen suuntautumisen on juuri sitä! Nuo kolme vain aluksi mainitakseni.

    Näinhän se on. Muutamat persulaisten kansanedustajat ovat tehneet ylilyöntejä, uskon kyllä, että enemmän kokemattomuuttaan ja ajattelemattomuuttaan kuin tahallisesti. He ovat Suomen kansalaisia ja suomalaisen poliittisen puolueen jäseniä, joita myös sitoo perustuslaki ja muut Suomen lait.

    Enpä menisi näillä perusteilla leimaamaan koko puoluetta rasistiseksi.

    Äänestä

Perustuslakimme on toistaiseksi nojannut Suomen valtion itsenäisyyteen ja itsemääräämisoikeuteen.

Nyt perustuslakia ollaan muuttamassa siten että suvereenin Suomen valtion omaa päätäntävaltaa siirretään yhä enenevissä määrin ylikansallisille elimille (ensivaiheessa EU, myöhemmin YK).

Eli kuka tässä oikeastaan on rasisti ja kenelle kun isänmaa on nyt myynnissä jollekin epämääräisille ylikansallisille toimijoille tulevan perustuslakimuutoksen johdosta?!

Äänestä

Paikalla tuli muuten vastaan kaksi n. 60v. suomalaista naista, jotka puhuivat juuri samasta asiasta, josta aloituksessa kirjoitan. Olivat huomanneet tuon saman yhteyden perSS:n ja natsien touhuissa.

Äänestä

Törkeätä panettelua ja todella loukkavaa käytöstä Perussuomalaisten kannattajia kohtaan - Suomi 24 keskustelupalstalla.

Äänestä
  • Pyrin olemaan reilu ja siksi ilmoitan, että olen pyytänyt ylläpitoa poistaman yksityishenkilöön kohdistuvan perustelemattoman herjauksen vuoksi.

    Ylläpito päättää, mitä tekee vai tekeekö mitään.

    Onko mahdotonta olla kirjoittelematta jos ei omista tuon suurempaa sanavarastoa ?

    Äänestä

Jos tarkkoja ollaan niin esim. Teuvo Hakkaraisen kommentit eivät ole olleet rasistisia.

Hakkarainen on kritisoinut lähinnä kahta asiaa:

1. Turvapaikan saamisen helppoutta
2. Islamin uhkaa suomalaiselle (valtiokristilliselle) kulttuurille.

Se miten Hakkarainen em. suomalaisen yhteiskunnan epäkohdat ilmaisi on toinen juttu, mutta itse asiat ovat täysin relevantteja sekä luonteeltaan aivan jotain muutakuin rasistisia.

Äänestä

Kylläpä näille vanhojen valtapuolueiden hörhöille ottaa koville demokraattisen vaalituloksen hyväksyminen. Onko todella aivan ylivoimaista ymmärtää se, että köyhät maalaismummot äänestivät persujen ehdokkaita, koska valtapuolueiden ehdokkaat olivat unohtaneet näiden mummojen oikeutetut toiveet? Jos näin yksinkertainen asia on näin vaikea ymmärtää, niin miten ihmeessä nämä hörhöt pärjäävät sitten arkielämän vaikeampien kysymysten kanssa?

Vanhan nettikeskusteluohjeen mukaan Hitler-kortin ensimmäisenä näytänyt keskustelija on tunnustanut häviönsä keskustelussa. Tämän perusteella ketjun aloittaja on ihan täysi ääliö, koska hän jo aloituskirjoituksessaan myöntää oman häviönsä. Järkeä ei ole näköjään kaikille suotu.

PS. Myös aloittajan nimimerkki on valittu onnettomasti, koska siinäkin mainitaan Hitler. Aloittaja haluaa siis kertoa kaikille, että hän on todellinen tuplatörttö.

Äänestä
  • Siitähän ei mihinkään päästä, että perSS-puolueessa on ratsastettu homokammolla, maahanmuuttovastaisuudella ym. vastaavalla erilaisten ihmisten syrjinnällä. Ja monet perSS:läiset potevat aitoa rasistista vihaa ruotsinkielisiä kohtaan ja se on kyllä näkynyt. Ei heillä ole enää kysymys kieltenopiskelusta, vaan vihasta ihmisryhmää kohtaan.

    Rajojen sulkeminen ei liioin vie suomea yhtään eteenpäin, vaan päinvastoin. Täältä kyllä lähtee muutenkin yhä enemmän lahjakasta avarakatseista porukkaa pois. Ja sitä mukaa, jos perSS-tyylinen muutos suomessa tapahtuisi muutto pois vaan lisääntyisi. Itsekkin tunnen monia lahjakkaita nuoria, jotka tähyilevät jo nyt esim. euroopan vapaan ilmapiirin kaupunkeihin. Berliini on siitä hyvä esimerkki. On iso menetys maallemme menettää heidänkaltaisiaan nuoria luovia lahjakkuuksia.

    Aloittajan vika ei ole se, että natsien ja perSS touhuista löytyy paljon samaa. Kyllä sitä vikaa täytyy etsiä ihan jostain muualta.

    Äänestä

Otenaanpa uskonnot : Moniavioisuus , islam kieltää homot, naisten silpominen, poikien ympärileikkaukset, raiskaukset, lapsiavioliitot, tyttölapsien naimakaupat myydään avioliittoon, kivitykset, todellinen rasismi uskonnon pohjalta.
Naiset peitetään kankailla. ym ym. Onko nämä hyväksyttyjä.?

Perussuomalaisia äänesti yli puolimiljoonaa niin luuletteko itkuiikat , että tämä on pikkujuttu. Perussuomalaiset uskaltaa sanoa asiat niin kuin ne on.

Äänestä

Kristinusko ei ainakaan paljoa parempi islaminuskontoa ole. PerSS:n kristitytkin ovat kovasti homovastaisia ja pedofiliaa tuntuu löytyvän luterilaisen kirkon sisältä vaikka muille jakaa. Joka vähänkin seuraa kristinuskonlahkojenkin touhua huomaa heti, että ei sen paremmasta uskonnosta puhuta. Ei tarvi mennä edes USAan asti.

Eikä ketään islaminuskoista voi teilata uskontonsa perusteella huonoksi ihmiseksi. Islaminuskonnossakin on paljon maallistuneita jäseniä, niinkuin on onneksi myös kristinuskonnoissakin. Onneksi raamattua ei siksi noudateta meilläkään, niinkuin siinä sanotaan. KYLLÄ NE KIVITYSTUOMIOT SIELTÄKIN NIMITTÄIN LÖYTYY!!!
JA PALJON MUUTA PAHAA!

Kalle-vaari ei ole muuten uskovainen ollenkaan ja siksi voi myös puolueettomasti tarkkailla eri uskontoja. Ei uskonnon perusteella voi teilata toista uskovaista paremmaksi, kuin toista uskovaista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


perSS-pikkuhitlerit kirjoitti:

entisen päämajan raunioilla, jossa on pysäyttävä näyttely siitä mihin rasismi äärimmäisyyteen vietynä johtaa. Kannattaisi varsinkin jokaisen perSS-äänestäjän nähdä.

Ihmisten erottelu mm. ihonvärin, seksuaalisen suuntautumisen, kielen yms. perusteella on äärinmäisen typerää ja vaarallista. Ei ole kuin 66v. natsivallan loppumisesta ja jo on osa ihmisistä unohtanut tuon kaiken.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu