Kummallista, että meidän paikkakunnalla saarnaa lähes aina sama mies, vaikka muitakin puhemiehiä on paikalla. Miksi ei saarnauteta myös vanhoilla työntekijöillä; onko ne vain seinäkoristeita, kuten finninaamaiset lautarintanaiset latotansseissa? Kuka oikein määrää, ketkä kulloinkin menevät saarnapaikalle? Eikö se ole seurakunta, joka saarnauttaa. Vai onko se yksi mies, joka kaikesta päättää? Alkaa tympimään. OM sanoi kerran, että saarnatauti on lähes mahdoton parantaa!
Kuka määrää ja ketä?
4
<50
Vastaukset
- ihmettelöö
Missähän liikkeessä näin on? Ei tietääkseni ainakaan esikoislestadiolaisuudessa?
- teuta
Ei niin , mutta kysymyksessä voipi olla emo seurakunta
ruottin lapissa OM . viittaa sinne . Eli Nopttnia lappi.- 2011-lähetys
Teuta! Älä irvistele Lappiin päin. Etkö jo ymmärrä, että net siellä ovat pyhät mieget ja tulevat kesällä Suomeen. Voivat poiketa Padasjoellekin ja kysellä vähän sun mielipiteistäs. Mitäs silloin sanot? Eikö sulla ole yhtään herrain pelkoa?
- ei teuta kuitenkaan
2011-lähetys kirjoitti:
Teuta! Älä irvistele Lappiin päin. Etkö jo ymmärrä, että net siellä ovat pyhät mieget ja tulevat kesällä Suomeen. Voivat poiketa Padasjoellekin ja kysellä vähän sun mielipiteistäs. Mitäs silloin sanot? Eikö sulla ole yhtään herrain pelkoa?
herroja ei tarvitse pelätä, heillä on oikeus mielipiteisiinsä mutta meillä ei ole mitään velvollisuutta uskoa heitä tai luottaa heihin jos heidän mielipiteensä poikkeavat Raamattuun kirjoitetusta Jumalan sanasta.
HERRA siis Pyhä Kolmiyhteinen Jumala Isä Poika ja Pyhä Henki onkin sitten tyystin toinen juttu, häntä meidän pitää peljätä ja häntä rakastaa yli kaiken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201185
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874- 83727
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 89673
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276665- 107604
- 28540
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet110497