Kuka määrää ja ketä?

SielunPoliisi

Kummallista, että meidän paikkakunnalla saarnaa lähes aina sama mies, vaikka muitakin puhemiehiä on paikalla. Miksi ei saarnauteta myös vanhoilla työntekijöillä; onko ne vain seinäkoristeita, kuten finninaamaiset lautarintanaiset latotansseissa? Kuka oikein määrää, ketkä kulloinkin menevät saarnapaikalle? Eikö se ole seurakunta, joka saarnauttaa. Vai onko se yksi mies, joka kaikesta päättää? Alkaa tympimään. OM sanoi kerran, että saarnatauti on lähes mahdoton parantaa!

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelöö

      Missähän liikkeessä näin on? Ei tietääkseni ainakaan esikoislestadiolaisuudessa?

    • teuta

      Ei niin , mutta kysymyksessä voipi olla emo seurakunta
      ruottin lapissa OM . viittaa sinne . Eli Nopttnia lappi.

      • 2011-lähetys

        Teuta! Älä irvistele Lappiin päin. Etkö jo ymmärrä, että net siellä ovat pyhät mieget ja tulevat kesällä Suomeen. Voivat poiketa Padasjoellekin ja kysellä vähän sun mielipiteistäs. Mitäs silloin sanot? Eikö sulla ole yhtään herrain pelkoa?


      • ei teuta kuitenkaan
        2011-lähetys kirjoitti:

        Teuta! Älä irvistele Lappiin päin. Etkö jo ymmärrä, että net siellä ovat pyhät mieget ja tulevat kesällä Suomeen. Voivat poiketa Padasjoellekin ja kysellä vähän sun mielipiteistäs. Mitäs silloin sanot? Eikö sulla ole yhtään herrain pelkoa?

        herroja ei tarvitse pelätä, heillä on oikeus mielipiteisiinsä mutta meillä ei ole mitään velvollisuutta uskoa heitä tai luottaa heihin jos heidän mielipiteensä poikkeavat Raamattuun kirjoitetusta Jumalan sanasta.

        HERRA siis Pyhä Kolmiyhteinen Jumala Isä Poika ja Pyhä Henki onkin sitten tyystin toinen juttu, häntä meidän pitää peljätä ja häntä rakastaa yli kaiken.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      83
      727
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      673
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      28
      540
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe