Lopetavatko ns. talvitanssipaikat liian aikaisin.

Touko-suuskuun tansi

Lopettavatko ns. talvitanssipaikat liian aikaisin(ja alkavatko syksyllä liian myöhään) kun kesälavat eivät ole vielä avautuneet kunnolla eri puolilla Suomea ja monesti toukokussa on hirveän kylmää ei ole kivaa palella kun lämpöasteet ovat 0-10ulkona, kylmää ,kosteaa, hikinen ja vilunen olo vuorotellen saattaapi flunssa tulla helposti.
Tahtoo touko- ja syyskuussa tulla tanssittomia viikonloppuja kun ei ole oikein mihin mennä, tai ainakin joissa tarkenisi kunnolla.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu varmasti ainakin siitä, missä päin maata sattuu asumaan.

      Etelä-Suomessa on ollut kautta aikain tapana avata vapun tienoissa useimmat lavat. Nyt muutamat avasivat tavallista aiemmin, ja onnistuivat saamaan pääsiäisen seudun tansseista kunnon melskeet, kun sää vielä suosi. Vapuksihan tuli jo taas kylmää säätä.

      Esimerkiksi Pavin perinteinen tapa olla kesäkauden ensimmäinen avaaja ja syksyn viimeinen, on siinä määrin tuttu asia, että siihen tanssiväki osaa varautua.

      Useimmissa aikaisin avaavissa tanssipaikoissa on melko tehokkaat (joskus liiankin) lämmityslaitteet. Näin oli nyt mm. Kapakanmäellä, Pavilla ja Mäntsälässä.

      Eräs ongelma noista aikaisin avaamisista on lattian liukkaus. Vahaaminen suoritetaan yleensä perusteellisesti ja kahteen kertaan ennen avajaisia, mutta vaha on melkein kaikissa tapauksissa sellaista laatua, joka vaatii kunnolla toimiakseen tietyn lämpötilan. Kylmä sää aikaansaa liiallisen liukkauden.
      Nytkin taas luisteltiin railakkaasti ainakin Kapiksella ja Mäntsälässä.

      Vaikka kotiin lähtiessä onkin usein sekä keväällä että syksyllä pari astetta pakkasta, ei se kummemmin ole haitannut.

      • kesää kohti

        Sepä se, kun kaikki ei asu siellä ruuhkasuomessa.Täällä sydänmailla jää niissä tanssiasioissa vähän paitsioon.Onneksi muutaman viikon päästä helpottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      55
      2395
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      63
      2141
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      153
      1985
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1240
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1221
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      147
      1023
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe