pienet pistemäiset verenpurkaumat..

***-57-**

Olen nyt vasta alkanut miettimään mistä lienee kyse; eli ihollani on aivan pieniä, kuin punaisella tussilla tehtyjä pisteitä, mielestäni niissä on verta sisällä, aivan siinä ihon alla, pisteet eivät ole mitenkään koholla muusta ihosta. Montaa niitä ei kaikkiaan ole, ehkä 10? molemmissa rinnoissa, reisissä, vatsassa ja käsivarressa. Osa niistä on ollut jo kauan, varmaan vuoden-pari, eli ainakin tuo rinnan sivussa oleva, ei ole muuttunut miksikään, enkä ole sitä sen paremmin ajatellutkaan aikaisemmin; milloin nämä muut ovat tulleet, en tarkkaan ole huomannut. Mutta nyt olen alkanut pelkäämään (aina jotain uutta...) että voisiko tämä olla jotain vakavampaa, oire jostain..vai pitääkö nämäkin laittaa vaihdevuosien piikkiin..En käytä muuta hormonihoitoa, kuin paikallis Vagifemiä, viimeiset vuodot olleet -08. Onko kellään muulla vastaavanlaista "pilkkutautia", tai jotain mahdollista tietoa aiheesta. Kävin joku aika sitten lääkärissä muitten juttujen takia, otettiin peruslabroja, kaikki veriarvot tuossa ok. Nettiä olen viikonlopun selaillut, ja kenties sen takia tämä vaiva nyt onkin tullut korostetulla tavalla ajatuksiini..

7

3825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vindieselxxx

      Olen 30v mies ja mulla on kanssa noita jonkun verran, vuosi sitten niitä tuli joitakin lisää, käsiin, rintaan ja selkään. nyt ei ole tietääkseni tullut uusia. Mäkin hiukan pelästyin mitä ne ovat. Mutsilla on kans tollasia enemmän ja lisäks sillä on sellasia jotka tulee ihosta ulospäin, lähinnä selässä. Mä en ole lääkärissä käynyt noiden takia, enkä tiedä mitä ne ovat. Olen yrittäny syödä monipuolisesti, vaikka pääosin ruokani onkin lihaa. En osaa auttaa, mutta muitakin löytyy kuin sinä.

      • punatilkka

        Olen 60-vuotias nainen. Minulla on ollut noita pisteitä "aina", ne muuttuu aikanaan tavallisiksi luomiksi tai pisamiksi, mun mielestäni ne on punaisia vain vaatteiden alla. Unohtakaa ne kokonaan ja jatkakaa elämistä


    • myös pilkkuja

      Myös minulle on tullut sellaisia: kaksi kasvoissa, loput rintojen lähellä. Olen etsinyt netistä tietoa ja jotain jo löysinkin, vaarattomia taitavat olla. Mitä tarkoitat punatilkka sillä, että ne olisivat "punaisia vain vaatteiden alla"? Minulla on yksi otsassa ja yksi posken lähellä, silmän alla ja punaisia ne siinäkin ovat.

      • ap.

        Mulla nimenomaan ovat punaisia iholla, vaatteiden alla ne ei mitenkään näy?
        Ja jotenkin epäilen, että voiko nuo muuttua ajanmyötä luomiksi tai pisamiksi..?
        Netistä olen löytänyt sellaisen sanan kuin "petakia" joka kuvaa kenties näitä omia pilkkujani ainakin, mutta mistä sitten johtunevat, en tiedä, ja melko yleisiä taitavat sitten kuitenkin olla - ja toivottavasti myös vaarattomia.


    • mirkku kakkonen

      lääkäri sanoi minulle että ne on veriluomia,eli sain käsityksen että vaarattomia koska ei sen enempää puuttunut

    • Rikkiä

      Pienet pistemäiset verenpurkaumat iholla kielivät rikin puuttesta elimistössä. Rikkia saa helposti vaikka sipulista.

    • Helpottunut

      Minä olen huomannut itselläni samanlaisia pilkkuja ympäri kehoa.
      Sain niistä diagnoosin niiden olevan vaarattomia veriluomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe