Onko kenelläkään kokemusta, mistä firmasta voisi saada kulutusluottoa jos on määräaikainen työ? Itsellä työ ollut määräaikaista 8 vuotta, väliin mahtuu äitiysloma sekä 2 kk:tta työttömyyttä. Olen työttömyyskassan jäsen. Tulot 3500 kk:ssa. Asuntolainaa on, samoin autolaina, sekä Master Card. Pankista en halua hakea, koska asun pienessä kylässä jossa oma pankki, ja käyttötarve sellainen, etten halua sitä huudella, kyseessä on avioliittoni ja perheeni hyvinvointi.
Kulutusluotto-määräaikainen työ
2+6
91452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noilla tuloilla saaneet nostettua luottokorttisi luottorajan ainakin viiteen tuhanteen euroon, jos et korkeammallekin, ja voit lyhentää luottokorttivelkaasi sitten pienemmissä erissä. Tuo varmaan riittää tarpeisiisi.
Itse sain Aasalta lainan vaikka oli määräaikainen työ. Riippuu toki kauan määräaikaa jäljellä varmaan...
Kiitos vastauksista. Tuota luottorajan nostoa mietin myös... mutta MasterCardini on entisen ammattiliittoni kautta, se pitää nyt vain maksaa tyhjäksi ja lakkauttaa. Tuo aasa olis varmaan hyvä vaihtoehto, melko kohtuullisella korollakin. Katsotaan mitä sanovat sieltä.
Tuollahan se lukee - ( https://www.aasa.fi/laina ) Työsuhde voi olla myös määräaikainen.
Mistäköhän johtuu että niin moni rahoitusyhtiö ja/tai pankki suhtautuu niin nuivasti määräaikaisiin työsuhteisiin. Nehän ovat ihan oleellinen osa nykymaailmaa.
"Mistäköhän johtuu että niin moni rahoitusyhtiö ja/tai pankki suhtautuu niin nuivasti määräaikaisiin työsuhteisiin. Nehän ovat ihan oleellinen osa nykymaailmaa."
Määräaikaisista työsuhteista on valitettavasti tullut osa nykymaailmaa, mutta rahoituslaitoksille määräaikainen työsuhde tarkoittaa toistaiseksi voimassaolevaa työsuhdetta suurempaa riskiä lainatun pääoman takaisinsaamisen vaikeutumiselle. Tämä on ihan puhdasta tilastomatematiikkaa: on huomattavasti todennäköisempää että vakkarityösuhteessa olevalla on työpaikka vielä puolen vuoden tai vuoden kuluttua kuin määräaikaisessa työsuhteessa olevalla.
Aasalle panin tänään hakemuksen ja tänään tuli vastauskin, myöntävät haluamani summan. Kiitos kommenteista kaikille!
ja kusessa oot ennenkuin arvaatkaan, velkaa velanpäälle vaan....
Ollaanpas sitä nyt negatiivisiä. Jos henkilö on ollut pidempään määräaikaisella eikä ole mistään saanut tätä ennen lainaa, niin miten sitä yhdestä kulutusluotosta joutuu kuseen. Kysyn vaan?
Taitaa valittajan taas olla ihminen joka ei lainaa saa mistään ja täällä purkaa katkerana tuntojaan.
Miten nopeasti sopimuspaperit tulevat ja miten nopeasti rahat saa tilille ne palautettuaan?