suoraselkainen EI portugalin paketille

rehellinen PS

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmä PS?

      Toisaalta voi kysyä, että mitä mieltä on ajaa itsensä oppositioon? Sieltä päin ei paljoa asioihin vaikuteta. Kyllä enemmistöhallitus saadaan kasaan ilman Perussuomalaisiakin ja se kyllä jyrää kaikki paketit läpi.

      No ainakin Kataisen tärkein tavoite toteutuisi eli RKP:n hallitustaipaleen jatkuminen. Ja myös jatkuu pakkoruotsitus, kun ei hallituksessa löydy svekoille vastavoimaa.

    • rautaako?

      "Ja myös jatkuu pakkoruotsitus, kun ei hallituksessa löydy svekoille vastavoimaa. "

      Olisi muuten jatkunut myös kolmen suuren puolueen hallituksessa. Siellä Kok (44) ja SDP (42) olisi pakkosvekottanut Persut (39).

      Aina tämäkin asia on hoitunut suurten puolueiden voimin. Ei siinä lilliputit mitään merkitse.

      RKP pääsee hallituksiin koska se on erittäin jostava ja yhteistyökykyinen. Eikä pelkää vastuuta.

      • Vai niin?

        Sekä Kokoomuksessa ja etenkin Demareissa on vahva oppositio kielivapauden puolesta. Sitä paitsi hallituksen päätökset ovat yleensä yksimielisä tai hallitus kaatuu.

        RKP on TODELLA joustava ja yhteistyökykyinen, koska sillä ei ole MITÄÄN muuta vaatimuksia kuin pakkoruotsituksen jatkuminen.

        Kuvaa HYVIN sinun moraaliasi, kun näet tuollaisen lieroilun myönteisenä asiana.


    • vanha jäärä

      Milloin RKP on yhteistyökykyinen pakkoruotsin poistossa.? Pakkoruotsihan on kielirasismia. PerSu:t tekee sen mitä pitää, eka puolue pitkään aikaan joka ei petä. Voi olla että Kokare, SDP, RKP ja joku muu hajoaa ennen aikojaan pidän sitä jopa todennäköisenä. SDP ei voi kaikkea syödä mitä kok syöttää markkinatalouden nimissä, sillä demarit ovat löytäneet omat juuret uudelleen.
      Kunhan ne saa puhdistettua pakkoruotsi porukan pois omista riveistään, ruvetaan rakentamaan uutta Suomea johon RKP ja KOK ei kuulu eikä kykene..

      • rvgegvreg

        Aloita elämä suomenruotsalaisena ja saat uskomattomia etuja:

        * Ei enää koskaan pakkoruotsia
        * Paremman ja onnellisemman elämän
        * Takuuvarman hallituspuolueen
        * Rahaa tyrkyttäviä säätiöitä
        * Ohuemman sanomalehden tuoman ajansäästön
        * Maamme-laulun alkuperäiskielellä
        * Täyden hyödyn kaksikielisistä katukylteistä

        Tarjoan sinulle helpon tavan tulla suomenruotsalaiseksi.
        Mene http://hurriksi.fi/vaihda-parempaan/ ja muuta äidinkielesi ruotsiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      368
      3993
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3101
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2533
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      5
      1971
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1610
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1545
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1160
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      49
      1080
    10. 61
      1032
    Aihe