Aina sanotaan, että astmaattikkojen on helppo hengittää saunassa ja että se tekee hyvää. Mua puolestaan alkaa kuuma ilma koskea kurkkua, enkä saa hengitettyä normaalisti, koska ilma on raskasta ja kuumaa. Joudun tekemään paljon työtä saadakseni sen keuhkoihin, kun jos en kiinnitä siihen huomiota, se jää vain suuhun. Onko tämä normaalia?
Saunassa vaikea hengittää!
9
7051
Vastaukset
- s-a-u-n-a
En ole kovin kuumassa saunoja, mutta oppinut olen, että sisäänhenhengitys nenän kautta ja ulos suun kautta - samoin kuin pakkasessakin. Jotenkin astma täytyy huomioida, useimpien varmaankin.
- 38
Liian kuumat/kuivat löylyt? Monesti sähkokiuassaunoissa ainakin on liian kuumat ja kuivat löylyt, mutta puusaunoissa sitten ihanan kosteat ja lempeät, joissa räkä sitten lähtee liikkeelle.
- electricitet
nakkaa vähän sähkösaunan seinille vettä, niin eipä kuivuus haittaa:)
- Anonyymi
Ei se siitä johdu vaan asenna niin että vesi tulee kaivosta ja homma ilmanvaihto joka ei kuivata ilmaa niin helpottaa
- Anonyymi
Puukiuassaunoissa syntyy luonnostaan hyvä ja tehokas ilmanvaihto kun tulipesä kiskoo ilmaa suuret määrät löylyhuoneen ulkopuolelta. Kyllä puukiuassaunan saa kuivaksi, jos kiuasta lämmitetään löylyhuoneen ulkopuolelta (vastaa täysin sähkösaunaa) ja hehkutetaan reippaasti yli sata-asteiseksi.
Sähkösaunastakin saa ihanan kosteat ja lempeät löylyt kun sen rakentaa kuten kotonani. Raitista ilmaa tulee koneellisesti puhallettuna katosta kiukaan yläpuolella ja poistuu löylyhuoneen oven alta pesuhuoneeseen ja sieltä ulos (katossa oleva räppänä avataan vasta kun saunominen on lopetettu ja annetaan löylyhuoneen kuivua). Kosteat löylyt saa kun sähkökiuas on tuollanen nykyaikainen "kivikasakiuas". Kun heittelee löylyvettä hissukseen kiukaan kylkiin suojaverkon läpi kyljen kiville, tulee mukavat kosteat löylyt. Eikä saunaa hehkuteta kiukkuisen kuumaksi vaan 70-80 asteiseksi. Jos sitten haluaakin vähän kiukkuisemmat löylyt, heitetään löylyvesi kiukaan päälle ja jopas hönkäisee.
- myrttimi
Mulla ollu sama juttu ton saunassa hengittämisen kanssa jo pienestä asti, joten ku murrosiän lopulla alko allergiat pahenemaa reippaasti en ois enää millään halunnu käydä saunassa. Nyt on kiva saunoa, ku ei mene yli 60 asteiseen saunaa tai jos menee ni sit on suihkuhuoneessa oltava ikkuna auki, et voi välillä käydä hengittää jos oikein pahaks käy. Ja tätä oon ehtiny testaileen niin puu- kuin sähkö- kuin savu- ja rantasaunoissakin. Tosin vieläkin vältän saunomista väsyneenä tai kuumalla ilmalla sillä sillo ei auta mikään kikka vitone. Aamusauna paras!
- Anonyymi
Mulla sama juttu!! En saa hengitettyä saunassa pystyn olemaan korkeintaan 10 minuuttia ja sit pitää taukoa...
T. Kokenut astmaatikko - Anonyymi
Saatanan normaalia oerkele hengität siellä kuumaa vesihöyryilmaa jos tulee kuuma niin viilennä saunaa
- Anonyymi
Se on ainakin minulla vaikeaa etenkin yli 100 asteen saunassa,joka on Pirkanmaalla yleistä.80 riittää,mutta vain Niihaman majan saunassa vain hengitän hyvin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694941Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893424- 423328
- 502609
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451827- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971438- 141359
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027