Osaako joku neuvoa?

5+16

Onko kukaan ollut joskus tällaisessa elämäntilanteessa ja päässyt jaloilleen:
Ihan omaa hölmöyttäni olin yhdessä raha-asioissa holtittoman miehen kanssa viisitoista vuotta. Meillä oli pienet tulot, neljä lastakin syntyi. No, noita ihania lapsia en koskaan kadu tehneeni ja he ovat elämäni valo. Vuosien saatossa alkoi rahavaikeudet. Mies kulutti pienet tulomme kaikenlaiseen turhaan, osteli lapsillekin, mutta sellaisia kalliita leluja jotka meni rikki heti, itselleen vanhoja autoja (jotka meni kanssa rikki heti) ja joi vielä päivittäin kaljaa. Koitin maksaa laskuja sen minkä pystyin, mutta lumipalloefekti alkoi. Minulla oli ollut omaisuutta suhteen alkuvaiheessa, mutta jouduin myymään miltei kaiken vuosien saatossa, jotta sain asumiskuluja maksettua ja ihan vaan ruokaa lapsille. Lopulta otin eron miehestä, kun aloin miettimään etten hänestä saa mihinkään mitään tukea, en henkisesti ja taloudellisestikin suoraan sanottuna pilasi minun ja lasten elämän. Nyt ei maksa elatusmaksujakaan sitten, tili menee vanhaan tapaan autoihin ja kaikkiin muihin turhuuksiin. Olen ilmoittanut lastenvalvojalle ettei mies ole noudattanut sopimusta. Koitan maksaa pikkuhiljaa entisiä maksuja pois, mutta uusia (sähkölaskuj, vesimaksuja ym tulee koko ajan). Olen jo sekaisin mitä olen maksanut ja mitä ei ja vaipumassa epätoivoon. Koitan peittää lapsilta paniikkini raha-asioiden suhteen. Aamulla herään henkeä haukkoen kun ahdistaa niin ettei hengitys kulje. En minä itseni puolesta pelkää, voisin olla vaikka sähköttä kesäaikaan jonkin aikaa.. mutta lapset.. he eivät voi. Lainaa en halua ottaa, koska sitten olisi taas uutta maksettavaa. Olen koittanut sopia maksueriä laskuista, mutta pää on välillä ihan tyhjä. Suoraan sanottuna en muista mikä lasku on maksettu ja mikä ei. Stressi ilmeisesti syö muistia. Autoa on pakko pitää kun emme asu ihan palveluiden lähellä ja siitä on kuluja. Autoveron koitan muistaa maksaa ajallaan, koska kerran muistin eräpäivän väärin ja melkein menetin kilvet. Jumalaltakin olen rukoillut apua, mutta tuntuu että kaikki tiet ovat tukossa. Täällä ei ole edes mitään velkaneuvontaa mihin mennä. Muutama ystävä on huomannut ongelmani ja tarjoutuneet lainaamaan, mutta olen kieltäytynyt (en pysty ottamaan edes apua vastaan, enkä tiedä miksi en saa sanottua "kyllä kiitos"). Ne ystäväni ovat itsekin pienituloisia ja luultavasti joutuisivat kiristämään omaa vyötään lainatakseen minulle. Siksikin kieltäydyn. Ajattelin kirjoituksen selkiyttävän omia ajatuksia, mutta kävi näköjään päinvastoin.. huomasin vaan ettei tästä ahdistuksesta taida olla mitään nousemismahdollisuuksia. =(

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+12

      Ensinnäkin, tilanne ei ole toivoton, ilmeisesti stressi ja paniikki saavat sen tuntumaan pahemmalta kuin se onkaan. Toiseksi, jokaisessa kunnassa on lakisääteinen velkaneuvonta, yleensä yhteistyössä jonkun toisen kunnan kanssa, soittamalla sossuun saat sen selville, tai jopa kunnan nettisivuilta. Kolmanneksi, sinulla on ilm. vielä luottotietosi tallella? Pidä nyt niistä kiinni. Olet tällä hetkellä itse osa ongelmaa, joten hankkisin sinuna äkkiä keskustelu apua, psykiatriselta poliklinikalta tms. Ala pitää kirjaa maksetuista ja maksamattomista laskuista. Soita niihin paikkohin, mistä laskuista et pysty selviytymään juuri nyt. Hae pankista pieni laina, esim. 1000 euroa, jolla maksat kaikki akuutit velat. Tärkeintä on kuitenkin saada pääsi järjestykseen, ulkopuolelle tilanteesi ei vaikuta kovin pahalle, mikäli sinulla on työ. Osoita nyt olevasi parempi raha-asioissa kuin exäsi, joka tuhlaa kaiken. Muistathan hakea elatustuen kelasta heti, ellei exä maksa elatusmaksua? Tsemppiä, selviät kyllä kunhan lakkaat panikoimasta.

    • Muutama neuvo

      Ensinnäkin, saathan kelan/soskun (en muista kummalle kuuluu) maksaman elatustuen, koska mies ei maksa elatusapua? Minimielatustuki on noin 120e / lapsi, ja sen maksaa kunta/valtio jos elatusvelvollinen ei suostu maksamaan. Toiseksi, olethan hakenut kaikkia sinulle kuuluvia etuuksia kuten lapsilisän yh-korotukset ja mahdollinen asumistuki? Oletko laskenut, saisitko toimeentulotukea?

      Kun tulopuoli on varmistettu, pitää selkeyttää menopuoli. Sanot, ettet muista mitä laskuja olet maksanut - MERKITSE laskuun aina maksupäivämäärä ja laita lasku arkistoon kun olet sen maksanut. Pidä vain maksamattomat laskut pinossa. Näin näet konkreettisesti kuinka laskipino pienenee, ja tiedät että tässä on kaikki mitä pitää maksaa.

      Jos/kun kaikkia laskuja ei voi maksaa kerralla, pistä ne tärkeysjärjestykseen: vuokra, sähkö/vesi ja autonkulut ensiksi. Kaikki turhat (lehdet, tv-lupa, kirkon jäsenyys, harrastukset jne) pois kunnes rahatilanne on tasaantunut. Sähkössä ja vedessäkin voi säästää huomattavasti, kun niitä käyttää järkevästi. Paljonko sinulla on velkaa ja minne? Oletko varma, että olet kaikista veloista edes vastuussa, jos ne ovat miehen ottamia?

      Tilannetta voisi myös helpottaa, jos annat osan osan laskuista (ne ei-tärkeät) mennä ulosottoon. Se tulee toki kalliimmaksi ja menetät luottotietosi pariksi vuodeksi, MUTTA kun "pahin" olisi tapahtunut ei olisi enää mitään stressattavaa. Lisäksi ulosoton suojaosuus on sen verran iso, että taloudellinen tilanteennekin helpottuisi todennäköisesti huomattavasti.

    • osaako joku neuvoa

      Kiitos vastauksista. Ulosottoon on jo osa mennyt ja sinne lyhennän aina kun pystyn. Mies oli omat luottotietonsa jo sössinyt nuorempana, joten velat on minun nimilläni. Jos tämänikäisenä olisin tavannut exäni, en ikinä olisi hänen kanssaan mitään alkanut. Olin silloin nuori ja naiivi. En ole hänelle katkera, olisin itsekin ehkä pinnallisempi ihminen (vaikkakin normituloinen tai jopa varakas) ilman hänen kanssaan kokemaani elämänkoulua ja tietysti nuo lapset ovat ihania, heitä ilman olisi kamalaa.
      Koitan arkistoida laskuja ja merkitä ylös, mutta silti olen niiden kanssa sekaisin. Postinhaku tuottaa pelkotiloja.. mikä lasku sieltä taas tuleekaan..
      Ex-Mies ei pidä enää edes yhteyttä, ei minuun eikä lapsiinsa. Ei ottanut mistään tosiaan vastuuta yhdessäolon aikana, miksi nytkään? On ilmeisesti löytänyt seuraavan "sijaisäitinsä" eli naisen joka hoitaa hänelle kaiken valmiiksi. Ei se mies aikuistu henkisesti koskaan. Minua haukkuu raha-asioiden pilaajaksi kaikille ja syyttää minua myös erostamme. Ero onkin tässä jutussa lasten lisäksi ainoa asia mitä en elämässäni kadu sekuntiakaan.
      Mitään lehtiä meille ei tule enkä muutenkaan osta mitään turhaa, kaupasta ostan edullisinta ruokaa (perunaa, makaronia..) Vaatteita ostan kun on välttämätön pakko ja nekin alesta/kirpputoreilta.
      Psykiatri ei voi minua auttaa, koska ainoa ongelmani on rahahuolet ja siitä johtuva stressi. Ei siihen mikään keskustelu päivän huolista auta eikä varsinkaan masennuslääkkeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe