Viha lasta vastaan

Tolkutonta

Aborttiväen nihilismi, tietämättöyys ja ihmisviha tiivistyy palstalla usein lauseisiin, jolla kuvataan lasta äitinsä kohdussa. Oheisena surkea esimerkki:

"Loisii ja käyttää naista hyväkseen. "

On selvää, että aborttilaisäädäntö vaatii nopean korjauksen ja hallintokäytäntö kurunpalautuksen, kun lapsia teilataan tuollaisten asenteiden takaa.

21

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärät ladut
    • väärät johtopäätökse

      Ja kun yksi ihminen sanoo noin niin se vastaa kaikkien muidenkin mielipidettä? Selvä..

      MINULLA ei ole mitään lapsivihaa tai muutakaan ihmisvihaa vaikka aborttia kannatankin.

    • Nene90

      En minä lapsia vihaa, vaikka abortin olen tehnytkin.. Rakastan kyllä omaa lastani yli kaiken..

      • ai sitäkin

        jonka tapoit? On sulla erikoinen tyyli osoittaa "rakkautta".. pelottavaa ja vaarallista.


      • Nene90
        ai sitäkin kirjoitti:

        jonka tapoit? On sulla erikoinen tyyli osoittaa "rakkautta".. pelottavaa ja vaarallista.

        Sitä lasta rakastan jonka olen synnyttänyt ja tahtonut! Toisen kanssa tehtiin päätös ettemme ota riskiä sairaasta lapsesta emmekä tahtoneet enää lapsia.. Eipä kukaan onneksi voinut pakottaa minua jatkamaan raskautta.. Miksi täällä on pakko koko ajan arvostella ja ivata toisia, vaikka ei edes tiedä millainen ihminen on kyseessä?


      • mukavuusabortoijista
        Nene90 kirjoitti:

        Sitä lasta rakastan jonka olen synnyttänyt ja tahtonut! Toisen kanssa tehtiin päätös ettemme ota riskiä sairaasta lapsesta emmekä tahtoneet enää lapsia.. Eipä kukaan onneksi voinut pakottaa minua jatkamaan raskautta.. Miksi täällä on pakko koko ajan arvostella ja ivata toisia, vaikka ei edes tiedä millainen ihminen on kyseessä?

        teot kertoo ihan riittävästi minkälainen "ihminen" on kyseessä.

        Eli pelkän 'riskin' takia mahdollisesti täysin terve lapsi menetti koko ihmiselämänsä. Niinpä niin. Ethän sä ois terveenkään lapsen antanu elää kun et vaan halunnu sitä...


    • Jos abortin tehneet

      kaikki vihaa muka lapsia, niin yhtälailla sitten ns. vastustaja väki vihaa naisia.

      Hohhoijaa, keksikää oikeesti jo jotain järkevää eikä näitä läppä-provoja, joissa ei oo mitään järkeä.

      • myönnetään.

        Voin sanoa että VIHAAN naisia jotka itsekkyyksissään tappaa lapsiaan.

        Tyytyväinen? :)


      • ...
        myönnetään. kirjoitti:

        Voin sanoa että VIHAAN naisia jotka itsekkyyksissään tappaa lapsiaan.

        Tyytyväinen? :)

        Mä taas vihaan raskauksia jotka alkavat ei-tahdotusti. Tyytyväinen?


    • Paha ihminen(?)

      Myönnän rehellisesti vihaavani lapsia jossain määrin, kuitenkin niin, ettei mulla olisi vaikeuksia tehdä aborttia. Olenko nyt paha ihminen? Entä olenko vaaraksi jo syntyneille lapsille?

      • JUU,...

        Määkin vihaan mukavuustappajia mut en alkais tappaan niitä aktiivisesti ja omin käsin.. en toki halua vankilaan. Olenko nyt vaaraksi _kaikille_ naisille (siis itsellenikin)?


    • Paha ihminen(?)

      No lähinnä tarkoitinkin sitä, että koska pystyisin tekemään abortin ilman omantunnon tuskia, niin pystyisinkö tappamaan syntyneen lapsen? Joku vastustaja näin joskus sanoi, että abortoija olisi vaaraksi myös syntyneille lapsille

    • henkilö X

      Yleistämisesi on tolkutonta, todellakin.

    • kerronpa minäkin

      Vaikka en lapsista tykkääkään niin en niitä tappaisi koska siitä joutuisi linnaan.Jos abortin tekee siitä ei joudu koska sen saa Suomen lain mukaan tehdä tietyillä syillä. Näissä kahdessa asiassa on vissi ero.

      • ei mitään muuta

        eroo kun että toisesta joutuu linnaan (jos jää kiinni), toisesta lapsuilevan ja kierreltävän lain takia ei. Molemmissa on kyse ihmislapsen tappamisesta.


    • kerronpa minäkin

      Eipä ole lapsuileva laki vaan ihan asiallinen ja nykyaikaa. Tämä on tosiasia vaikka joitain kirveleekin.

      • Myrkyn lykkäsi

        Abortti kirvelee lasta, joka myrkytetään ja joka tukehtuu äitinsä kohtuun tai joutuu silvotuksi. Voi olla, että kirvelyn sijasta pitäisi käyttää käsitteitä tuska ja kauhu, sillä ihminen kammoaa kuolemaa luonnostaan.

        Voiko lapselle olla julmempaa kohtaloa, kuin että oma äiti myrkittää tai silpoo hänet?


      • Peruna Muussi
        Myrkyn lykkäsi kirjoitti:

        Abortti kirvelee lasta, joka myrkytetään ja joka tukehtuu äitinsä kohtuun tai joutuu silvotuksi. Voi olla, että kirvelyn sijasta pitäisi käyttää käsitteitä tuska ja kauhu, sillä ihminen kammoaa kuolemaa luonnostaan.

        Voiko lapselle olla julmempaa kohtaloa, kuin että oma äiti myrkittää tai silpoo hänet?

        HÖpö Pöpö. Ei alkio tunne kipua kun ei sillä ole aivojakaan. Kyllä oliolla pitää olla jokin hermosto, ennen kuin voidaan puhua kivusta tuskasta tai kauhusta. Kantasolu on kantasolu, eikä sillä tule kylmä pakastettuna. Ei kai niitä muuten pakastettaisikaan, vai mitä? Yhtä hyvin voit sanoa, että siittiös tuntee kauhua kun ne lentää lapasees.


      • se on

        jälkeenjäänyt ja homeinen, yli 40 vuoden takainen on aika kaukana nykyajasta!!


      • ainoo vaan
        Peruna Muussi kirjoitti:

        HÖpö Pöpö. Ei alkio tunne kipua kun ei sillä ole aivojakaan. Kyllä oliolla pitää olla jokin hermosto, ennen kuin voidaan puhua kivusta tuskasta tai kauhusta. Kantasolu on kantasolu, eikä sillä tule kylmä pakastettuna. Ei kai niitä muuten pakastettaisikaan, vai mitä? Yhtä hyvin voit sanoa, että siittiös tuntee kauhua kun ne lentää lapasees.

        että niillä viikoilla kun myrkytyksiä/silpomisia toteutetaan, on jo olemassa jotain ihan muuta kuin 'kylmiä kantasoluja'.. pelkistä sukusoluista puhumattakaan! Vai minkälaisilla 'kantasoluilla' on mm. sykkivä sydän (johon tietysti on oltava hermostokin)..?


    • Peruna Muussi

      Olet saanut ilmeisesti oppisi jonkun lahkon käännyttäjänä? Jäljet ja äänenpainot johtavat selvästi sylttytehtaalle.

      Ei onnettomuuden kohdatessa tunne vihaa, koska onnettomuuteen ei ole syypäitä, on vain osallisia.

      Olettakaamme, että nainen tosiaan vihaisi raskautta ja sikiötä. Jos hän on raskaana omasta tahdostaan, niin miksi hän vihaisi sikiötä? Jos hän on raskaana vasten tahtoaan, ei raskaus synnytä välttämättä positiivisia tunteita. Siinä tilanteessa pällimmäiset tunteet ovat kauhu, järkytys, epätoivo, tuska, suru ja pettymys sekä pelko. Ne eivät ole vihaa. Tunne-elämältään häiriintynyt ei tosiaan tunnista muissakaan muuta kuin kiintymystä ja vihaa.

      Jos nainen on esimerkiksi raiskattu, on aika luonnollista, että hän jopa vihaa raiskauksen, väkivallan seurausta. Vihainen äiti ei ole hyvä äiti. Vielä kauheampaa on äiti, joka on tukahduttanut vihansa eikä saa sitä koskaan ilmaista.

      Viha ja ne muut negatiiviset tunteet kuuluvat myös ihmisyyteen ja vanhemmuuteen, ne pitää vain tunnistaa itsessään, tai ne näkee vain toisissa - se on helpompaa. Negatiivisten tunteiden olemassa olo ei ole merkki huonosta ihmisyydestä, vaan inhimillisyydestä. Älykäs ja terve ihminen tunnistaa niin rakkauden kuin vihan ja kaikki siltä väliltä. Häiriintynyt voi kutsua rakkaudeksi sitä, että kontrolloi ja pakottaa ihmisiä tekemään oman tahtonsa ja vihaksi kaiken kritisoimisen ja erilaiset tavat elää ja ajatella. Toinen kärsii tuon "rakkauden" ja "moraalin" ilmenemismuodoista, vaikka toinen pitää sitä positiivisena.

      Joskus tukahdutettu viha kääntyy aivan muuksi tunteeksi, muka-moraalisuudeksi. Omassa elämässä ei kyetä ongelmanratkaisuun, niin pitää ulkoistaa omat ongelmat muita koskeviksi, jolla oma tasapaino jotenkin pysyy, mutta ongelmat unohtuvat edes hetkeksi.

      Omista tunteista syyllistäminen kuuluu lahkolaisten aivopesujärjestelmään ja kontrollointiyrityksiin, mitä täälläkin paljon näkee. "Jos tunnet näin ja teet näin" eli ajattet tai teet jotain kiellettyä (eli et ole kunnon ihminen) etkä ole hyväksyttävä.

      Uskontojen uhrien sivuilta:
      "Syyllistäminen ja ajattelun kontrollointi: kriittiset ajatukset ovat syntiä ja osoittavat jäsenen olevan hengellisesti kehittymätön. Sama pätee seksuaalisuuteen, tunne-elämään ja yksilöllisiin toiveisiin, mikäli ne poikkeavat ryhmän normeista. Puhdas oppilas ei ajattele omaa etuaan, vain ryhmän tai yhteisön etua."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      137
      7199
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5015
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4422
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3513
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2321
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      309
      1836
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1736
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1619
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1495
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1458
    Aihe