MIKSI LAPSEN JA VANHEMMAN OIKEUS EI TOTEUDU SUOMESSA?

Perheriidat ja erot hajottavat yhä useamman vanhemman ja lopulta lapset.

http://www.facebook.com/pages/LAPSIVÄKIVALTAA-VASTAAN/163906567003407?sk=wall#!/pages/LAPSIVÄKIVALTAA-VASTAAN/163906567003407?sk=info

Lapsen oikeuden asialla - Lapsiväkivaltaa Vastaan - Facebook yhteisö
3171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joo ja naamakirjassa maailma paranee. Ei tarvitse nostaa persettä penkistä ja tehdä asioille mitään kun voi vain klikkailla peukkuja sinne ja tänne.

Onko lapsiväkivalta sitä mitä aikuinen harjoittaa lasta kohtaan, vai lapsen harjoittama väkivalta aikusta kohtaan vai lapsen harjoittama väkivalta toista lasta kohtaan? Jee, Mäkin ole jotain mieltä, JEEEEE!

Äänestä

Naamakirjasta pitäisi jokaisen päästä eroon, sieltä vain ammentetaan toisten ajatuksia ja rikotaan perheet, menetetään jopa työpaikat älyttömällä paaruamisella.

Onko naamakirja vienyt ajan puolisoltasi ja lapsiltasi ?

Äänestä

Vauvansa tapon yrityksestä syytetyllä väkivaltaa vastustava statuspäivitys

20-vuotias laihialaisnainen vastusti lapsiin kohdistuvaa väkivaltaa Facebookissa samana päivänä, kun ravisteli vauvaansa.

Parikuukautisen tyttövauvansa törkeästä pahoinpitelystä ja tapon yrityksestä syytetty laihialaisnainen vastusti lapsiin kohdistuvaa väkivaltaa traagisten tapahtumien aikoihin Facebookiin tekemässään statuspäivityksessä.

"Lapsi sanoi äidillensä "äiti, maalasin lakanasi huulipunalla". Raivostunut äiti löi lapsensa tajuttomaksi. Sitten hän katui tekoaan, ja pyysi lastaan "avaamaan silmänsä", mutta se oli liian myöhäistä. Lapsen pieni sydän oli lakannut lyömästä. Makuuhuoneessa lakanassa luki: "ÄITI MINÄ RAKASTAN SINUA". Lisää tämä statukseesi, jos olet lapsiväkivaltaa vastaan!"

Päivitys oli tehty samana päivänä, kun nuori äiti syytteen mukaan ravisteli lastaan niin voimakkaasti, että hänelle aiheutui vaikeita ruumiinvammoja. Pari päivää tämän jälkeen 20-vuotias nainen oli kuristanut vauvaa niin kauan, että lapsi oli lopettanut itkun ja valahtanut veltoksi.

Vauva ei toivu vammoistaan koskaan.

Äiti on myöntänyt sekä ravistelun että kuristamisen. Lapsen 29-vuotiasta isää syytetään siitä, ettei hän puuttunut lapsen äidin toimintaan ja jätti vauvan avuttomaan tilaan hankkimatta tälle apua.

Syytteitä käsiteltiin tiistaina Pohjanmaan käräjäoikeudessa.

Tapauksesta ensimmäisenä kertoneen Pohjalaisen mukaan puolustus kertoi äidin kärsineen synnytysmasennuksesta. Hänelle on pyydetty mielentilatutkimusta.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050513662530_uu.shtml

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsen oikeus kirjoitti:

Perheriidat ja erot hajottavat yhä useamman vanhemman ja lopulta lapset.

http://www.facebook.com/pages/LAPSIVÄKIVALTAA-VASTAAN/163906567003407?sk=wall#!/pages/LAPSIVÄKIVALTAA-VASTAAN/163906567003407?sk=info

Lapsen oikeuden asialla - Lapsiväkivaltaa Vastaan - Facebook yhteisö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu